1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte Türkiye cumhuriyeti anayasası

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Erhan Güneş tarafından 1 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASI

Kanun Numarası :
    2709
    Kabul Tarihi :18/10/1982
    Yayımlandığı R.Gazete :Tarih : 9/11/1982 Sayı:17863 (Mükerrer)
    Yayımlandığı Düstur :Tertip : 5 Cilt : 22 Sayfa: 3

B A Ş L A N G I Ç

Türk Vatanı ve Milletinin ebedi varlığını ve Yüce Türk Devletinin bölünmez bütünlüğünü belirleyen bu Anayasa, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, ölümsüz önder ve eşsiz kahraman Atatürk’ün belirlediği milliyetçilik anlayışı ve onun inkılap ve ilkeleri doğrultusunda;
    Dünya milletleri ailesinin eşit haklara sahip şerefli bir üyesi olarak, Türkiye Cumhuriyetinin ebedi varlığı, refahı, maddi ve manevi mutluluğu ile çağdaş medeniyet düzeyine ulaşma azmi yönünde;
    Millet iradesinin mutlak üstünlüğü, egemenliğin kayıtsız şartsız Türk Milletine ait olduğu ve bunu millet adına kullanmaya yetkili kılınan hiçbir kişi ve kuruluşun, bu Anayasada gösterilen hürriyetçi demokrasi ve bunun icaplarıyla belirlenmiş hukuk düzeni dışına çıkamayacağı;
    Kuvvetler ayrımının, Devlet organları arasında üstünlük sıralaması anlamına gelmeyip, belli Devlet yetki ve görevlerinin kullanılmasından ibaret ve bununla sınırlı medeni bir işbölümü ve işbirliği olduğu ve üstünlüğün ancak Anayasa ve kanunlarda bulunduğu;
    Hiçbir faaliyetin Türk milli menfaatlerinin, Türk varlığının, Devleti ve ülkesiyle bölünmezliği esasının, Türklüğün tarihi ve manevi değerlerinin, Atatürk milliyetçiliği, ilke ve inkılapları ve medeniyetçiliğinin karşısında korunma göremeyeceği ve laiklik ilkesinin gereği olarak kutsal din duygularının, Devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılamayacağı;
    Her Türk vatandaşının bu Anayasadaki temel hak ve hürriyetlerden eşitlik ve sosyal adalet gereklerince yararlanarak milli kültür, medeniyet ve hukuk düzeni içinde onurlu bir hayat sürdürme ve maddi ve manevi varlığını bu yönde geliştirme hak ve yetkisine doğuştan sahip olduğu;
    Topluca Türk vatandaşlarının milli gurur ve iftiharlarda, milli sevinç ve kederlerde, milli varlığa karşı hak ve ödevlerde, nimet ve külfetlerde ve millet hayatının her türlü tecellisinde ortak olduğu, birbirinin hak ve hürriyetlerine kesin saygı, karşılıklı içten sevgi ve kardeşlik duygularıyla ve "Yurtta sulh, cihanda sulh" arzu ve inancı içinde, huzurlu bir hayat talebine hakları bulunduğu;

FİKİR, İNANÇ VE KARARIYLA anlaşılmak, sözüne ve ruhuna bu yönde saygı ve mutlak sadakatle yorumlanıp uygulanmak üzere.

TÜRK MİLLETİ TARAFINDAN, demokrasiye aşık Türk evlatlarının vatan ve millet sevgisine emanet ve tevdi olunur.

Kaynak:Mevzuat Bilgi Sistemi

Ekli Dosyalar:

2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  3. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    • Uygunsuz Davranış...
    Anayasa bir toplumsal sözleşme bütün toplum üyelirinin ortak ve üzerinde anlaştığı evrensel değerlere atıf yapılmalı, giriş kısmındaki ideolojik referans kesinlikle kaldırılmalıdır.
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yahu bunun nesine ceza verdiniz. Dünyanın hiç bir uygar anayasasında ideojik atıf yapılmaz. Bu ülkede kemalist ideoljiyi savunanların oranı %20-30 dur. %70 i savunmadığı bir ideolojiyi kabule zorlamak hukuk dışıdır. 12 Eylül darbe anayasının bir kusurudur.

Sizden farklı düşünen herkese böyle ceza yağdıracaksınız işimiz var.

Sizin gibi düşünmüyorum düşünmek zorunda değilim.
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bizim bu koray bey'den çekeceğimiz var…arkadaş Anayasal haklarımızı bilelim diye profesyonellere hizmet olsun diye Türkiye Mevzuatı böülümünde yürülüğe konuldu bu mevzuat.Sen bizi delirt milleti delirt diye yayına sokmadıkki valla biri bişe yazıyo adamı konuyu açtırdığına pişman ediyosun..senin yüzünden bu siteden kaçacam gidecem bi gün..
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor

sen bunu yapıp tartışma başlatmasan hiç bir sorun çıkmayacaktı.. biraz daha olgun ve aklıselim davranmalısın. Bana saçma bir ceza verdin. İdelojik bakışınız adil olmanızı engelliyor ne yazıkki.

8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    deli sennen uraşamam.. hem ben ideolijik değilim şikayet varsa orda uyarı cezada olur..
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bence sitede ceza vs gibi özel bir bakış isteyen işleri Talha bey'e bırakmalınız. Böyle zor durumlarada düşmezsiniz.
  10. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    koray bey burası mesleki paylaşımların yapıldığı bir forum kişilerin dünya görüşleri birbirinden farklı olabilir.ama ayrışarak ancak birbirimizi yeriz .ortak paydalarımızı ön plana çıkarsak daha güzel olmazmı
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Erkan bey bu ideolojik mesajı göndermese bu anlamsız tartışma da olmazdı.

12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    @Talha Taflıoğlu bey beni siteden kovarmısınız lütfen ben bu koray bey delisi ile uğraşmak istemiyorum da,neymiş Talha bey ceza işleri ile ilgilenirmiş beni adam yerine bile koymuyor yav..
  13. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Estafurullah sizi mesleki olarak çok beğeniyorum önemsiyorum. Ancak ceza vs ve yöneticilik mesleki bilgiler dışında donanımlar istiyor. Benim fikrim bu tabi. Talha bey bu işler için biçilmiş kaftan. Suç ceza ve demokrasi konusu biraz daha felsefik, entelektüel bakış ister. Bunun Talha beyde olduğu fikrindeyim bilmem katılır mısınız?