1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Stres, zona hastalığını tetikleyebiliyor

Konusu 'İş Psikolojisi ve Psikososyal Etmenler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Stres, zona hastalığını tetikleyebiliyor

  [​IMG]

  Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek ağrılı bir cilt hastalığı olan zona hakkında bilgiler verdi.

  Dr.Ata Nejat Ertek, ''Ciltte kabartı, kaşıntı ve döküntülerle kendini belli eden, bir cilt hastalığı olan zona (herpes zoster) halk arasında gece yanığı olarak da bilinir. Zonada belli bir bölgeyi etkileyen döküntüler, birlikte kemer ya da bant şeklinde bir görüntü oluşturan, ilk önce su toplayıp ardından kabuk tutan kabarcıklar şeklindedir. Varisella zoster adlı aynı zamanda su çiçeğine neden olan virüs zona hastalığının da nedenidir. Bu virüs bir kez vücuda yerleştikten sonra vücudun bağışıklık sisteminin zayıf düşmesini bekler ve fırsat bulduğunda harekete geçerek zona hastalığının ortaya çıkmasına sebep olur.'' dedi.

  Ertek, zona hastalığı ile ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü: Zona belli bir bölgede ağrı, karıncalanma, yanma ve kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Öncesinde baş ağrısı, halsizlik, ateşsiz grip belirtileri, ışığa karşı hassasiyet görülebilir. Yanma ve ağrı şiddetli olabilir ve ciltte henüz herhangi bir döküntü ya da kabartı yokken ortaya çıkabilirler.

  [​IMG]

  Vücudun zayıf düşme nedenleri arasında depresyon, stres, yaşlılık ve çeşitli hastalıkları sayabiliriz. Bu gibi can sıkıcı durumların sonucunda da zona hastalığı ortaya çıkabilir. Zonaya yol açan virüs sinir köklerine yerleşen bir virüs olduğundan, zona ağrıları da oldukça şiddetli olabilir. Sırt, göğüs, karın, kalça, kol, bacak, boyun, baş ve yüz bölgeleri zona hastalığının etkilediği bölgelerdir. Zona şikayeti bu bölgeler arasında en çok göğüs ve başta görülür.

  Hemen her yaş grubunda zona hastalığı görülebilir ancak 50 yaş üzerindeki kişilerde risk daha yüksektir. Bu durum yaşlılıkta vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması ile açıklanabilir. Bir yaşından önce su çiçeği geçirenler ve bir hastalık ya da kullanılan ilaçlar nedeniyle bağışıklık sistemi zayıf olanlar da yine zona hastalığına daha yatkın kabul edilir.

  Zona virüsü sinirleri etkileyen bir rahatsızlıktır, eğer hastalığa müdahale edilmezse işitme kaybı, görme kaybı, yüz felci, kasların oynatılamaması, enfeksiyon gibi daha ciddi belirtiler de ortaya çıkabilir. Az da olsa zona baş bölgesini, yüzü ve gözleri etkileyebilir. Özellikle gözü etkileyen zonada hemen tedaviye başlanmalıdır. Akciğer, beyin ya da sindirim sistemindeki iç organlar da zonadan etkilenebilir.

  Zona tekrarlamayan bir hastalıktır fakat nadiren de olsa hastalığın tekrar tekrar ortaya çıktığı kişiler de vardır. Zonanın henüz kesin bir tedavisi yoktur. Hastalık başladıktan sonra belirtilerin hafif atlatılmasına yönelik tedaviler yapılır.

  ZAMAN.COM.TR
  18 Aralık 2014, Perşembe
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Aralık 2014 ---
  yaklaşık 1,5 ay önce bu hastalık yüzünden 5 gün rapor almıştım...
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  3-4 ay kadar önce gözümün yanında bir kaşıntı oluştu ve akıntının gözüme gelmesi sonucu sağ gözüm şişip kapanmıştı. Gemiden kaynaklanan mikrobik bir durum olarak algılamıştım fakat doktor kontrolünde Herpes Viral Göz Hastalığı / zonaya bağlı olduğunu ve antiviral ilaç tedavisi uygulanması gerektiği söylendi. 5 gün içerisinde normale döndüm ama bize ilk etapta önemsiz gibi gelmişti. Zaten hastalığın son safhasında doktora gitmişim. İstenmeyen durum olarak göz çukurundan tüm vücuda yayılma durumu var demişti doktor.
  Zaten hatalık geçse bile 1 hafta içerisinde kan ve enzim tahlili gerektiğinden de bahsetmişlerdi.
  Şükür sorunsuz şekilde atlattık.
  Bazen iş yoğunluğu, stresi nedeni ile gözümüzün önündeki çok ciddi hastalıkları görmezden gelebiliyoruz. Basit bir gece yanığıdır mantığı hatasına İş Güvenliği Uzmanı olarak ben bile tereddütsüz kapıldıysam, çalışanımızın ve diğer çalışanlarımızın sağlığı konusunda ne kadar hassas olmamız gerektiği konusu özellikle bizler için bir kez daha ortaya çıkıyor.
  Sağlıklı çalışmalar dilerim.