1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Su deposunda metan gazından ölüme 2.5 yıl hapis

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 6 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Erzurum'da 21 ay önce atık su projesinin sondaj çalışması yapılırken 19 yaşındaki Ömer Keleş'in metan gazından zehirlenerek ölümüne 20 yaşındaki Emrah Kundakçı'nın da yaralanmasında kusurlu bulunan iki firma yetkilisi yargılandıkları Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
  haber.jpg
  Erzurum'da 21 ay önce atık su projesinin sondaj çalışması yapılırken 19 yaşındaki Ömer Keleş'in metan gazından zehirlenerek ölümüne 20 yaşındaki Emrah Kundakçı'nın da yaralanmasında kusurlu bulunan iki firma yetkilisi yargılandıkları Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Olay, 28 Eylül 2012 tarihinde merkez Yakutiye ilçesi Yukarı Mumcu Mahallesi, Çaykara Caddesi Vakıf İş Hanı yanındaki inşaatta meydana geldi. Atık su sondaj çalışması yapılırken metan gazından zehirlenen 4 kişi Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği tarafından kaldırıldı. İşçilerden Kahramanmaraşlı Ömer Keleş kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak öldü. Ömer Keleş'in ailesi ve yaralılardan Emrah Kundakçı'nın şikayeti üzerine Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden ihaleyi alan Erdoğan Hür ve alt yüklenici firma yetkilisi Halil İbrahim Çakmak hakkında Erzurum 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 3-15 yıl hapis cezası istemi ile dava açıldı. Ömer Keleş'in oksijensiz kalmaya bağlı olarak öldüğü, otopsi sonucu kanında yüzde 63 oranında karbonmonoksit bulunduğu belirlendi.

  Hazırlanan bilirkişi raporunda firma yetkilileri 1'nci derece asli kusurlu, işçiler ise 2'nci derece tali oranda müşterek kusurlu bulundu. 5 uzman görüşü ile hazırlanan bilirkişi raporunda firma yetkilileri hakkında şu görüşe yer verildi:
  "Yapı, inşaat işveren ve alt yüklenicileri yapı inşaat işlerini inşaat mühendisi nezaret ve gözetim sorumluluğunda sürdürerek kuyu, tünel, lağım, çukur gibi riskli tehlikeli kapalı alanlarda yapılacak çalışmalarda risk, tehlike analizi yaptırıp riskleri tespit ederek olası metan, karbonmonoksit, karbondioksit, gibi zararlı, zehirli, boğucu, öldürücü gazların tespiti halinde, bunları gidermeden anılan gazları erken algılama cihazı kullanmadan, çalışanlara oksijen tüpü, temiz hava maskesi, sinyal kurtarma halatı vermeden olası risk tehlikeler hakkında çalışanlar önceden bilgilendirilmeden, çalışmalar nezaretçi gözetimci kontrolünde kısa süreli dönüşümlü çalışmalar sağlanarak iş kolunda deneyim, bilgi belge sahibi, işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimi verdiği deneyimli işçiler ve uygun iş ekipmanları ile güvenli çalışma alışkanlığı bilinci oluşturularak sürdürülmesi yerine maalesef tamamen mezkür iş güvenliği önlemlerine aykırı inisiyatif tamamen çalışanlara terkle olaya etken anılan baskın taksirli eylemleri ile sebebiyet vermekle 1'inci derece asli oranda kusurlular."

  Bilirkişi heyeti, işçiler hakkında görüş bildirirken şu görüşyere yer verdi:
  "Ortamda oluşan boğucu, öldürücü gazlardan olumsuz yönde etkilenmeleri sırasında durumu işverenlerine bildirmeleri, olumsuz çalışma koşulları işverenlerince giderilinceye kadar çalışmaları durdurmaları en tabi yasal anayasal hakları olduğunu halde, talimatlara aykırı dikkatsiz taksirlirli eylemleri ile şahsi emniyet güvenliklerindeki ihmalleri ile her kazalı kendi taksirli ölüm ve yaralanması iş kazası olayında 2'nci derece tali oranda müşterek kusurludur."

  Erzurum 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tutuksuz yargılanan firma yetkilileri Erdoğan Hür ile Halil İbrahim Çakmak'a 'Taksirle ölüm ve yaralanmaya neden olmak' suçundan 2.5'ar yıl hapis cezası verdi. - Erzurum

  http://www.sondakika.com/haber/haber-su-deposunda-metan-gazindan-olume-2-5-yil-hapis-6113772/
 2. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hapisten çıkınca hemen OSGB ile anlaşın ve böyle bir olay ile karşı karşıya kaldığınızda ayda yarım saat gelen uzmanın tutuklanmasını sağlayın. Bu bakanlık işverenleri bilgilendirmiyor