1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Statik elektrik ve antistatik bileklik?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve isgkalite tarafından 17 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. isgkalite İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar, elektronik sektöründeki bir işletme için (elektronik kart...) statik elektrik riskine ilişkin detaylı bir açıklama yapabilecek bir arkadaş var mı?

  Bir de antistatik bileklik kullanım gerekliliği nedir? Tezgahlarda yada yerde antistatik örtü olursa yine de bu bilekliklerden kullanılmalı mıdır? Deniliyor ki; bu bilekliklerin kablosuz modelleri topraklama yapmaya gerek duymaksızın, yükü atmosfere veriyormuş, nedir nasıldır bilmiyorum:(

  Bu konularda detaylı bilgiye ihtiyacım var, yardımcı olabilirseniz sevinirim...
 2. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  46434
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 3. isgkalite İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar bilgi verebilecek olan kimse yok mu?
 4. bileğe takılanda var , iş ayakkabısının tabanına gıyılen de var..
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Eylül 2013 ---
  yer antıstatık ıse kullanmaya gerek yok..
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Statik elektrik oluşturmayan(Antistatik) elbiseler,iş ayakkabıları,eldivenler mevcuttur kişisel koruyucu ekipman olarak piyasada.Antistatik bu ekipmanlar patlayıcı ve parlayıcı ortamlarda kullanılması zorunlu tutulur..patlatma sonrası olay yeri incelemesinde patlamayan dinamit ve kapsül arayan bir eteşçinin Dinamit içinde patlamamış kapsülü çıkarmadan depoya götürmeye çalışırken elinde patlaması buna örnektir.Elektrik direncine duyarlı patlayıcı bölgelerde çok dikkatli olmak lazım.

  antistatik bileklik diye bişe duymadım ve elektriği havaya falan hikaye geldi bana.bu tip yerlerde bakır levha ve türevleri ile bu iş halledilebilir yada antistatik kişisel koruyucular kullanılmalıdır..
 6. sonuç olarak vucuttakı statık elektıgı bi şekilde yok etmen gerek..

  Ekli Dosyalar:

 7. isgkalite İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Evet resimdeki gibi kablolu bilekliklerin yanısıra kablosuzları da var.
 8. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  Senin baktığın sektörde kullanılan antı statık bileklik iş güvenliği amacıyla kullanılmıyor.Elektronik devreleri tasarlarken vucudundaki küçük bir elektrik akımı bile devreyi yakmaya yeterli o yüzden bilgisayarlarla uğraşan teknik servisler örnek çalıştığım HP gibi hepsinde statik elektriğe karşı bileklik vardır.
 9. isgkalite İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Elektrik devreleri koruması açısından tabii ki önemli ancak bilindiği gibi vücuttaki bu statik elektrik iş güvenliği açısından da bir risktir!
 10. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  iş güvenliği acısından riski fln yokdur. Akaryakıt istasyonlarında riski vardır arkadaşın kullandığı alanda iş güvenliğiyle alakası bile yokdur!Eğer varsa bana risklerini yazarsan bende aydınlanmış olurum!Elektronik devrelerde statik elektriğin vucuttakı etkilerinden kaynaklanan riskler çok merak ettim doğrusu:)
 11. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 12. isgkalite İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Teşekkürler...