1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tüpgaz kullanım kuralları

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 26 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]
  TÜPGAZ Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:
  Tüketiciler, dolu LPG Tüplerini abonesi oldukları dağıtım şirketinin yetkili bayisinden almalıdır.
  12 kilogram ve üzerindeki LPG Tüpleri, ev ve işyerindeki cihazlara, abone olunan firmanın yetkili personeli vasıtasıyla ve köpükle sızdırmazlık kontrolü yaptırılarak bağlatılmalıdır.
  Evlerde 2’den fazla LPG Tüpü bulundurulmamalıdır. Yedek Tüp bulunduruluyorsa, bu tüp kullanılan tüpün yanına konulmamalıdır.
  Tüketiciler, tüpün üzerinde, abonesi oldukları dağıtım şirketinin adını veya tescilli markasını ve rengini, tüpün teknik düzenlemeye uygun olarak imal edildiğini gösteren “TS 55” , “TS 55 EN 1442” işaretini ve tüplerin periyodik kontrol standardı olan ve buna göre periyodik kontrolü yapılan tüplerde de bu kontrolün yapıldığını gösteren işareti aramalıdır.
  LPG Tüpleri kullanılmadığı zamanlarda vanalarına tapası takılarak muhafaza edilmelidir.
  Tüplerin dış yüzeylerinde herhangi bir şişkinlik, pas, ezilme, kesik, çatlak, boya eksikliği, yangın hasarı vb. durumlar söz konusu olması halinde böyle tüpler kesinlikle kullanılmamalıdır.
  Tüketiciler, LPG Tüpleri ve valfleri yanında, tüplerle birlikte kullanılan musluk, basınç düzenleyici (dedantör), hortum, ocak, ısıtıcı, lamba, şofben, fırın vb. alet ve cihazların üzerinde teknik düzenlemelere uygun olduklarını gösteren (TSE vd.) işaretlerini aramalıdırlar.
  Binaların, banyolarında her ne surette olursa olsun; açıkta LPG tesisatı, LPG kullanılan herhangi bir cihaz (şofben, kalorifer kazanı vb.) ve LPG Tüpü bulundurulmamalıdır.
  LPG Tüpünün konulduğu yer doğrudan doğruya güneş ışınlarına hedef olmamalıdır. Tüpler kalorifer radyatörlerinden en az 2 metre ve soba gibi ısıtıcılardan ise en az 4 metre uzağa konulmalıdır.
  LPG Tüpünün bağlantı yapıldığı yakıcı cihazın altında veya yakınında kolay tutuşabilir maddeler (perde, örtü, kağıt, sıvı yakıtlar gibi) bulundurulmamalıdır.
  Fırın, ocak gibi yakıcı cihaz ve LPG Tüpü tabii olarak kapalı ve az havalanan bir yerde bulunuyorsa bu ortam sık sık havalandırılmalıdır. Tüpler mümkünse balkonlarda bulundurulmalıdır.
  LPG hortumunun basınç düzenleyici (dedantör) ve yakıcı cihaza bağlantıları kelepçe ile yapılmalıdır. Bağlantı hortumu sık sık kontrol edilmeli ve eskiyen, çatlayan, yumuşayan, sertleşen veya 3 yıl kullanılan hortumlar değiştirilmelidir. Kullanılan hortumlar eksiz ve en çok 150 cm uzunluğunda olmalıdır. Basınç düzenleyiciler (dedantör) 3 yıl kullanım sonrasında değiştirilmelidir.
  Dedantörün uygun şartlarda çalışması için dış etkenlerden (kar, yağmur, toz, yağ, pas gibi) korunması sağlanmalıdır.
  Dedantör ve diğer LPG tüp donanımlarına kesinlikle bilinçsizce müdahale edilmemeli ve kullanma talimatlarına uygun olarak can ve mal emniyetini tehlikeye sokmayacak şekilde kullanılmalıdır.
  LPG yakan cihazlar kullanım kılavuzlarına uygun şekilde monte edilmeli ve kullanılmalıdır. LPG yakan cihazlar havadaki oksijeni kullanır. Dolayısıyla cihazlar kullanılırken mekanda yeterli taze hava değişimi sağlanmalıdır.
  Hortumlar, yakıcı cihazların aşırı ısınan kısımlarından geçirilmemeli, temas ettirilmemelidir.
  LPG Tüpleri, fırın, ocak gibi yakıcı cihazların seviyesinden daha aşağıda ve dik konumda kullanılmalı, yatırılmış veya ters çevrilmiş durumda kullanılmamalıdır.
  Fırın, ocak vb. Yakıcı cihaza tüp bağlarken yakınında yanmakta olan mum veya açık alevli yanan başka bir cisim varsa, tüp bağlama işlemi bu cisim söndürüldükten sonra yapılmalıdır.
  LPG Tüplerinde gaz kaçağı kontrolü, sabunlu su veya benzeri bir maddeyle yapılmalı, kaçak kontrolünde kibrit, çakmak gibi açık ateş kaynakları kesinlikle kullanılmamalıdır. Ev tipi ve sanayi tipi tüplerin değiştirilmeleri, tüpleri satan bayilerin eğitilmiş elemanları tarafından ve bayilerin sorumluluğu altında yapılmalıdır.

