1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tünel aynasında(arın) shoot-create uygulamalarında kimyasal tozlara karşı neler yapılmalıdır?

Konusu 'Kapalı Alanlarda Çalışma ve Emniyet' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 7 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    @aykutkara0
    Erkan bey, merhabalar meslektaş olarak bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var.
    Tünel içerisinde iksa işlemini yaptıktan sonra beton püskürtme makinesi ile shoot-create işlemini yapıyoruz ve bu işlemi yaparken çok fazla toz açığa çıkıyor.tünel de havalandırma var, ama psükürtme makinesinin hızına yetişemiyor.beton işleminde çalışan 2-3 arkadaş çok fazla toza maruz kalıyor.toz maskesi kullanıyorlar ama ben yeterli olmadığını düşünüyorum.toz maskesi yerine sizin tavsiye ettiğiniz ya da şantiyelerde kullanılan başka bir maske çeşidi var mı acaba? Bu konu hakkında yardım etme imkanınız var mı?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tam yüz tekrar kullanılabilir gaz maskeleri kullanılması gerekmektedir.Çünkü ortam havasında ayna önünde bilmem kaç kilometre uzaklıktaki ayna önündeki gaz ve buhar halindeki kimyasal partikülleri havalandırma ile uzaklaştıramazsın bu nedenle toz maskeleri işe yaramaz bunun yerine havadaki buhar ve gaz halindeki kimysal partikülleri elimine etmek için Tam yüz tekrar kullanılabilir gaz maskeleri kullanılması gerekmektedir.

kolay gelsin.(http://www.shotcretehelmet.com)

XA9T6172_P.jpg 9-2.jpg shotcrete_dry_spray_gunite.jpg pic2.jpg
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Erkan beye katılıyorum, fakat düzenli olarak filtreleri kontrol edilmeli
  4. Cagdas Sakinci İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92542
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Robot denilen ıslak beton püskürten araçlar var fazla toz oluşmuyor
    aleva ile püskürtme beton atımı dış ortamlarda uygun olur bence
    ama tabiki Tünel küçükse fotograftakiler uygun ancak gözlerinin önü harç
    dolacaktır çalıştıkları hortumdan en az 7 barlık hava ile harç malzemelerinin
    çıktığını düşünürseniz çok fazla riske girdiniz demektir. bulmamız gereken
    çözüm maskenin üstünde harç birikimini önlemek.

Ama aynı işi yapan ve riskleri çok çok daha az olan robotu tercih etmeliyiz bence
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Çağdaş bey biz HES projesinden derivasyon tünelinde aynı sorunu yaşamıştık. Robot iyi bir çözüm gibi gözükse de robotun nereye shoot create attığının kontrolü için operatör bu riskten kurtulamıyor. Tam yüz maskesinin ön yüzü cam değil silinebilir ve aşınmayan maddeden olanları var. adını tam hatırlayamıyorum fakat boya atımlarında da onlardan kullandırıyoruz. Tinerle silinebilen bir madde.
  6. aykutkara0 İSGforum Üyesi

teşekkürler arkadaşlar güzel bilgileriniz için.