1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tüm is guvenligi uzmanlari is birakmali

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve ibratabey tarafından 4 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu is başka şekilde hizlanmaz. İs güvenliği uzmanları yargilanmamali. Bilgisi ve calismalari dikkate alinmali. İs mahkemesi. Savci. Polis. Rücu davalari gormemeli. Kisaca yildirilmamali
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yargılanmamalı ne demek ? İgu yargı üstü mü? İgu sorumlu değil mi ? görevini yerine getirmeyen igular ne olacak ?

Tabi ki yargılanmalı ve kusuru varsa cezasını çekmeli herkes gibi. Mevcut karmaşaya rağmen hala sertifika kiralama cüretini gösteren bir sürü igu var piyasada, işletmeye gitmeyen görmeyen vs. vs. Cezalar çok daha ağırlaştırılmalıdır bence, igu nun görevini yapmaması sonucu meydana gelen bir iş kazasında taksirle değil olası kasıtla ölüme sebebiyet vermeden yargılanmalıdır. Bunda bile daha ortak nokta bulunamamış durumda. Sorun İgunun görevini yapması için uygun şartların sağlanamasıdır, İgu nun gerçekleştirme ihtimali olmayan yetkilerle donatılmış gibi (!) gösterilmesi, bunların mevzuatlara dayandırılması ve ortaya günah keçisi olarak atılmasıdır. Burada mevzuattaki çarpıklıkları değerlendireceksek tartışalım, ama yargılanmamasını kabul edemem. Adalete de, eşitliğe de aykırıdır bu durum.
  3. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Çalışma Bakanlığı tüm firmalardan İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda prim tahsil edip, İş Güvenlik Uzmanlarını kendi kadrosunda istihdam edip, bizleri firmaya kendi adına görevlendirmesi şeklinde işlem yaparsa, yaşanan sorunların tamamına yakını kendiliğinden çözülür. Yoksa İş Güvenliği kaynaklı sorunların çözülmesini kimse beklemesin. İlave olarak çalışma sürelerinin de arttırılması gerektiğini düşünüyorum.
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yine çözülmez, çalışma bakanı çıkıp da biz madeni kapatmak istediğimizde işveren 50 kişiyi araya sokuyor derse, bu ülkede iş müfettişleri bile adam gibi denetim yapamıyorsa kamu elemanı olmak bu işi çözmez demektir.

Daire müdürünün kankeytası olan bir işverinin git işini durdur bakalım, soluğu hakkari yüksekovada almak içten bile değil... Ben bir OSGB çalışanı olarak çok daha rahat denetim yapıyorum, işimi çok daha rahat bir şekilde, kaygısızca yürütüyorum. Bunda çalıştığım kurumun ciddiyeti en büyük etken tabi ki.

Kamu kurumlarına da hizmet veren bir uzman olarak söylüyorum bunu, türkiyede devlet dairelerinin tamamı şaka gibi ya... :D
  5. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Bir şekilde ideal işleyen sistemi kurarsak, sonrasında bu işleyişte yer alanların da doğru işlemelerini sağlamayı başarırsak, sorunları çözmüş oluruz. Öncelikle ideal işleyen sistemi kuralım, sonra sistemde yer alanlara görevlerini yazar, yapmalarını isteriz. Seyretmekten iyidir.
  6. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yargılanmamak idam kasit haksiz yere dur. Ben yargılanan 10 uzman 9 unun bosubosuna suclandigini dusunuyorum
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Mart 2015 ---
    Deneme yanilmayla bu is 10 yilda zor ötürü inşaallah ben haksiz cikarim. Oturmuş standart bir işleyiş yok. Sunu yapmazsam su gelir basima diyomiyoruz.
  7. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Adalet ve eşitliği kanunla yaparsiniz kanunlar sadece bir tarafı koruma eğiliminde ise bu isi gerçekten yapmak için insaatin 10 katinda yasam halati kurulumu için ter döken bizlerin karsilastigi neticeler bakimindan çok acimasiz degilmi?
  8. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Araca binmekte tehlikeli. ama hepimiz araç kullanıyoruz. Bazen fren çalışmayabilir bazende gaz pedalı. Önemli olan tedbiri elden bırakmamak. "İnsanlar sizin dalgalarla nasıl boğuştuğunuza bakmaz. Gemiyi, limana nasıl emniyetli bir şekilde yanaştırmanıza bakar".
    Şu bir gerçek ki "Çoluk çocuğumun rızkı için bu işi yapıyorum, en azından bir durum olursa onlar için fedakarlık yapmış olurum. Ölsem de gam yemem.
  9. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşla örgütlenmek zorundayız... Bu nedenle tüm iş güvenliği uzmanları bulundukları illerde bulunan derneklere üye olmalıdır.

Muğla İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği yarın dernekler masasına kuruluş dilekçesini veriyor. Tüm arkadaşlarımı üye olmaya davet ediyorum.

Mücadele Etmekten Kaçarak Özgür Olunmaz!

Dernek olarak sesimizi duyurmak için tüm yolları kullanacağız.

Dilekçe verildikten sonra kurucu yönetim listesi ve dernek ile bilgilendirmeleri buradan paylaşacağım.
  10. ibratabey Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    42752
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zaten bir kaç dernek var bence daha fazlasi gerekmez tek yumruk olmak lazim.
  11. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iş güvenliği uzmanları gözünün üstünde kaşın var diye ceza alır hale geldi...