1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Türkiye genelinde tüm inşaatlar isg müfettişlerince denetleniyor!!!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve oğuzhan Torun tarafından 14 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    haber.jpg
    Çalışan sayısına bakılmadan özellikle istanbul anadolu yakasında tüm inşaatları müfettişlerin dolaştığı hakkında duyum aldım. Teftişin işin durdurulmasına yönelik olduğu doğru mudur? Net bilgisi olan varmı?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İnşaata büyük ‘teftiş’ geliyor
    Hacer BOYACIOĞLU/ANKARA
    9 Ekim 2014
    İnşaat sektöründeki iş güvenliği sorunu için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, 544 müfettişle yurt çapındaki inşaatlarda büyük bir teftiş programına hazırlanıyor.
    Mecidiyeköy’de 10 işçinin hayatını kaybettiği Torun Center’deki iş kazasıyla tekrar gündeme gelen inşaat sektöründeki iş güvenliği sorunu için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık tüm yurt çapında inşaatlarda büyük bir teftiş programına hazırlanıyor. 544 müfettişin görev alacağı programda, işçi sayısı çok şantiyeler öncelikli hedef olacak. Ekim ayı boyunca sürecek ‘yoğun’ teftişin amacı, inşaat sektöründe farkındalık oluşturmak.

TORUN CENTER’DA TÜM FAALİYETLER DURDU

BAYRAM SONRASI BAŞLAYACAK

Çalışma Bakanlığı Teftiş Kurulu’ndan tüm illere giden talimata göre, inşaat sektörüne yönelik yoğunlaştırılmış denetim programı bayram sonrası başlayacak. Her müfettiş grubunun en az 12 şantiyeyi ziyaret etmesi ve rapor hazırlaması öngörülüyor. Bayram sonrası Ekim ayında 17 işgünü kaldığı dikkate alındığında neredeyse her gün bir şantiye denetiminin yapılması ve aynı gün içinde denetimin sonuçlandırılması gerekecek. Denetimler, kasım ve aralık ayında da devam edecek.

TARAMA USULÜYLE BELİRLENECEK

Denetime gidilecek şantiyeler tarama usulüyle belirlenecek. Çalışma Bakanlığı’nın 2014 yılı başında birimlere gönderdiği teftiş programı talimatında, bir işyerinde eksiklik görüldüğünde ‘faaliyet durdurma’ yerine işverene süre verilmesi öngörülmüştü. Ekim ayı boyunca sürecek yoğunlaştırılmış denetimler sırasında ‘faaliyet durdurma’ yaptırımı da devreye girecek.

İKİ TARAF DA KUSURLU

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu, Türkiye’deki tüm işyerlerini meslek hastalıkları, iş kazaları ve iş güvenliği açısından denetlemekle yetkili birim olarak faaliyet gösteriyor. Denetim yapan ekip işyerinin özelliğine göre belirleniyor. Bu nedenle teftiş kurulunda, birçok meslek mensubu müfettiş olarak çalışıyor.

49 İŞÇİ ŞANTİYEDE ÖLDÜ

İŞÇİ Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin Eylül ayı raporuna göre geçtiğimiz ay 143 işçi işyeri kazalarında hayatını kaybetti. Bu rakamın 49’u inşaat ve yol yapım çalışmalarındaki iş kazaları nedeniyle yaşanan can kayıplarından oluştu. İnşaatı, tarım-orman sektörleri takip etti. Söz konusu sektörde 28 işçi 1 ay içinde yaşanan kazalarda hayatını kaybederken; madencilik sektöründe de 10 işçi yaşamını yitirdi.

HÜRRİYET
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Evet doğrudur;

Bu gün inşaat saham denetlendi,rize'de iki kişi idiler;iş sağlığı ve güvenliği müfettişlerinin bakanlıkca ve başbakanlıkca tüm türkiye inşaatlarının denetimi için sahaya sürülmüş durumda.ve bunu bana teyit ettiler.

Saham da eksiklikler vardı fakat ciddi iyi uygulamalarım olmasına rağmen inşaat saham durdurulmasına engel olamadık.

devamını yazacağım....
  4. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Erkan bey siz bu kadar dikkatli ve donanımlı olarak eksikleriniz bulundu ve de durdurma kararı alındı ise benim vay halime.....bu mesleğimi yapmayı çok istememe rağmen Tereddüt içinde yaşamak hep eksik ya da yanlış mı yapıyorum kaygısında yaşamak insanı çok yoruyor.elimden geldiğince mevzuata uygun yapmaya çalışsam da işveren diye müteahhit ya da Taşeron firma diye kavramlar var maalesef sen defalarca söyle ikaz et tutanak tut deftere yaz yapılmayınca yapılmıyor. Allah hepimize kolaylık versin zorlaştırmasın kolaylaştırsın işlerimizi.....
  5. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    geçmiş olsun Erkan bey
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    merdiven korkuluklarım sağlam ve mevzaut ötesinde yaptırmıştım,balkon korkuluklarım bir kat yapmışlardı diğer katlar yapmamışlardı uyarılarıma rağmen; eksikliklerin tamamlanmasını istemişlerdi,çok detay denetlediler;risk analizim,acil durumlarım,defterim,yıllık planım kontrol edildi tam not aldık..denetim raporlarım vardı resimli onlarıda gördüler beğendiler...

