1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tüm isg ailesine günaydın , ama bir diyeceğim var ...!

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Kemal Ev tarafından 25 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Arkadaşlar , başlangıcında emeğim olup sonradan baktığımda tümümüzü sıkan bir sürece giren konu üzerine birkaç cümle söyliycem. Şahsım dahil , hiçbirimiz mükemmel değiliz. Öyle olsaydı insanüstü sıfatlarla adlandırılırdık . Yeni bir tartışma sürecine girmemek dileğiyle , incinmelerine sebep olduğum arkadaşlardan özürdiliyorum. Kimseden özür beklentim yok. Umarım şahsım dahil , tümümüz payımıza düşen bişeylerin olduğunu farkettik.

Şimdi önemli bir konuya gelicem. Bu süreçte sanal da olsa tanıdığım insanların büyük bir kısmı uzmanlıklarını çalışıp elde ettiler. Tümünü kutluyorum. Belki şu an yaşamlarının en zorlu , ama ileride hoş anılara dönüşecek saatlerindeler. Oysa ben daha uzmanlığımı elde edemedim. Belki bazı arkadaşların dikkatini çekti. Mayıs 2013 sınavında 68 alarak kaldım. Bunu paylaşmıştım. Şimdi kafam hayli karışık . İsg eğitimi aldığım kurumda eğiticilerden birisi , " eğer mayısda geçemezseniz tam bir kabus olur. Çünkü müthiş bir belirsizlik yaşanacak " demişti. Sanırım torba yasa , yeni çıkan yönetmelikler , öğrendiğim geçmişe dönük bilgiler deyim yerindeyse çorbaya dönüştü.

Sizlerden birtek istirhamım olucak. Yanıltıcı ve tartışmaya sürükleyici karmaşık bilgilerin olmadığı TEK BİR KAYNAĞA ihtiyacım var . Zaman hayli daraldı. Bilgisayarım , kitaplığım ve ofisimdeki beynimi felç eden sayısız dokümanı kaldırıp atmak ve 19 Ağustos 2013 de aranıza katılmak istiyorum. Bana ve benim gibi birçok arkadaşa katkı sağlamak adına yapacağınız ya da yapamayacağınız kaynak çalışması için şimdiden çok teşekkür ederim.
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Eğitim Grubundan yeni mevzuatlarla ilgili hap bilgiler bekliyoruz... :)
  3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    ben size direk ana kaynağa yönelmenizi öneriyorum İSG ile ilgili kanun tüzük ve yönetmelikler.
    çünkü diğer her şey eski kaynak da olabilir yeni de, karışabilir.
    ayrıca ilonun sitesine girip oradaki istatistiki verileri inceleyin.
  4. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kemal bey bu istediğinizi şuanda değilde 3-6 ay arasında anca olacaktır diye düşünmekteyim
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bir yerden başlayalım, :)
    gün içinde elimde yönetime sunduğum yeni yönetmelik özetlerinden örnekler buldukça paylaşabilirim,
    ama sınav çalışma amaçlı olmadıkları için eksik var mı içlerinde, atladığım bir şey var mı bilemiyorum :(
  6. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kemal Bey bende 18.ağustos sınavına gireceğim, dediğiniz gibi ne yazık ki bir kaos ortamı söz konusu.Sürekli yeni yönetmelikler çıkıyor ve biz tam olarak yeni çıkanların hangisinden sorumluyuz belli değil.Bu sebeple ben soru üzerinden çalışmaya başladım, soruda takılınca yönetmelik ve tüzüğe bakıyorum.Ekte kursun bize yeni gönderdiği sorulardan bir kısmını gönderiyorum umarım bir faydası olur.

Ekli Dosyalar:

7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Kemal Ev
    O zaman ben size direk bakanlıktan eğitim kurslarına yapılan açıklamayı göndereyim. Orada sorumlu olduğumuz konular açıkça belirtilmiş. Bu konulara da http://www.mevzuat.gov.tr sitesinden çalışırsanız, işi kaynağında çözmüş olacaksınız. İnşallah sıkıldığınız gibi olmaz.
    Buyrun bakanlıktan eğitim kurumlarına giden mesaj ve bazı kursların öğrencilere çektikleri bilgilendirme mesajı;

Eğitim Kurumlarının Dikkatine - 59 (Eğitim Programı Müfredat Değişikliği Hakkında)
    Eğitim Kurumlarının Dikkatine!!!
    Bilindiği üzere son 1 yıl içerisinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında oldukça önemli değişiklikler meydana gelmiştir.
    Bu değişikliklerin iş güvenliği uzmanlığı temel ve yenileme eğitim programlarına da yansıtılabilmesi amacıyla, her iki program için de güncelleme çalışması yapılmış ve 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde İSG-KÂTİP’te gerekli altyapı hazırlıkları tamamlanmıştır. Bu itibarla, anılan tarihten itibaren girişi yapılacak iş güvenliği uzmanlığı temel ve yenileme eğitimlerinde güncellenmiş programların kullanılması uygun olacaktır.

