1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Su analizlerinin ne sıklıkla yaptırılması gerekiyor?

Konusu 'Çalışma Koşulları ve Beslenme' forumundadır ve Nilüfer Soysal tarafından 23 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Nilüfer Soysal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba,
    Ben ISG Uzmanı değilim, İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak çalışıyorum. Geçmiş dönemde çalıştırdığımız ISG Uzmanı deneyimsiz olduğu için biraz sıkıntılarımız oldu. Kendisinden böyle bir bilgilendirme gelmediği için sormak istediğim ,
    Biz burada üretim çalışanlarına arıtma cihazlarından su veriyoruz. Su analizlerinin ne sıklıkla yaptırılması gerekiyor? İlgili kurum Hıfzısıhha diye biliyorum. Doğru mudur?
    Teşekkürler, kolaylıklar
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sayın @Nilüfer Soysal
    Kurumunuzdaki su analizlerini 3 ayda bir yaptırmalısınız.
    (İçme Suyu Elde Edilen veya Elde Edilmesi Planlanan Yüzeysel Suların Kalitesine Dair Yönetmelik , Madde 8 2. fıkra gereği nüfus 100000'den küçükse yılda 4 analiz, büyükse 12 analiz istenilmektedir)

Aynı yönetmeliğin Madde 9 2. fıkrasında
    Alınan numunelerin analizi akredite olmuş laboratuarlarda yapılır. demektedir.

Not: Bu yönetmelik sadece yerleşim yerleri için midir bilemem ama bana en mantıklı gelen yönetmelik budur ve bunun aksi olmadıkça bu yönetmeliğe uyulabilir.

Saygılar.
  3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Resmi Gazete Tarihi: 17.02.2005 Resmi Gazete Sayısı: 25730

İNSANİ TÜKETİM AMAÇLI SULAR HAKKINDA YÖNETMELİK
  4. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, bilgi olarak paylaşmak istedim.
    İÇME VE KULLANMA SUYU ANALİZİ için hangi İl sınırları içerisindeyseniz o ilin Halk Sağlığı Müdürlüğüne içme ve kullanma suyu analizi yaptırmak istiyorum siyorsunuz.
    Akredite olmuş özel kuruluşlarda yapıyor ancak sağlık bakanlığından yemekhaneye teftişe geldiklerinde Halk sağlığı müdürlüğünden olmasını istiyorlar.
    İl Halk sağlığına belli bir miktar analiz parası yatırıp dekontu ellerine ulaştırdıktan sonra ölçüm alamaya geliyorlar. Arıtma çıkışı ve çeşmeden numuneler alarak mikrobiyolojik ve kimyasal analiz yapıyorlar. Numune kapları mikrobiyolojikte özel olduğu için (steril şişeler) ve ölçümlerin resmi olması için numune alım işlerini mutlaka halk sağlığından görevli bir eleman alıyor. Analiz 1 hafta içerisinde sonuçlanıyor. Yemek firma içerisinde yapılıyorsa mikrobiyolojik analizin aylık, kimyasal analizin 6 ayda bir yapılmasını öneriyorlar. Yemek dışarıdan geliyorsa mikrobiyolojik 3 ayda bir, kimyasal 6 ay bir yapılmasını öneriyorlar.
  5. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben her ikisini de (kimyasal ve bakteri)6 ayda bir yaptırıyorum.sıkıntı olur mu
  6. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yok olmaz bende 6 ayda bir yaptırıyorum