1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Türkiye'de her gün 172 iş kazası, her gün 4 ölü

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 23 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  Çalışma Bakanlığı, Türkiye’de 2002-2011 yılları arasında toplam 735 bin 803 iş kazasının yaşandığını, bu kazalarda toplam 10 bin 804 işçi öldüğünü, 14 bin 665 kişi ise sakat kaldığını belirtti.

  Çukurova Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Zeynel Sütoluk, dünyada her 15 saniyede bir işçinin iş kazası veya işe bağlı hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiğini belirtirken, Türkiye’de her gün ortalama 172 iş kazasının yaşandığını ve 4 işçinin öldüğünü belirtti.

  Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde (AOSB) düzenlenen ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’ndaki Değişikler’ konulu seminere konuşmacı olarak katılan Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Zeynel Sütoluk, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinin Önemi’ üzerine yaptığı sunumda işçi sağlığının aynı zamanda toplum sağlığının önemli bir göstergesi olduğunu ifade etti.

  Bugün dünyada her 15 saniyede bir işçinin, iş kazası veya işe bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyleyen Sütoluk, bununla birlikte her 15 saniyede 160 işçinin iş kazası geçirdiğini sözlerine ekledi.

  Türkiye’de ise her gün 172 iş kazasının meydana geldiğini, bu kazalarda 4 kişinin öldüğünü, 6 kişinin de sürekli iş görmez hale geldiğine dikkat çeken Sütoluk, iş kazalarında Türkiye’nin Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sırada yer aldığını hatırlattı.

  Türkiye’deki iş kazalarına ilişkin istatistiki bilgiler veren Sütoluk, 2010 yılında 62 bin 903 iş kazasının meydana geldiğini, bunun sonucu olarak bin 444 kişinin öldüğü ve bin 976 kişinin sürekli iş görmez olarak kayıtlara geçtiğini belirtirken, iş kazası geçirenlerin yaş ortalamasının da 33 olduğuna işaret etti.

  “Küçük işyerleri, bugün ülkemizdeki tüm işyerlerinin yüzde 98'ini oluştururken, meydana gelen iş kazalarının da çoğu bu işyerlerinde meydana geliyor” diyen Sütoluk, şu ifadeleri kullandı: “2007 yılındaki iş kazalarının yüzde 61.4’ü, 2008 yılında yüzde 60.6’sı, 2009 yılında yüzde 63.2’si ve 2010 yılında da iş kazalarının yüzde 56.4’ü 50’den az işçinin çalıştığı işyerlerinde gerçekleşti. Yani bu kazalar, iş sağlığı ve güvenliği birimi kurma zorunluluğu olmayan yerlerde yaşanıyor.”

  AOSB Genel Sekreteri Mustafa Keskin ise çalışma hayatında yapılacak her iyileştirme ya da yeni düzenlemelerin dünya üzerindeki herkesi yakından ilgilendirdiğine vurgu yaptı. Keskin, çalışanların yaşam kalitelerini yükseltmek, işletmelerde verimliliği artırmak ve üretim kalitesini geliştirmek için iş güvenliğini artıracak adımların en başında iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin geldiğini söyledi.

  11 AYDA EN AZ 802 İŞÇİ ÖLDÜ

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Haziran 2012’de bir soru önergesine verdiği yanıtta Türkiye’de 2002-2011 yılları arasında toplam 735 bin 803 iş kazasının yaşandığını, bu kazalarda toplam 10 bin 804 işçi öldüğünü, 14 bin 665 kişi ise sakat kaldığını belirtmişti.

  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin raporuna göre Kasım ayında en az 82 işçi hayatını kaybederken, 2012 yılının ilk 11 ayında en az 802 işçi yaşamını yitirdi.

  DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen’in verilerine göre; 2012 yılında Ocak-Kasım aylarını kapsayan 11 aylık sürede sadece maden sektöründe 121 kaza meydana gelirken, bu kazalar sonucu 68 kişi hayatını kaybetti, 227 kişi de yaralandı. Aralık ayının ilk 11 gününde ise meydana gelen 6 kazada 6 ölüm, 12 yaralanma vakası oldu. (ANF)  http://www.haberdiyarbakir.com/turkiyede-her-gun-172-is-kazasi-her-gun-4-olu-55890h/