1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Stresin olumsuz etkileri

Konusu 'İş Psikolojisi ve Psikososyal Etmenler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 10 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İşte stresin olumsuz etkileri

  Dicle Üniversitesi (DÜ) öğretim görevlisi ve şahsi gelişim uzmanı İbrahim Yenigün, insanların ciddi oranda stres yaşadıklarını ve bunun insan üzerinde çok ciddi negatif etkiler oluşturduğunu belirterek, stresin ...

  [​IMG]


  Dicle Üniversitesi (DÜ) öğretim görevlisi ve şahsi gelişim uzmanı İbrahim Yenigün, insanların ciddi oranda stres yaşadıklarını ve bunun insan üzerinde çok ciddi negatif etkiler oluşturduğunu belirterek, stresin köpekbalığından bile henüz tehlikeli olduğuna dikkat çekti.


  'Otoyola girmeden önce son istasyon' adlı şahsi gelişim programlarını düzenleyen DÜ öğretim görevlisi ve şahsi gelişim uzmanı İbrahim Yenigün, vatandaşlara stresten nasıl uzak kalacakları konusunda tekliflerde bulundu. Günümüz insanının yoğun yaşam temposunun yanı sıra daimi negatif uyaranlara maruz kalmasından ötürü, ciddi oranda stres yaşadığını ve bunun insan üzerinde çok ciddi negatif etkiler oluşturduğunu belirten Yenigün, yaşanan bu yoğun stresin, korku filmlerinde görülen, denizlerin zalim ve ürkütücü köpekbalıklarının saldırılarından oluşacak zararlar gibi, negatif hatta bazen geri dönüşümü olanaksız sonuçlar oluşturabileceğini söyledi.

  "HAYATİ BİR VAZIYET TEŞKİL EDİYOR"

  Bugüne kadar gerçekleştirdiği birçok şahsi gelişim programımda da üzerinde durarak yer vermeye çalıştığı konunun insanlar için her an karşılaşabilecekleri hayati bir vaziyeti teşkil ettiğini altını çizen Yenigün, şunları kaydetti: "Sabah uyandığımız andan itibaren başlayıp, belki de en rahat etmeyi düşündüğümüz akşam evimizdeki koltuğa oturduğumuz ve televizyonun kumandasına dokunmamızla bile dünyanın dört bir yanından gelen yıkım, savaş gibi negatif haber bombardımanına maruz kalmamızla süregelen ve belki de en ehemmiyetlisi gelecek endişeleriyle yoğunlaşan yaşamlarımız, bizleri ister istemez strese sokmaktadır. Henüz da kötüsü, yaşanan endişe ve kaygıların artmasına bağlı, stresin de her geçen gün yaşattıkları olumsuzluklarla henüz da büyümesidir. Ancak, varlığı hayatımızın kaçınılmaz bir parçası olarak kabul edilen stresten, köpekbalıklarının deniz altı çekimlerinde kullanılan çelik koruyucular misali, alınan hayati tecrübe ve bilgilerle korunmak ve hatta bir takım tekniklerle de üstesinden gelmek mümkündür."

  "STRESİ YENMEK İÇİN PROFESYONEL DAYANAK ALINMALI"

  Strese karşı tekliflerde de bulunan Yenigün, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hayatımızı henüz kalifiye, manalı ve mutlu bir hale getirmek için ilk olarak stres kaynaklarını tespit edilip, onlarla etkili bir şekilde baş etmeyi öğrenmeliyiz. Bu, baş edebilme yöntemlerinin belki de en önemlilerinden biri profesyonel dayanak almaktır. Bilhassa ihtiyacın yoğun bir şekilde hissedildiği dönemlerde, çeşitli fırsatlar oluşturarak, bocalama yaşanan konuyla alakalı olarak, etkili şahsi gelişim seminer veya programlarına katılmak büyük yarar sağlayacaktır. İşte bu noktadan hareketle, ortaya çıkarıp, geliştirdiğimiz, son zamanda büyük alaka ve beğeni gören 'Otoyola girmeden önce son istasyon' adlı şahsi gelişim programı da bunlardan biridir. Programımız birçok iletişim kanalının faal olarak kullanıldığı, hayata dokunan, etkili ve keyifli bir formata sahip. Programın isminden de anlaşılacağı üzere, hepimiz bir hayat yolculuğunda yol almaya devam ediyoruz. Ancak yoğun yaşam koşulları veya rutin yaşananlar bazen bizleri sıkıntılı ve mutsuz kılabiliyor. Dolayısıyla bizleri bu düşüncelerden uzaklaştıracak, bazen farkındalığı adına zamanla henüz az önemsediğimiz bir takım değerlerimizi tekrar hatırlatacak, kendimizle baş başa kalabileceğimiz, istasyonlarda gerçekleştirilen molalara benzeyen zaman dilimlerine ihtiyaç duyuyoruz. Bunlara bağlı olarak hazırlayıp, katkı sağlamayı hedeflediğimiz programda, farkli sürpriz bölümlerle yaşama konusunda daima hatırlanması gereken değerlerimizi, mutluluk ve muvaffakiyet formüllerimizi aktarmaya çalışıyoruz."

  KAYNAK
 2. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Stresin en güzel çözümü ;)