1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Suçlu iş güvenliği uzmanı mı?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 5 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Suçlu iş güvenliği uzmanı mı?

Kartal’da MG inşaat firmasının yüklenicisi olduğu inşaatın 16. katında iskelenin çökmesi sonucu üç işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili başlatılan soruşturmada inşaatın iş güvenliği uzmanı 24 yaşındaki tekstil mühendisi Erhan Eryılmaz ihmali davranışla kasten adam öldürme suçundan tutuklandı. İş güvenliği uzmanlığı uygulaması, maaşını denetlediği şirketten alan uzmanların bağımsız bir denetleme süreci gerçekleştiremeyeceği ve bu uygulamanın sadece sorumluluğu uzmanların üzerine atmaya yarayacağı için eleştiriliyordu.

Gazeteport'un haberine göre Kartal'da inşaat iskelesinin çökmesi sonucu üç işçinin hayatını kaybetmesi sebebiyle iş güvenliği uzmanı Erhan Eryılmaz tutuklandı. Savunmasında kendisinin C sınıfı iş güvenliği uzmanı olduğunu belirten şüpheli, asıl sorumlunun A sınıfı iş güvenliği uzmanı olan Beyhan Seren olduğunu ileri sürmesine rağmen tutuklanmaktan kurtulamadı.Şüpheli olay günü emniyet kemeri ve diğer donanımların ölen işçilere de teslim edildiğini, kullanmamalarının kendi kusurları olduğunu da ileri sürdü.

Olay iki gün önce Kartal’da bulunan 16 katlı bir inşaatta meydana geldi. İnşaatın 16. katında çalışan işçiler Hasan Doğan (53), Salih Karayalı ve Sinan Doğan (22) iskelenin çökmesi ile 16 kat aşağı düşerek beton zemine çakıldı. Olayı gören diğer işçilerin durumu bildirdiği sağlık ekipleri 3 işçinin de olay yerinde hayatını kaybettiğini belirledi. Olay yerine gelen savcı yaptığı inceleme sonrası soruşturma başlattı.

KAYNAK

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      60,3 KB
      Görüntüleme:
      3.436
  2. reha demirel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Erkan bey,fotoğraf bu kazanın mı?
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tam emin değilim ama kaza yeri fotoğrafı galiba..
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Burada atlanan bir konu var, bu kişinin C sınıfı iş güvenliği uzmanı olması birşeyi değiştirmiyor, kendisi işletmede iş güvenliği ile ilgili çalışanları sürekli takip etmek ile işveren tarafından görevlendirilmiş bir çalışan. Bu aslında iş güvenliği uzmanlığından daha fazla sorumluluk yükleyen bir durumdur. Burada görevlendirilen ve yetkilendirilen kişi iş güvenliği uzmanı olmasa da formen, çavuş veya tekniker olsaydı sonuç değişmezdi.
  5. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aslında forumdan takip ettiğim üzere uzman arkadaşımız Kendisinin saha denetimi yaptığını ve iş güvenliği uzmanı olarak A sınıfı uzmanın haftada 1 geldiğini belirtmiş. Kanaatimce ve buradan da okuduğum kadarıyla da uzman arkadaşımız saha denetimini kendisinin yaptığını belirtmesi üzerine tutuklanmış olabilir. Umarım en yakın zamanda arkadaşımız çıkar
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Uzmanları ilgilendiren yönetmelik yukarıdaki gibidir. Bazı arkadaşlara bakıyorum da çoktan kabullenmişler tutukluluk hallerini, kasden ihmalle adam öldürmeye sebebiyet vermekten yahut taksirle adam öldürmeye sebep olmaktan yargılanmaları vs. En aşağı 3-6 sene en yukarı 20-25 seneden bahsediyoruz.

Bu kadar basit mi yani hapse girmek? Görevler, yükümlülükler ve yetkiler yukarıda yazıyor...

Hangisini yerine getirmediği için tutuklanıyor bu arkadaşımız? Böyle mi olmalı?
  7. Arakdaş benim B sınıfıyım 2 yıldır tecrübem var iş güvenliği işinde ama inşaat işine bakmıyorum.Üç kuruşa zıplayan o uzman arkadaşın hiç mi suçu yok.Bilmediğin sektör (Tekstil müh.diyorlar)ne işin var orada kaldı ki herşeyi yaptırsanda işçideki algıyı artıramadıktan sonra hepsi boş.Ben burdan şunu diyorum.2.000-3.000 Tl ye inşaat da çalışırsan bunları göze alman gerekirdi.Herkes işini ve gereklerini,sonuçlarını,kiminle çalıştığını iyi etüt etmelidir.İnşaatta çalışıp 3.000 alacağıma e5de su satar camlara masaj salonlarının kartını sokarım2.000 kazanırım yinede bakmam.
  8. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BURTEZ OSGB

