1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tüplü lpg(tüpgaz) ve su satan ve dağıtan işyerleri

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 21 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  tüplü lpg(tüpgaz)-sanayi gazları ve su satan ve dağıtan işyerlerinde (bayileri) nelere dikkat edilmeli, içme suyu ve tüpgazların birarada depolanması doğru mu?
 2. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93869
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BİREYSEL İSG UZMANI
  Damacana suların Sağlık Bakanlığı tarafından büyüteç altına alınması, uzman yelpazesinde de çeşitli uyarıları beraberinde getirdi. Uzmanlar, tüpgaz bayilerinde satışı yapılan damacanalarda özellikle su ve gaz reaksiyonuna dikkat çekerek denetimlerin detaylandırılması çağrısında bulundu. Hijyen açısından uygunsuz olarak teşhir edilen damacana suların, satış noktalarındaki usulsüzlükleri hakkında yapılan açıklamalar da denetimlerin detaylandırılması gerektiğinin fotoğrafını ortaya koydu.

  İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr.Dr. Deniz Arslan, damacanaların plastik yapısının insan sağlığını olumsuz etkilerini Avrupa'daki bilim adamlarının teorilerini hatırlatarak örneklendirdi. Plastik yerine testi alternatifini musluk suyu ile sunan Dr. Arslan; "Bilim adamlarının özellikle damacanalardaki plastikte insan sağlığına zararlarının mevcut konusundaki teorileri var.Geçmişte Anadolu'da kullanılan testiler iyi bir alternatif olabilir. Musluk suyu ise sağlıksızdır diyemeyiz. Belediyelerin bu konudaki çalışmalarında denetimleri büyük ciddiyet taşıyor. Mümkün olabilse herkes kendi evinde musluk suyunu testilerin içinde dinlendirerek tüketebilir. Musluk suyu ilk içildiği zaman klor tadı verir. Ancak, klorun uçucu özelliği olduğu için dinlendirilen su tadı daha güzel olur" dedi.

  Damacana suların piyasaya sürüldüğü noktadan tüketim noktasına taşınmasındaki usulsüzlüğe dikkat çeken Dr. Deniz Arslan; şöyle konuştu: "Hekim olarak şunu söyleyebilirim ki, damacanaların Türkiye'de çok da sağlıklı koşullarda depolandığını ya da taşındığını düşünmüyorum. Hepimiz de şahit oluyoruz 40-50 derecelik sıcaklık altında üstü açık arabaların içinde çoğunlukla da tüp araçların içinde taşınıyor. Bütün gün o sıcaklığın içindeki damacana sular tüple temas halinde taşınıyor. Tabii ki

  bir de bunların depolanma koşulları söz konusu. Yine aynı şekilde serin bir yerde değilse özellikle güneşin altında ise suların bozulma oranı çok daha yüksek. Doktor olarak, Sağlık Bakanlığı'nın bu konudaki çalışmaları detaylandırılmalı. Su hayat demektir. Damacana suların tüp olan bir ortama gittiğiniz zaman burnunuza bir koku geliyor. Bunun bir depo olduğunu düşünün. Mutlaka o depoda küçük çaplı kaçaklar vardır. Bu kaçaklarda havanın şekli ve kimyasını değiştirecektir. Su da hava ile temas edilen bir madde olduğuna göre bu suyun içerisinde değişimlerin olmayacağını kimse garanti edemez. Sağlık açısından kişisel tedbirlerin alınması gerekiyor." - İZMİR
 3. HATİCE SERTKOL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  merhba bir tüp bayısı için acil bir sekilde risk analizi yapmam gerekiyor .. acaba tüp bayisi için neler yapılabilir.? elinizde ornekler mevcut mu
 4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Bence bu iki farkli urunun birarada depolanmalari kesinlikle uygun degil.
  hatta damacana sularin tekbaslarina dahi bekletilmesi konusu tartisilmali.
  Belli bir sicaklik ve gunes isigi altinda bakteri uretmeye basliyor.
  Bununla ilgili yasal duzenleme gerektigini dusunuyorum.
 5. Nazım Özer İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91445
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  lpg satışı dağıtımı yapan bir işyeri ile sözleşmem var. yaptığım araştırmalarda dağıtım araçları ile ilgili asgari gereklilikleri içeren bilgilere rastlayamadım. işyeri genellikle iki adet motosiklet ile dağıtım yapıyor, çok zorda kalırlarsa (depolarından aracın alabileceği kadar adet tüpü işyerlerine getiriyorlar) renault kango araçları var (kango normalde kapalı araç olduğu için resmi olarak bu işe uymuyor). bu konuda özellikle dağıtım araçlarının taşıyacağı gereklilikler ve güvenlik işaretleri ile ilgili tecrübesi olanlar lütfen paylaşabilir mi? teşekkür ederim.