1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tüpraş’ta ki ölümlü iş kazası sonrası firma iş bıraktı

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]

  Foto, Özgür Kocaeli

  Dün Tüpraş’ta yaşanan üzücü iş kazasının ardından ilginç gelişmeler yaşanıyor. Tüpraş’ın en büyük taşeron firması olan Tekfen, bugün Tüpraş’ta iş bıraktı. İddialara göre iş kazasında kabahatin Tüpraş’ta olduğunu öne süren firma, bugün fabrikada tek bir personelini bile çalıştırmıyor. Daha önce 3 kez benzer kazanın yaşandığı fabrikada, bir işçinin daha önce meydana gelen kazalarda kolunu kaybettiği, ancak buna rağmen Tüpraş’ın hiçbir önlem almadığı iddia ediliyor.

  Dün meydana gelen kazada Taner Sağlam (24), hitli ile çalışırken hayatını kaybetmişti. İddialara göre 1200 bar’lık basınçla çalışan hitlinin hortumunun çıkması nedeniyle meydana gelen kazada, Sağlam olay yerinde vefat etti. Ancak Tüpraş, işçinin hastanede öldüğünü iddia ederek tazminattan kurtulmaya çalışıyor. Tekfen ise işçi ölümlerinin ve yaralamalı iş kazalarının önüne geçilmesi için gerekli tedbirleri almadan yeniden işbaşı yapmamaya kararlı.

  KAYNAK
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Dünden beri rafineri yanaşmamız uzatılıyor. Sebebi belli oldu.
  Bir de anlayamadığım, daha önce benzer durumların olmasına rağmen TEKFEN firmasının resmi tepkisi ne oldu acaba?
  Eğer TÜPRAŞ önlemleri almadıysa evet suçludur. Gerekli cezalar kesilmelidir. Peki TEKFEN uzmanları TÜPRAŞ ile ilgili yasal bir süreç başlatmış mıdır? Durumu İSGB ve resmi makamlara aktarmış mıdır yoksa " aman buradaki ihalelerimizden de olmayalım" diye göz göre göre sessiz mi kalmıştır?
  İlk araştırmalardan sonra ortaya çıkar bunlar..
 3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ne olursa olsun bu davranışı çok umut verici ve doğru buldum.
  sonuçta şu anda da iş bıraktığı için para kaybediyor. iş bırakmayabilirdi ki pek çok firma da bırakmaz. helal olsun.
 4. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Tüpraşın uygulamalarını isg verdiği önemi bildiğim için Tekfenin sırf önlem almıyor dıye sözleşmeyi fesh ettiği inandırıcı gelmedi. Kazalı hangi firmaya ait? Taşeron ise yaptığı işten Tekfen'in de sorumlu olması gerek. Fesh etme olayı ticari gibi geliyor
 5. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Madem TÜPRAŞ önlem almıyordu TEKFEN neyi bekledi ? Allahın hakkı 3 tür bunu mu bekledi de sözleşmesini feshetmedi ? Şu an işi bırakmalarının nedeni aralarındaki başka sebeplerden olan anlaşmazlığı bahane edip sıyrılmak mı ?
 6. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  fes etme yok, iş durdurmuşlar.
 7. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  fesh etme var TV haberlerinde fesh ettiklerini izlemiştim. Sonuç ne olursa olsun tüprasın görevi gozetım kontrol esaslı, yukumluluk tekfende
 8. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Basına fazla güvenmeyin. siteleri bir dolaşın kazayla alakalı 5 farklı ölüm şekli ve çeşitli yorumlar görebilirsiniz. Aralarında ciddi sözleşme yapmış böyle büyük kuruluşların bir anda sözleşmeleri fesh etme gibi bir lüksleri olmaz. İş durdurmuşlardır.
 9. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Tekfen ise işçi ölümlerinin ve yaralamalı iş kazalarının önüne geçilmesi için gerekli tedbirleri almadan yeniden işbaşı yapmamaya kararlı.

  yazmışlar, bu fesih değildir, bilemiyorum tabii belki gerçekten fesihtir ama medyaya çok güvenilmez
 10. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  İyi niyetli bir yaklaşım. Fakat şunu ek olarak belirtmek isterim.
  Şu an TÜPRAŞ'ta RUP ismi verilen atık yakıt geri dönüşüm projesi var. Bitümen geri dönüşüm tesisleri yapılıyor. Normal şartlar altında 30 gün içerisinde aktif olarak faaliyete geçirilmesi gerekiyor. Sırf bu nedenle Avrupanın en büyük 2 asfalt tankeri satın alındı ve biri tesisin faaliyete geçmesini bekliyor. Oradaki tesisin faaliyete geçirilmesindeki birkaç günlük gecikme çok ciddi tazminatlara sebebiyet verecektir. Tahmin edersiniz ki RUP tesisinin ana yüklenicilerinden birisi de TEKFEN. Kısacası bu süratle gitse zaten yetiştiremeyecekti.
  Üzülerek belirtmek isterim ki, benim kanaatimce bu fesh, iş durdurma ne derseniz deyin, oradaki can kaybı için değil, 30 gün sonrasına teminat edilen işlerin bitirilememesinden dolayıdır. İnşallah öyle değildir ama tesisin gidişatı bu yönde. Siz kararınızı verebilirsiniz tüm bunları göz önüne alarak.
 11. Osman Ç. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ben de sadece kazalardan dolayı işi durdurmalarına inanmamıştım, üzülerek söylemek gerekirse.