Güncellenmiş programlara, İSG-KATİP’in ilgili kısmında yer alan (Yeni) ibaresinden ulaşılması mümkündür.
    Örnek: (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı (Yeni) Ayrıca, 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılacak sınava katılacak olanlar, mer’i mevzuatta yer alan konulardan sorumlu tutulacak olup; Kurumlarınızca katılımcılara bu yönde bilgi verilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması uygun olacaktır.
    Bilgileriniz rica olunur. “”

Sayın kursiyerlerimiz:
    İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün yukarıda belirtilen 13.06.2013 tarihinde yapmış olduğu duyuruda olduğu gibi,
    Ağustos dahil bundan sonra yapılacak sınavlarda sorular geçerli mevzuattan olacaktır.
    Eğitim programlarımızın uygulanmasında ara ara çıkarılan yönetmeliklere bağlı olarak sizlere dersler yeni mevzuat hükümlerine uygun olarak anlatılmıştır. Bununla birlikte temmuz ayının 2.haftasında sizlere değişiklikler ile ilgili doküman gönderilecektir. (Temmuz ayının beklenmesindeki neden: Ağustos ayında sınava girecek olanların programları 30 haziran 2013 tarihinde bitecektir. Bu tarihe kadar çıkarılacak yeni yönetmelikler ve değişiklerin bu dokümanda yer almasını sağlamaktır.)

Halen yürürlükte olan 4857 sayılı kanun gereğince çıkartılan yönetmeliklerin yanı sıra 13.06.2013 tarihi itibariyle 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince çıkartılan yeni yönetmelikler aşağıda belirtilmiştir.

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    EKRANLI ARAÇLARLA ÇALIŞMALARDA
    SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
    İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ

Saygılarımla...
  8. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    evet bize de böyle bir duyuru yapıldı kurstan ama her gün yeni yönetmelik çıkıyor, 170 i arıyoruz net birşey söylemiyorlar, en son güne kadar çıkacak olan yönetmelik de yürürlükte olacak sonuçta en son hangi yönetmeliğe kadar sorumlu olduğumuz belli değil.Sadece mantık yürütüp sorular hazırlanmıştır 15 temmuzdan sonra çıkacaklardan soru sormazlar diyoruz.
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
  10. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Arkadaşlar. Aslında olayın asıl amacına yönelsek böyle bir sorun kalacağına inanmıyorum ben.
    Slumdog Millionaire filmini illa ki izlemişsinizdir. O Hintli çaycı çocuk sanki tüm soruları bildiğinden mi ödüle kavuştu? Sadece her soru zaten hayatında uygulanmıştı. Diyeceğim o ki, eğer bizler de amacımızı sınav yaparsak sıkıntı çekeriz. Amacımız iyi birer İGU olmaksa eğer, sınav bunun için sadece bir basamak olacak. Gözümüzde büyütmeden mevzuattaki bilgileri aklımıza kazımış olacağız.
    Sizler(ben dahil) günlük olarak mevzuatı takip edelim. Eğer zaten çalışıyorsak hemen bakalım, hangi durumlarımız mevzuata uygun veya değil. Zaten oradan sağlamasını yapmış olacağız. Örneğin mevcut mevzuatta tezgahlar arası uzaklık 80cm diyor. Bir bakıyorsunuz sınavdan 5 gün önce 120cm yapmışlar. Eğer mevzuatları zamanında incelersek, son yaptığımız veya yapmamız gereken değişiklik uygulamasını yaptığımız için aklımızda kalacak. Sınavda da böyle bir soru çıktığında "acaba hangisiydi ya yeni değişmişti " diye düşündüğünüz an cevabı hemen yine beyniniz verecek. "Hatırlasana ya Sait. Daha 2 gün önce mevzuat değişti , tezgah aralarını açalım diye patrona gidince sağlam bir fırça yemiştin! " ( Espirili anlatıyorum kusura bakmayın!) Bu durumda nasıl unutabilirsiniz. İnsan beyninin kendisine bazı oyunları olur. Birşeye çok fazla odaklanmaya çalışırsanız, birden önceki bilgileriniz de karışır. Hani bazen bir rüya görürsünüz, çok net bir şekilde. Daha 1-2 dakika önce gördüklerinizi çok iyi ve net görmenize rağmen hatırlayamazsınız. Uğraşır, deli olursunuz gene faydasız. Vazgeçersiniz. Düşünmeyi bırakırsınız. Birden bire 1 saat içerisinde şakır şakır o rüyayı tekrar en ince ayrıntısına kadar hatırlarsınız ya. O misal işte. Kısacası herşeyin sınav olmadığını bilmemiz lazım.
  11. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sait bey dediğinizde haklısınızda bu sınava girecek ve o stresi yaşayan arkadaşlara allah ecir sabır versin zor kafa karışıklığı hat safhada yeni mevzuattan nasıl soru tipleri olacağı belli değil ilk bu sınavda görülecek.hele ki 68 le 69 la kalıp bu sınavdan geçmek zorunda hissedenler için daha bir zor geçemezlerse o kadar para emek boşa gidecek.benim tavsiyem 18 mayıs a barajı geçemeyip 2. hakkını kullananlaar için bence hiç riske girmesinler diğer sınava bıraksınlar haklarını en azından bu sınavda nasıl soru tipleri olacağını görürler diğer sınav için ona göre hazırlanırlar tabi bu benim fikrim
  12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Tabi diğer sınavda da mevzuat değişimi olmayacağını garanti edersek?
  13. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    olmaz artık hocam mevzuat belli o kadar kısa sürede baksanıza torba yasadan 2 madde yi bi türlü uygulamaya koyamadılar kanunmu çıkaracaklar
  14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Ben o ihtimalin her zaman olduğuna inanıyorum. Bu ülkede bir gecede ne kadar kanun değişir...
    Bakın. Okullardaki kılık kıyafet kanunu yine değiştirilmiş. :D
  15. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Çok mersi .
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Temmuz 2013 ---
    Teşekkür ederim.
    Teşekkürler.