1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Türkiye'de her gün 172 iş kazası meydana geliyor

Konusu 'Anketler,İstatistik ve Araştırmalar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 14 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  "Türkiye'de her gün 172 iş kazası meydana geliyor, bu kazalarda her gün 4 kişi ölüyor, 6 kişi ise sürekli iş göremez hale geliyor''
  [​IMG]
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, ''Türkiye'de her gün 172 iş kazası meydana geliyor, bu kazalarda her gün 4 kişi ölüyor, 6 kişi ise sürekli iş göremez hale geliyor'' dedi.
  Kasım Özer, Ankara Sanayi Odası'nca (ASO) Şanlıurfa'da gerçekleştirilen ''2012 Yılı Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı''nda yaptığı konuşmada, iş kazası ve meslek hastalıklarını en aza indirmek için yoğun gayret gösterdiklerini söyledi.
  Bakanlık olarak bazı istatistikler çıkardıklarını belirten Özer, ''Türkiye'de her gün 172 iş kazası meydana geliyor, bu kazalarda her gün 4 kişi ölüyor, 6 kişi ise sürekli iş göremez hale geliyor. Bu kazalar ülkemizde 1 milyar 220 milyon lira görünür bir maliyet açmış. 7 milyar lira ise görünmez maliyet var. Görünmez maliyette ise iş günü ve iş gücü kaybı, mahkeme masrafları, şirketlerin itibar kaybı ve fazla mesai harcaması gibi faktörler bulunuyor.''
  Kasım Özer, iş yerlerinin ''az tehlikeli'', ''tehlikeli'' ve ''çok tehlikeli'' olarak sınıflandırıldığını ancak bundan sonraki süreçte bu sınıflandırmaların daha fazla önem kazanacağını ifade etti.
  Türkiye'de ekonomide risk kavramının çok kullanıldığını ancak iş sağlığında bu kavramın yeni yeni kabullenilmeye başlandığını anlatan Özer, iş verenlerin çalışma ortamının gözetimini, risk değerlendirmesini ve sağlık gözetimini ihmal etmemesi gerektiğini vurguladı.
  ASO Başkanı Nurettin Özdebir
  ASO Başkanı Nurettin Özdebir de Suriye sınırında sıkıntılı günler yaşandığını belirterek, söz konusu sorunların Türkiye ve özellikle Suriye sınırındaki illerde ekonomileri olumsuz etkilediğini söyledi. Özdebir, ''Bir an önce Suriye'deki olayların bitmesi gerekiyor. Bütün dünya ülkelerinin Suriye konusunda gereken tedbirleri alması gerekiyor, artık ok yaydan çıktı'' dedi.
  Çek Kanunu'ndaki değişikliklerin iş dünyasını olumsuz etkilediğini görüşünü de dile getiren Özdebir, ''Kanundaki değişiklikle kar etmeyen işletmelerin faaliyetlerini yürütmesinde bazı sıkıntılar yaşandı. Bu da ekonomi yönetimi ile piyasaların yavaşlamasına ve soğumasına neden oldu'' ifadesini kullandı.
  Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç
  Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ise Akçakale ilçesinde bazı üzücü olaylar yaşanmasına rağmen iş dünyası temsilcilerinin kente verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
  Güvenç, ''Yatırımdan, çalışmaktan birlikten ve beraberlikten vazgeçmiyoruz. Bu yılın öne çıkan en önemli hususu budur'' dedi.
  Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin de konuşma yaptığı toplantıya, Ankara ve Şanlıurfa'dan çok sayıda işadamı katıldı.
  Kaynak: AA-13.10.2012