bize belirtilen eksiklikler içinde rize ve trabzonda satışı ve kurulumu olmayan GÜVENLİK AĞI kurulmasını istemeleri beni şaşırttı açıkçası,çünkü trabzon ve rizede bayi yok kurulum servis pahalı bunuda söylemiştim ayrıca..

birde genel itibari ile iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini onere ediyor ve kolluyorlar,fakat profesyonellerin işlerini samimi ve doğru yapmadıklarınıda ihtar vererek sertifika iptallerine kadar götürdüklerinide beyan ettiler..
  7. soykanarda İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    25509
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bugün ankarada iki firmam denetimden geçti müfettişler genelde iskele kaldırma araçları ve yatakhanelere bakıyor. Kaldırma araçlarının asansörlerin ve iskelelrin statik yük deneylerini istiyorlar bilginiz olsun
  8. Serhat ÖZCAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dün itibarı ile hizmet verdiğimiz ancak iş güvenliğini fuzuli masraf gören bir şirketimizin iki şantiyesinde iş durdurmaya gidildi ve bence çok da iyi oldu.o güne kadar söylediklerimizi ciddiye almayan şirket patronu bugün tam yetki verdi ve gerekli tüm önlemleri almak için birilerini görevlendirdi gelen müfettişler uzmanları koruyan ve bu yönde işverenlere telkinde bulunur yöndeydi.tespit ve öneri defterleri bakılan temel şeylerin başındaydı,iskeleleri özellikle incelediler.Sözleşmelere ve sağlık raporlarına detaylı olarak baktılar.Şimdilik aklıma gelenler bunlar ama işverende öncesiyle sonrası arasında ciddi bi değişiklik yarattı
  9. M.Emin CELİK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    BUGÜN İŞ güvenliğini yürğttüğüm firmada denetim yapıldı. 3 - 4 maddelik eksik listesi çıkardılar.
    Asansör
    Korkuluk
    Giriş çıkış yolları
    Tutanak tutup gittiler. Birde rapor yanılacakmış. Durdurma vermediler.
  10. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Geçmiş olsun Erkan Bey,
    Ama bence bu haber güzel bir haber, çünkü belki sizler görevinizi iyi yapmaya çalışıyorsunuz ama belgesini çalıştırıp kendisi görevini hakkıyla yapmayan nice İGU ve OSGB var. Bu şekilde olduğu zaman ayıklanma söz konusu olabilir.
    Güvenlik ağının olmaması temelden hayati tehlikeye neden olan bir durum olduğundan ondan gözünüzün yaşına bakmamışlardır anladığım kadarıyla. Zaten yapı işleri yönetmeliğinde de güvenlik ağları açıkça yazıyor diye biliyorum, (eğer unutmadıysam :)
    Zaten böyle sıkıştırırlarsa güvenlik ağı sektörü rizelere, Artvinlere, ulaştırılmaya başlanır. Sıkıştırsınlar ki güvenlik ağının sektörü oluşsun türkiyede.
    Bunla beraber bu denetimlerin belli bir zaman sonra zayıflayacağını tahmin ediyorum. Bu konuda güzel netice alınmak isteniyorsa yapı denetim firmalarının binaları kontrol ettiği gibi, iş güvenliğini de adam akıllı kontrol etmesi sağlanmalı. Bu konuyu çevre ve şehircilik bakanlığı hiç umursamıyor. Halbuki elini taşın altına soksa bu konuda en başarılı olacak kuruluş çevre ve şehircilik bakanlığı olsa gerek. Çünkü tüm ilçeler dahil teşkilatlanmış durumda ve konu inşaat olunca konuya daha vakıf olurlar diye düşünüyorum. (Esasında yapı denetim kanunu bu görevi yapı denetim firmalarını sorumlu tutuyor ama umursayan kim.)
  11. Eyup Sultan Beslioglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    12986
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar gelen müfettişler SGK'dan ve inşaatla ilgili hiçbir bilgiye sahip değiller.kapatılması gereken birçok şantiye hala faaliyette.bu denetimlerle hiçbiryere varılamaz.son zamanlarda iş kazalarının yaşandığı işyerlerinde de kazalardan önce denetimlerin yapıldığı söylenmişti eminimki o denetimlerde aynı bu şekildeydi.
  12. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    malesef ölen öldükten sonra gelip inşaat kapatarak farkındalık yaratmak ne kadar doğru bilemiyorum. Hem de o kadar önlem almış İSG uzmanı 1-2 adet eksiği nedeniyle sanki hiçbişe yapmıyormuş gibi bu sonuca maruz kalınca işveren de sizin boşuna maaş aldığınızı düşünüyor.. o müfettişler gelip İSG önlemlerini kontrol edeceklerine işçilerin ve hatta mühendislerin sigortaları ne kadar ücret üzerinden yatırılıyor önce ona baksınlar o zaman oturup konuşalım işte mühendis adamın nası asgari ücretten sigortası yatırılıyor diye!!!!
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

