1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tünel kalıp sistemleri/avantaj-dezavantajları

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 24 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Resimdeki iskelenin ismi ne olarak geçmekte, avantajı dezavantajı nedir? Nelere

  dikkat edilmelidir? Çalışma yapan personelde paraşüt tipi emniyet kemeri mecbur
  tutulmalı mıdır?
  IMG_1127.JPG IMG_1129.JPG IMG_1198.JPG IMG_1200.JPG
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Tünel Kalıp Sistemleri
  Tünel kalıp, perde ve döşeme betonunun beraber döküldüğü bir sistemdir. Bu sistem konut, otel, alışveriş merkezleri ve yurt projelerinde kolaylıkla uygulanabilir. Döküm tekniği, statik özellikleri ve hasır çelik kullanımı gibi özelliklerinden dolayı günlük döküme olanak tanır.


  Tünel kalıbının ilk yatırımı konvansiyonel kalıp sistemlerine göre daha fazla olsa bile, kalıpların bakım görmeden 500 sefer kullanılabilmesinden dolayı nihai maliyetleri tüm sistemlerden ucuzdur.
  Tünel kalıbın avantajları dezavantajlarına kıyaslanmayacak kadar fazladır.

  • Hızlı kalıp kurma ve beton dökümü,
  • Kısa inşaat süreleriyle gelen ekonomi,
  • Perde ve döşemenin birlikte dökülmesi ile oluşan monolitik bir ana yapı ve depreme dayanıklı binalar,
  • Sıva gerektirmeyen beton yüzeyler,tamamlayıcı yapı elemanlarının prefabrikasyonu,
  • Tünel kalıp ile inşaat süresi geleneksel yöntemlere göre %75 dolayında azalır, 15 kişilik bir kalıp ekibi ile günde, 2 dairenin kalıbının yerleştirilmesi ve betonun dökülmesini kolaylıkla tamamlayabilir.
  • Beton dökümü ile sağlanan ölçüsel doğruluk sayesinde duvar bölmeleri ve doğrama gibi malzemelerin hemen yerlerine takılabilme avantajı.
  Avantajları
  Hızlı döküm süreleri : Hava sıcaklığının -10º C'ye kadar düşmesi ve rüzgarın kule vincin çalışmasına imkan vermediği durumlar haricinde günlük döküm mümkündür. (Don olayına karşın betona katkı malzemesi kullanmak şartıyla) 15 kişilik kalıpçı, 13 kişilik demirci ve 2 kişilik tesisatçı ekibiyle 300-350 m² taban alanına sahip bir kalıbın günlük dökümü mümkündür.

  Düşük Maliyet : Hızlı inşaat süresinden dolayı kaba inşaat maliyetleri düşüktür. Cephe, balkon, parapet ve merdiven gibi prekast elemanlarının uygulanabilirliği ve kapı-perde rezarvasyonlarının kullanımı inc işçilikte büyük avantajlar sağlar.

  Yüksek Kalitede Beton Yüzeyi : İnce işçilikte beton yüzeyine ince macun tabakası yeterli olmaktadır.

  Kolay Kullanım : Sistem sadece birkaç kalifiye eleman nezaretinde kullanılabilir. Hergün aynı işlemleri yapan elemanlar hataya meydan bırakmayacak şekilde görev sıralarını ezberler.

  Güvenlik : Sistemin kullanım şekli gereksinimleri şantiye sahasında güvenli çalışma şartları ve ortamı oluşturur.

  Yeni Projelerde Kullanım : İlave adaptör ve aksesuar kullanımı ile yeni projelerimizde kullanım imkanı sağlamaktadır.
  http://www.tamer.com.tr/tr/product/tunel-kalip-sistemleri/1

  thumb_tunel_hrtf.jpg 148635_w640_h640_dsc01412.jpg images-29.jpeg orjinal____21_04_2009__10_00_43.jpg ST1.jpg slider_2-17032012104440.png
 3. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  çok teşekkürler Erkan bey, gaz tüpleri iskelenin üzerinde sürekli bir şekilde kalmakta içeride ocak var. Gaz tüplerine ne gibi bir işlem uygulayabiliriz?