1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Su deponun tamamen boşaltılarak temizlenmesi gerektiği hususu hakkında

Konusu 'Çalışma Koşulları ve Beslenme' forumundadır ve gizem deniz tarafından 23 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. gizem deniz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  İçme ve kullanma suları ile ilgili olarak bende bir soru yöneltmek isterim. Çalıştığım firmada içme sularının düzenli olarak analiz sonuçları temin edilen firmadan istenmekte ve sebillerin temizlikleri yapılmaktadır. Ancak kullanma suyu için herhangi bir analiz yapılmamaktadır. Kullanma suyu sirkülasyon halinde ortalama 200lt depolardan sağlanmaktadır. Umumi hıfzıssıhha kanunu'nu baz alarak su depolarının 6 ay'da bir temizlenmesi gerektiği ve depodaki suyunda içme suyunda olduğu gibi analiz edilmesini istedik. Hıfzıssıhha'dan yetkili kişilerle yaptığımız görüşmede deponun tamamen boşaltılarak temizlenmesi gerektiği söylendi. Bu konuda sizlerin yapmış olduğu herhangi bir çalışma var mıdır? Kullanılan depo 200lt hepsini boşaltıp tekrar doldurmak da hem ayrı bir maliyet oluşturmakta hem de gereksiz yere su israf edilmektedir.
 2. Tugbay Seker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  2lt su fiyatının yaklaşık olarak 1 kuruş olduğu düşünüldüğünde, 200lt su 1 TL etmekte. Maliyet sıkıntısı olacağını düşünmüyorum. İsraf konusuna gelince; boşaltılacak olan suyu bir şekilde sulama ya da daha yararlı olabilecek şekilde kullanma imkanı bulursanız israf edilmemiş olur. Hijyen önemli. Boşaltıp temizlemekte fayda var diye düşünüyorum.
 3. gizem deniz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Konu ile alakalı bir düzeltme yapmak isterim verdiğiniz cvp doğrultusunda. Kullanılan depo 200 ton kapasiteli.
 4. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Günlük harcamanıza ve debinize göre temizlik zamanını dikkate alarak beslemeyi azaltın. Havuzun besleme debisini öyle bir ayarlayın ki bakım seviyesinde min. seviye olsun.
 5. Tugbay Seker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu durumda maliyet ilgili firmanın gücüne göre yüksek miktarlara ulaşıyor (100.000 TL). Kullanım amaçlı demişsiniz. Tam olarak ne amaçlı kullanılıyor bilmemekle beraber, depoya sirkülasyonu kesip bir müddet kullanıma devam edip boşaltmak maliyeti düşürür ama sirkülasyon olmadığı için bu seferde, kullanım amacına göre, sirkülasyon sağlanmadığı için hijyen zaafı yaratabilir. Tavsiyelerim bununla sınırlı. Kolay gelsin :)
 6. gizem deniz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Su mutfak, lavabo gibi bölümlerde kullanılmakta. İş yerine ait toplam 6 bina ve bu binalarda kullanılmak üzere yaklaşık 600-700 ton arasında su depolandığını da düşününce biraz sıkıntı oluşturmakta. Cevaplarınız için teşekkür ederim :)
 7. xekeru İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 8. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Afyon
  Sertifika Numarası:
  57660
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
 9. xekeru İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İçme suyunu damacana satışı yapan firmadan tahlil raporunu alarak rd ye ekleyebilirsiniz, lavabo suyunu ise ancak hıfzısıha ya tahlile kendiniz göndrebilirsiniz.
 10. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Afyon
  Sertifika Numarası:
  57660
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  arkadaşım , ben mevzuattan bilgi soruyorum. içme suyu ve kullanma suyunu ayırt eden bir madde var mı? (analizi, raporu sormuyorum)
 11. servet yortumluk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45819
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
 12. servet yortumluk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45819
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  su paha biçilemez bir değer olmasına karşılık, kıymet bilmezlerin elinde pul kadar değersizleşti şimdilerde,
  fikrinize tamamen katılıyorum, suyun ziyan olmadan kullanılması için geçici olarak sistemi depodan bypass ederek depo temizliğini hiç olmaz ise yılda bir yapabilirsiniz,
  oldu da böyle bir imkan yok , suyun çok az kullanıldığı veya hiç kullanılmadığı uzun bayram tatilleri programlanır ise sorun çözülür, tamam böyle bir çözümüm de yok diyorsanız size önereceğim deponun belirli periyotlarda klorlanmasıdır,
  sağlıklı ve kazasız günler dilerim,