1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Türkiye'de çocuk işçi gerçeği

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 20 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Türkiye'de çocuk işçi gerçeği

  Türkiye’de 6-17 yaş arasındaki 15 milyon 247 bin çocuktan, 893 bini ekonomik bir faaliyette çalışıyor

  [​IMG]

  TUİK Zonguldak Bölge müdürlüğü ülkedeki çalışan çocuk sayısı ile ilgili son istatistikleri yayınladı, buna göre Türkiye’de her 100 çocuktan 6’sının çalıştığı gerçeği ortaya çıktı.

  Türkiye’de çocukların %5,9’u çalışmaktadır

  Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre Dünyada 250 milyon çocuk işçi bulunmaktadır.

  Türkiye’de ise, 2012 yılında 6-17 yaş arasındaki 15 milyon 247 bin çocuktan, 893 bini ekonomik bir faaliyete çalışmaktadır. Bu rakam, çocukların %5,9’una karşılık gelmektedir.

  Çalışan çocukların %32,7’si 6-14 yaş grubunda, %67,3’ü ise 15-17 yaş grubunda yer almaktadır.  Okula devam eden 6-17 yaş grubundaki çocukların %3,2’si çalışmaktadır  Çalışan çocukların %49,8’i bir okula devam ederken, %50,2’si okula devam etmemektedir.

  Okula devam eden çocukların oranı %91,5 iken hem okula devam edip aynı zamanda çalışan çocukların oranı ise %3,2’dir.

  Okula devam eden çocukların %50,2’si ev işlerinde faaliyet gösterirken, %46,6’sı herhangi bir faaliyette bulunmamaktadır.  Çalışan çocukların %44,7’si tarım sektöründedir

  Çalışan çocukların %44,7’si tarım sektöründe faaliyet gösterirken, %24,3’ü sanayi ve %31’i ise hizmet sektöründe çalışmaktadır.

  İşteki duruma göre; çalışan çocukların %52,6’sı ücretli veya yevmiyeli bir işte çalışırken, %46,2’si ücretsiz aile işçisi olarak faaliyet göstermektedir. Ücretsiz aile işçisi olarak çalışan çocuklar ağırlıklı tarım sektöründe yer almaktadır.

  Ev işlerinde ailesine yardımcı olduğunu ifade edençocuklarda yapılan ev işi türü olarak ilk sırayı “hane için alışveriş yapmak” almaktadır

  Çocukların % 49,2’si ev işlerinde ailelerine yardımcı olmaktadır. Ev işlerinde ailesine yardımcı olan çocukların %80,1’ini haftalık çalışma süresi 7 saat ve daha az olanlar oluşturmaktadır.

  Ev işi türlerine göre; ilk sırayı %29,7 ile “hane için alışveriş yapmak” almaktadır. Diğer faaliyetler, %22,8 ile “ev veya ev eşyalarının temizliği”, %15,2 ile “çamaşır ve bulaşık yıkama”, %14,6 ile “kardeşler veya diğer aile fertlerinin bakımı” olarak sıralanmaktadır.


  Kaynak: Zonguldak HalkınSesi Gazetesi

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   158 KB
   Görüntüleme:
   17.284