teftiş-1.jpg teftiş-2.jpg
  14. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    dün benimde benim mükellefim olan inşaat firmasına durdurma kararı verildi:(standart bir uygulama olarak sıradan kapattıklarını sadece bize özel bir durum olmadığını ifade ettiler )bugün duyduğuma göre en az bir 5 tane daha firma kapatılmış.sizin gerekçelere benzer gerekçelerle kapandı periyodik muayeneler,korkuluklar boşlukların kapatılmaması vs. 12 tane gerekçesi var bir tanesi bizimde güvenlik ağı işin komik tarafı bu ağımız vardı ama ts en 1263-1 standardının olmadığını ifade ettiler.
  15. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ankara bölge müfettişlerinin dün kapattıkları inşaat sayısı 800. Nasıl olsa kapatacaklar algısı oluştu herkeste nası çabuk açtırırız diye sorular geliyo inşaat firmalarından.
  16. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet arkadaşlar Adana da da denetimdeler özellikle göze çarpan büyük inşaatlara öncelik veriyorlar, denetlenen inşaatımı birkaç ay önce şikayet etmek için gitmiştim ama dilekçe gizliliğinde sıkıntı olduğu için vazgeçmiştim, tesadüftürki denetimede görüştüğüm müfettiş geldi. Erkan beyin dediği gibi isg uzmanını kolluyorlar şükür ki bizden kaynaklı bir eksikte yoktu, istenenlerin tamamı tespit öneri defterinde bulunana maddeler.
    Yüksekte çalışmalar ve kaldırma araçları odaklı bir denetimdi, kalıp çalışmasında yaşam hattı ve güvenlik filesi isteniyor, geri kalanlar da zaten malum tedbirler. Ben memnun oldum keşke daha sık denetleme imkanları olsa. İş durdurma verdiler ve ayrıca eksikleri giderme konusunda gayet katılar, mühür açtırdıkları zaman sorumluluğu üzerlerine alacakları için bu konuda gayet ciddi olacaklarını söylediler.
  17. ilkeruzman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63790
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    2 inşaatımı kapattılar tolerans gösteriyorlar iskele güvenli iskele değilse kesinlikle inşaat mühürleniyor
  18. Adem_san İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82317
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar benimde şantiyem kapatıldı. önce süre vercez dediler tutanağı ımzalayıp aldıktan sonrada hemen kurul toplayıp kapatma kararı almışlar. biz eksiklikleri gideriyoruz açtırmak için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor kime nasıl başvuracağız.
  19. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Adem bey öncelikle müfettişler iş durdurma kararını kaymakamlığa iletiyor, yetkili kişiler tarafından 3-4 gün içinde inşaatı mühürlemeye geliyorlar. Bu zaman zarfında eksiklerinizi giderebilmiş iseniz bir dilekçe ile durumu izah edip mührün sökülmesini talep ediyorsunuz. 2-3 gün içerisinde tekrar gelip şantiyenizi kontrol ettikten sonra mühür sökülüyor. Şayet o zamana kadar eksiklerinizi giderememiş iseniz yine bir dilekçe ile (ekine iş programı da eklemeniz gerekiyor ) biz eksiklerimizi şu kadar günde giderebiliriz , bunun için bize izin verin diyorsunuz, bakanlıkta sadece eksikleri tamamlamanı için belirttiğiniz süre kadar mührü söküyor süre sonunda teftiş ediliyorsunuz eksiğiniz kalmamış ise işyeriniz açılıyor. Bu arada Mühürlü iken çalışmanın cezası 12.000 TL bilginiz olsun.
  20. Adem_san İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    82317
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba emre bey , Şuan bize eksiklerimizi gidermek için izin verdiler bir iki gün içinde bitecek. gelen müfettişler tel numaralarını vermişlerdi ama şimdi cevap vermiyorlar. eksiklerimizi giderdiğimize dair kime bildirimde bulunmalıyız ?