1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Türkiye işçi ücretinde dünyada 27’nci sırada

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ARİF BAYRAKTAR - İSTANBUL
  Birleşmiş Milletler’in 72 ülke için hazırladığı 2012 tablosuna göre Türkiye’de ortalama işçi ücretleri 26 ülkenin gerisinde yer alıyor. Türkiye’de işçilerin ortalama ücreti 1.731 dolarken, listenin başında 4 bin 89 dolarla Lüksemburg yer alıyor. Uzmanlar, ücretlerdeki düşüklüğü verimsizlik ve katma değerli üretimin olmamasına bağlıyor.

  [​IMG]
  Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi ülkelere kıyasla haftada en çok çalışan işçinin Türkler olmasına rağmen elde edilen kazanç, bu ülkelerdeki işçilerin çok altında kalıyor. Birleşmiş Milletler’in 72 ülke için hazırladığı ‘2012’de kazanılan ortalama işçi ücretleri’ tablosunda Almanya’daki işçilerin ortalama aylık ücreti 2 bin 720 dolarken, Türkiye’de işçilerin ortalama ücretinin 1.731 dolar olduğu belirtiliyor. Günlük ortalama ücret ise Almanya’da 91 dolarken Türkiye’de 58 dolar. Oysa OECD verilerine göre Türkiye’deki işçiler Almanya’dakilerden yılda 500 saat fazla çalışıyor. Buna rağmen tabloda Almanya on üçüncü sırada yer almışken, Türkiye 27. sırada kendine yer buluyor.

  Bu fotoğrafı finans uzmanı Uğur Gürses, “Türkiye’deki işçiler hem kayıt dışılığın baskısı altında, hem de ülkemizde yapısal reformlar gerçekleşmediği için katma değerli üretimin etkisi hissedilmiyor.” şeklinde yorumluyor. Gürses’e göre kayıt dışı işçilik sebebiyle kayıt içindeki bir işçi az ücrete ‘evet’ diyebiliyor. Gürses, enflasyonun aşağı çekilmesi ve yapısal reformların gerçekleştirilmesinin ortalama işçi ücretlerine olumlu yansıyacağını vurguluyor. İşçi ücretlerinin düşük tutulmasıyla ilgili olarak birçok ihracatçı birliği başkanı ise “Bir Türkiye ürünü Afrika’da bir Alman ürününden daha kaliteli olmasına karşın katbekat daha ucuza satılıyor. Bu işverenin ücretlerini belli seviyede tutması mecburi.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

  Ekonomi profesörü Seyfettin Gürsel’e göre ise çok çalışmaya karşın az ücret elde edilmesi tek kelimeyle verimsizlik! “Türkiye işgücünü iyi planlayamıyor. Emek verimliliği de son 3 çeyrektir negatife geçmiş durumda. Avrupa’da bir işçinin bir saatte oluşturduğu katma değer Türkiye’deki işçilere kıyasla en az 2 kat daha yüksek.” diyen Gürsel, bunlara önlem alınamadığı için ‘orta gelir tehlikesinin’ belirdiğine işaret ediyor.

  Ocak 2013’te Eurostat’tan derlenen rapor Gürsel’in değerlendirmelerini netleştiriyor. Rapora göre Türkiye’deki brüt asgari ücret Avrupa’da ilk 15’e bile giremiyor. İtalya, Almanya, Danimarka, Avusturya ve Finlandiya verilerinin açıklanmadığı raporda, aylık brüt asgari ücret 1.801 Euro ile en yüksek Lüksemburg’da. Bu rakam Belçika’da 1.472, Hollanda’da 1.456, Fransa’da 1.430, İngiltere’de 1.244, İspanya’da 752 Euro. Krizdeki olan Yunanistan’da dahi brüt asgari ücret 683 Euro. Türkiye’deki brüt asgari ücret ise Ocak 2013’te 411 Euro olarak tespit edilmişti.
  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   41,6 KB
   Görüntüleme:
   34.669
 2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  malesef pek çok avrupa ülkesi ve ortadoğu ülkesi bizden düşük ücret veriyor. mesela romanya ya da fas. bu nedenle de türkiyeye gelen yabancı yatırımlar da azalmış durumda. işler hep oralara kayıyor. gönül ister ki ilk 10da olalım ama daha yükseğe çıkarsa rakam, bu verimsizlikle işsizlik de artacak.
  iki ucu...
 3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Türkiye ucuz iş gücü cenneti olmaktan çıktı. Bu tabi işçiler için iyi haber. Ancak buna rağmen türkiye her geçen gün daha fazla yatırım çekiyor.

  İşgücü fiyatındaki artışı, kalite mal üretimi, dinamik iç pazar, büyük pazarlara yakınlık, gelişmiş alt yapı ve istikrarla telafi ediyoruz. Bence türkiyenin önü çok açık.