1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Türkiye'de aids vakaları artıyor!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 30 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Türkiye'de HIV-AIDS vaka sayısı hızla artıyor. Yalnızca bu yıl içinde tanı koyulan kişi sayısı 1.5 kat arttı. "1 Aralık Dünya AIDS günü" öncesi yapılan araştırma bu sonucu ortaya koydu.


  Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2013 yılında 1024 kişiye HIV - AIDS tanısı konuldu.

  Böylece Türkiye'de enfeksiyon taşıyan kişi sayısı 6 bin 188'e ulaştı.

  Hastaların büyük çoğunluğunu 20-49 yaş aralığındaki kişiler oluşturuyor.

  Oysa dünyada AIDS'in kontrolüne ve önlenmesine yönelik çalışmalar sayesinde yıllık vaka sayısında azalma yaşanıyor.

  Uzmanlar tedavinin önündeki en büyük engelin toplumsal baskı olduğunu belirtiyor, bu konudaki eğitimin yetersizliğine dikkat çekiyor.

  KAYNAK-29.11.2013
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Kasım 2013 ---
  Türkiye'de HIV-AIDS vaka sayısında endişe veren artış

  Dünyada AIDS’in kontrolüne ve önlenmesine yönelik çalışmalar sayesinde yıllık vaka sayısında azalma yaşanırken, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Doğu Avrupa, Güney - Doğu Asya ve Orta Doğu ülkelerinde rakamlar aksi bir durumu işaret ediyor.
  Sağlık Bakanlığı’nın güncel verilerine göre Türkiye’de 1024 HIV - AIDS enfeksiyonu taşıyan kişi bulunuyor. Bu rakam bir önceki yıla göre Türkiye’de enfeksiyon taşıyan kişi sayısında bir buçuk kat artış yaşandığını ortaya koyuyor. Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Arman Türkiye’de enfeksiyon taşıyan toplam kişi sayısının 6 bin 188’e ulaştığını, yalnızca bir yıl içerisinde 1024 yeni olgu tanısının yapıldığını belirtiyor. Prof. Dr. Arman’ın verdiği bilgilere göre bu kişilerin büyük çoğunluğunu genç erişkin, yani cinsel anlamda aktif diyebileceğimiz 20 – 49 yaş aralığındakiler oluşturuyor. Arman, 15 yaş altında 15 kişiye, 15 – 19 yaş aralığında ise 16 kişiye HIV – AIDS tanısı konulduğunu ifade ediyor. Konuyla ilgili önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini belirten Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Arman, “AIDS’in belli bir grup veya mesleğin hastalığı olmadığını kabul etmeliyiz. Artık toplumun her kesiminden toplum içinde yaşayanların sonucu olarak enfekte olmuş bireylerle karşı karşıyayız. Özellikle cinsel eğitimin yeterince ulaşmadığı bir gençlik söz konusu. Oysa ki ‘Güvenli cinsel yaşam’ ve ‘Kondom kullanımı’ ders konuları içinde yer alması gereken başlıklar” dedi.
  TOPLUMSAL BASKI TEDAVİYİ ETKİLİYOR
  Toplumdaki ayrımcılık ve toplumsal baskının kişinin hekime başvurmamasına, dolayısı ile tedavi alamamasına neden olduğunu belirten Arman, bu durumun enfekte kişinin kanında ve salgılarında virüs bulunması, dolayısı ile de diğer kişilere bulaşması ile sonuçlandığının altını çiziyor. Virüsün gündelik toplumsal ilişkilerle ve öpüşmeyle bulaşmadığını belirten Arman, “Cinsel ilişki olmaksızın aynı ortamda yaşamakla, tuvalet veya havuzu ortak kullanmakla, tabak veya bardak ya da sivrisinek ile AIDS bulaşmaz. Bu konudaki eğitim yetersizliği ne yazık ki toplum içerisinde ayrımcılığa neden oluyor” dedi.
  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   20,3 KB
   Görüntüleme:
   24.856
 2. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

  • Eğitim Grubu
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  16217
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya (Sümela)
  bence toplumumuzda kimse gidip doktor bey bak bakalım bende aids varmı diye kontrol olmaz. Bazı hastalıklara olaylara farklı açıdan bakıyoruz bu nedenle zararı yine bizler görüyoruz maalesef..