  LPG Tüpleri tabii hava akımı sağlanamadığından her yönü zemin seviyesinin altında kalan tam bodrum, oda veya konut gibi yerlere konulmamalıdır.
  LPG Tüpleri ve bunlarla birlikte kullanılan ekipmanlar uyumak amacıyla kullanılan alanlardan yatmadan önce çıkartılmalıdır. Borusuz sobalar, tüple çalışan lambalar ve sobalar yanar halde bırakılıp uyunmamalıdır.
  LPG Tüpleri yerleştirilirken, olabilecek gaz kaçaklarının komşu bina ve bölümlerin bodrum, havalandırma kanalları ve aydınlatma pençelerine sızmamaları için gerekli tedbirler alınmalıdır.
  LPG Tüpleri, merdiven boşlukları, toplumun kullandığı giriş-çıkış yolları, koridor gibi yerlere konulmamalıdır.
  Yanan piknik tüpü üzerine, çapı 20 cm’den büyük tencere vb. kaplar konulmamalıdır, zira ısınan tencere vb. kaplar sıcaklığını tekrar tüpe verecek ve tüpün ısınarak basıncının artmasına sebep olacaktır.
  LPG kullanılan sanayi tipi büyük mutfaklarda gaz kaçağını tespit eden ve sesli olarak uyaran gaz uyarı cihazının bulundurulması mecburidir.
  LPG Tüpü Kullanılan alanlarda en az 6 kg’lık yangın söndürücü bulundurulmalıdır.
  Bina dışındaki tüplerden bina içindeki tesisata yapılacak bağlantılar çelik çekme veya bakır borular ile rekor kullanılmadan kaynaklı olmalıdır. Ana bağlantı borusuna kolay görülen ve kolay açılan bir ana açıp/kapama valfı takılmalıdır. Tesisat duvar içerisinden geçirilmemelidir.
  Sanayi tesisleri içersinde LPG Tüpleri kullanıldığında, tüpler bina içinde depolanacaksa; tesisten özel bölmelerle ayrılmış, depolama kurallarına uygun, havalandırılması sağlanan özel bir yere konulmalıdır.
  LPG Tüpleri tavlama ve kesme gibi işlemler için kullanıldığında, iş sonuçlanır sonuçlanmaz tüpler depolama yerlerine kaldırılacaktır.
  Kesme, kaynak ve tavlama gibi ısıl işlemlerde Oksijen (O2) tüpleri ve beraberinde kullanılan LPG tüplerinin bağlantılarında alev tutucu emniyet valfleri takılı olmalıdır.
  Kullanılmayan yedek tüpler, mutlaka yetkili kişilerce değiştirilmeli ve kullanılmadığı süre serin yerde muhafaza edilmelidir.
  Gaz Yakan cihazın düğmesini açmadan önce kibrit yanar vaziyette olmalı, yani gazı önce açarak ateşi beklememeli, aksine ateş gazı beklemelidir.

 2. HATİCE SERTKOL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  merhba bir tüp bayısı için acil bir sekilde risk analizi yapmam gerekiyor .. acaba tüp bayisi için neler yapılabilir.? elinizde risk analiziornekler mevcut mu ?