Tartışmak ya da polemik yaratmak değil derdim ancak bir tekstil mühendisi olarak yazma ihtiyacı hissettim. Ben olayın para falan olduğunu para için inşaatlarda çalışmaya can atıldığını düşünmüyorum. Üstelik işveren işe alırken görev tanımını doğru yapmalıdır. Ne yazık ki tekstil mühendisini c sınıfı olarak inşaata a sınıfı uzmanın yardımcısı ve iş takipçisi olarak alırsın bir kez olsun kendin gözlem kontrol yapmazsın sonra da a sınıfı değil c sınıfı uzmanın tutuklanır. Unutmayın ki iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alırken bizi branşlarımıza göre sınıflandırmadılar. Bu sebeple gidip de adama ''ne diye para için inşaata girersin'' diye soramazsın. Etik değildir. Etik olan branşı ne olursa olsun kendine verilen görevi en doğru şekilde yerine getirmektir. Eğer tekstil mühendisi değil de makine ya da inşaat mühendisi dahi olsaydı yine tutuklanacaktı bir meslektaşımız ve bizlerde kalkıp ne diye c sınıfı uzman olup inşaata girersin mi diyecektik BU MUDUR YANİ!bu yorum aynı Soma Faciasına Kader! demeye benzer. Kusura bakmayın ama ben tekstil mühendisi bir iş güvenliği uzmanı olarak bu yorumu kesinlikle objektif bulmuyorum.

Yazım hatalarım yüzünden tüm forum arkadaşlarıma özürlerimi iletiyorum işyerinde olduğum için pek dikkat edemedim.

İyi Çalışmalar Dilerim.
  9. Şuayip Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yaklaşık 15 gün kdar önce sayın genel müdürümüzle twetter de bi konuşmamız oldu... yorum sizindir.

1. 15:09 - 29 May 2014 · Detaylar
      " data-mentions="kozer0606" data-component-context="replies" data-you-follow="false" data-you-block="false">
      isgsinavnet ‏@isgsinavnet 29 May
      @kozer0606 çok kıymetli genel müdürüm maaşımızı osgb den veya işverenden aldığımız sürece onları nasıl denetleyebiliriz

Detaylar

2. 15:11 - 29 May 2014 · Detaylar
      " data-mentions="kozer0606" data-component-context="replies" data-you-follow="false" data-you-block="false">
      [​IMG] isgsinavnet ‏@isgsinavnet 29 May
      @kozer0606 diyecek olursanız arkanızda bakanlık var elinde yetkin var bildir ; bildirince maaşımı nerden alayımda ailemi geçindrym

Detaylar

3. 15:12 - 29 May 2014 · Detaylar
      @kozer0606 çok sayın genel müdürüm bu iş osgb veya işveren güdümünde olmamalı.DAHA AZ İŞ KAZASI İÇİN BAKANLIK GÜDÜMÜNDE OLMALI

Detaylar

4. 15:14 - 29 May 2014 · Detaylar
      @kozer0606 BU DURUMDAN MUZDARİP BİNLERCE UZMAN VAR FORUMLARDA DİLEKÇE İMZA TOPLANIYOR.. LÜTFEN BU ÖNEMLİ MESELEYE SİZDE DUYARLI

Detaylar

5. 18:39 - 29 May 2014 · Detaylar
      " data-mentions="isgsinavnet" data-component-context="replies" data-you-follow="false" data-you-block="false">
      [​IMG] Kasım Özer ‏@kozer0606 29 May
      @isgsinavnet Arkadaşım sana denenetmenlik yetkisini kim verdi ki işvereni denetlemeğ kalkıyorsun. Senin görevin gördüğün noksanı bildirmek

Detaylar

6. 18:40 - 29 May 2014 · Detaylar
      " data-mentions="isgsinavnet" data-component-context="replies" data-you-follow="false" data-you-block="false">
      @isgsinavnet Se denetmen gibi görürsen kendini sıkıntı çekersin. Teknik yardımcı olarak bak ve tavsiyede bulun. Gerisi işverenin işidir

Detaylar

7. 18:42 - 29 May 2014 · Detaylar
      @isgsinavnet Bakanlığın yeteri kadar müfettişi var. Dünyanın tersine giderek iş çözülmez. Noksanı işveren gidermiyorsa niçin dertleniyorsun

Detaylar

8. 18:43 - 29 May 2014 · Detaylar
      @isgsinavnet sen noksanları eksiksiz tesbit edip işverene bildirmeğe deftere yazmağa bak. İşverenin işini yüklenme. Başında müfettişlik yapm

Detaylar

9. 19:32 - 29 May 2014 · Detaylar
      " data-mentions="kozer0606 isgsinavnet" data-component-context="replies" data-you-follow="false" data-you-block="false">
      @kozer0606 @isgsinavnet o zaman sorumu duzelteyim isg kusurlarini bildir diyorsunuzda ondan sonra maasimi kim versinde Ailemi gecinsireyim

Detaylar

10. 22:58 - 30 May 2014 · Detaylar
      [​IMG] Kasım Özer ‏@kozer0606 30 May
      @isgsinavnet Bakın kişiye kusurunu bildiryorum anlayışı ile yaklaşmamak lazım. İşyerinde olmazsa kazaya belaya davetiye çıkar diyerek

Detaylar

11. 22:59 - 30 May 2014 · Detaylar
      @isgsinavnet işverenleri ikna edebildiğimiz kadar edelim. Aksi halde olmuyor deyip eksiklikleri hiç söylememek vicdanımıza yük getirir.

Detaylar

12. 23:00 - 30 May 2014 · Detaylar
      @isgsinavnet Zaman içinde bütün işverenler bu hizmeti alacaklar. almayanların gereğini yapacağız. dolayısıyla işsiz kalınmaz
  10. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman