1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Türkiye'de iş güvenliği uzmanı olmak !

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mustafa Çağlayan tarafından 7 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Mustafa Çağlayan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47896
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Taca İnşaat ve Ticaret A.Ş.
    Yıllardır C Sınıfı Uzmanlığı yapıp, halen B Sınıfı olamamış kişiler adına yazıyorum..
    Kanun ortada 01.01.2014'te artık Tüm firmalar risk grubuna göre yeterli ehliyette uzman görevlendirecek ve bunun İSG-Katip yoluyla Bakanlığa bildirecek, buraya kadar herşey normal.. Esas olana gelirsek bir tablo yapacak olursak son sınavlarla birlikte C Sınıfı Uzman sayısı 30-35 Bin civarında tahmin ediliyor. B Sınıfı Uzman Sayısı 552 B Sınıfı Uzman, 934 A Sınıfı Uzman var deniliyor ki bunların çoğu Bakanlık nezdindeki "Çok Bilgili Profesyoneller" olarak değerlendirebiliriz. Aşağıdaki diyagramda Tehlike Sınıflarına Göre Türkiyedeki İşyerleri gösteriliyor, ihtiyaç sayısı da ortada..

Az tehlikeli işyerlerinin sayısı: 932.000

Bu işyerlerinde yaklaşık 5.240.310 kişi çalışmaktadır. Mevcut yönetmeliğe göre kişi başına ayda en az 10 dakika gerektiğinden 5.240.310 x 10 dakika = 52.403.100 dakika / 60 =873.385 saat eder. Bir iş güvenliği uzmanı da ayda en fazla 217 saat çalışabildiğine göre 873.385 / 217 saat = 4.025 tane C sınıfı iş güvenliği uzmanına ihtiyaç var.

Tehlikeli işyerlerinin sayısı: 260.000

Bu işyerlerinde yaklaşık 3.630.112 kişi çalışmaktadır. Mevcut yönetmeliğe göre kişi başına ayda en az 15 dakika gerektiğinden 3.630.112 x 15 dakika = 54.451.680 dakika / 60 = 907.528 saat eder. Bir iş güvenliği uzmanı da ayda en fazla 217 saat çalışabildiğine göre 857.500 / 217 saat = 4.182 tane B sınıfı iş güvenliği uzmanına ihtiyaç var.

Çok tehlikeli işyerlerinin sayısı: 230.000

Bu işyerlerinde yaklaşık 3.390.000 kişi çalışmaktadır. Mevcut yönetmeliğe göre kişi başına ayda en az 15 dakika gerektiğinden 3.390.000 x 20 dakika = 67.800.000 dakika / 60 = 1.130.000 saat eder. Bir iş güvenliği uzmanı da ayda en fazla 217 saat çalışabildiğine göre 857.500 / 217 saat = 5.207 tane A sınıfı iş güvenliği uzmanına ihtiyaç var.

Kabaca yapılan bu matematiksel hesaba göre:

C sınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacı: 4.025

B sınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacı: 4.182

A sınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacı: 5.207

Alıntı : Adnan AĞIR

Bu hesap Danışmanlık Hizmeti adı altında dönemsel hizmet veren OSGB'leri değil Firma İSG&Ç Sorumlusu olarak tüm güm çalışan Uzmanlar için geçerlidir.

Kısacası arkadaşlar; Bakanlık Kanun çıkarıp aba altından sopa göstererek Uzmanını belirle ve 01.01.2014'e kadar bildir diyor Az Tehlikeli İşlere C Sınıfı Uzmanları görevlendirerek bildirenleri geçiyor, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıftaki işyerlerine geliyorum 50 Binden fazla işyeri ve uzman sayısı en fazla 2 Bin, şaka mı bu ?

Uzatmayayım bu konuyu defalarca dile getirdim yaptırımımızın olmaması veya taleplerimizin dikkate alınmamasını bir kenara bırakıp tekrar soruyorum 2007'den beri çalışıp hala B Sınıfı Uzman olamıyorsam, bana eğitim verecek kurum bulamıyorsam, yıllardır sadece bir firmada çalışıp hala firma sorumlusu olamıyor ve işimi layıkıyla yapamıyorsam benim suçum mu ?

İskeleye merdiven deyip korkuluk nedir bilmediği, işçiyle nasıl iletişime geçilir hiçbir fikri olmadığı, şantiyelere yılda bir kere uğrayıp tozu dumana kattığı halde işini iyi yapan "A Sınıfı Uzman veya Müfettiş" mi ? yoksa ben miyim ?

750 İş Günü iş deneyimi deyip Türkiye'deki en riskli gruplardan olan Yapı İşlerinde İnşaat Mühendisi, Mimar, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni'ni görevlendiriyorsun ki Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni Mühendis bile değil ama bu sektörde çalışan tüm diğer mühendislikleri nasıl görmezden gelirsiniz ? Peki Bakanlık Yapı işlerini yalnızca bünyesindeki İnşaat Mühendisi olan Müfettişlerle mi gerçekleştirecek aksi takdirde itiraz hakkı doğmaz mı ?

Kısacası bu kanun ve yönetmelikler işi layıkıyla yapan insanların uğradıkları haksızlık işi bilmeyen, riski hakkında hiçbir fikri olmayan insanları şimdilik mutlu ileride mağdur, Bir şekilde A Sınıfı Uzmanı olmuş kişileri (Hakkıyla Uzman olanları ayrı tutuyorum) zengin ve mağdur, bizim gibileri sadece mağdur yapacaktır.

Umarım Bakanlık Müfettişleri de okur ve en azından hatamı düzeltir, belki haddimi bildirir buna da razıyım.

Saygılarımla,

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      34,8 KB
      Görüntüleme:
      25.011
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    Ben C olmadan, çalışmadan, tecrübe etmeden, sürtmeden, sınavlara girmeden liyakatı olmadan; Direk A olanların Yaş sınırının 50-70 yaş aralığında olduğunu söyleyebilirim.Ben C sınıfı ruhunu yüceltmeye kendimizi yetiştirmeye devam edelim diyorum.A sınıfları C sınıflarından öğrensin bu işi.A sınıf en düşük ve bayağılaşmış köhne bir sınıf.A olmamak lazım patronlar A sınıflarını sevmiyolar inanın...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Eylül 2013 ---
    Bana bu işi A sınıfları öğretmedi çalıştım ve hala çalışıyorum..kapiş..
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    16133
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    A sınıfının hakiki değeri bundan 7-8 sene sonra mevcut C sınıfının hakkıyla A sınıfı uzman olmasıyla ortaya çıkacak.
  4. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    opel plaza
    kesinlikle biz hergün c olarak sahalardayız. ama A ayda 1 kere gelip imza atıp gidiyor ancak genelleme yapmamak lazım tabi herkes aynı değil :(
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Eylül 2013 ---
    evet zamanla bu gerçekleşecek 7-8n yıl sonra uzman olan c ler A olunca bu işim hakkını verecekler o kadar çok ayrıntı var ki çok dikkatli olmak lazım mesleğimiz oldukça zor
  5. Sait Aktaş İSGNet::Sunum

• Bölüm Yöneticisi
    • Asayiş Birimi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    TÜPRAŞ
    Acaba 7-8 sene sonra şu anki Cler, o zamanın A ları gerçekten değerli olacaklar mı?
    Bunu yapılan işin önemi açısından söylemiyorum. Verilen değer bazında söylüyorum. Herkes uzmanlarını sırf kanun yerini bulsun diye bulunduruyor. İçimizden çoğu da sadece para için bunu yapınca , herkes kolaylıkla A sınıfı olacak, dolayısı ile bugün C sınıfına verilen değer o zaman A sınıfına yapılacak.
    İnşallah hatalıyımdır ama böyleymiş gibi geliyor bana.
  6. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    opel plaza
    kesinlikle sait bey laf olsun yönetmelik yerini bulsun diye bu işi yapanlar uygun adım yerinde saymaya devam yıllar geçicektir. ancak kalite dediğimiz insan hayatına verilen önem, bakanlıktta TBMM nide bile iş güvenliği anlamında alınmayan önlemler v(BALIK BAŞTAN KOKAR TABİRİYLE ), YASANIN ertelenmesi, oluşmayan alt yapı puzzle gibi tamamlanmaya çalışn parçalar hadi bakalım C çok tehlikeliye baksın
    3 yıl calış bir üst sınıfa atla. falan filan hala bişey olmaz tabriyle davranışlar ( işveren ), çok zaman alıcak burada orada nefes tüketiyoruz.

en acısısıda bnm 8 aydır uğraştığım ancak henüz devam eden döf'ler açtığım risk değerlendirmem OSGB'LER ve şahışlar tarafından dediğniz gibi sadece 30 40 liraya copy-paste yöntemiyle yapılmaya çalışılmaktadır.
  7. Sait Aktaş İSGNet::Sunum

• Bölüm Yöneticisi
    • Asayiş Birimi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    TÜPRAŞ
    Söylediğim şey de bu işte.
    Kalitenin de bir bedeli vardır.
    Siz bir RD'ni kaliteli olması bakımından haftalarca o iş yerini gezerek hazırlayacaksınız. Birim saat hesabına vurduğunuzda bunun bedeli örneğin 3000TL gibi birşey çıkacaktır.
    Oysa dediğiniz gibi Copy-Paste çalışan gerek bireyseller ve gerekse OSGB'ler bunu 150TL'ye bile vermektedirler. İçerik onlar için önemli değildir. Önemli olan 6331 sayılı kanun gereği yapıldı mı yapılmadı mı? Yapılacaksa seçme hakkı işverende olduğu için adam size değil, ucuza iş yapana bu işi verecektir. Yarın birgün Aynı mantık ile piyasada değersiz çok miktarda A Sınıfı Uzman olacak.
    Kısacası 7-8 yıl sonra da bana göre bu sistem devam ettiği sürece bugünden farklı olmayacak.
  8. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    opel plaza
  9. Recep Kaplan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mustafa arkadaşıma katılıyorum.Ve bir türlü B olamayanlardanım.Eğitim verecek kurum bulamıyorum.Kasım sınavını göz göre göre kaçırdım.Bakanlığın bu duruma el atması lazım.
  10. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    opel plaza
    neden ki eğitim kurumları hep c ye mi çalışıyor.
  11. Recep Kaplan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B talebi yok.C talebi çok fazla.O yüzden bana dönüş yapan kurum olmadı.Eğer B talebi olan arkadaşla varsa ortak haret edip kendimiz açtıralım bari.
  12. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bence en büyük sıkıntı uzmanları maaşları ve diğer sosyal hakları konusunda. Maaş/ücret aldığınız kişiyi/firmayı bir şeyler yapması için ne kadar zorlayabilirsiniz. Her zaman insiyatif işverende olacaktır. Siz zorlarsınız kapıyı gösterirler sonrada bu gider arkadan yüzlercesi iş başvurusunda bulunur derler. O sebeple iş güvenliği uzmanlarının bunu layıkı ile yapabilmesi için iş güvenliği uzmanlarının maaş ve diğer sosyal haklarının güvence altında olması gereklidir. Aksi takdirde bu işi sulandıkca sulanır.
  13. Mustafa Çağlayan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47896
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
  14. özge sağanak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bence bu iş her şeyden önce vicdani sorumluluk işi.. eğer başını yastığa rahat koyuyorsan bu işi yapmalısın.. para insanın vicdanını rahatlatmaz, sadece yaşamını kolaylaştırır..
    hepimiz daha iyi koşularda çalışmak için bu işi tercih etmiyor muyuz, öyleyse işimzi en iyi şekilde yapıp başımızı yastığa rahat koyacağız :)
  15. Mustafa Çağlayan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47896
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Recep Bey öncelikle teşekkür ederim, evet haklısınız İstanbul'da B Sınıfı Uzmanlık eğitimi veren kurum bulunmuyor, sizin gibi ben de onlarca eğitim kurumuyla görüştüm aldığım cevap yeteri kadar talebin veya yeterli eğitmenin olmadığıydı.. Bildiğimiz gibi eğitim kurumları yalnızca kazanç getiren C Sınıfı Uzmanlık eğitimine odaklanmış durumda, bunu düzenleyecek ve idare edecek birim eğitim kurumları değil Devletin kurumlarıdır bunu da sağlayacak olan ÇASGEM devamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'dır. Konu ile ilgili şikayeti ve dilekleri iletmek adına ÇASGEM ile de görüştüm ve "bizim elimizde değil, yaptırımımız da yok" cevabını aldım.
    Sonuç olarak benim anladığım şu Kanun Yap > Uygulat > Denetle şeklinde işlemesi gereken çarkın 1. basamağı kimseye danışılmadan yapılan devşirme kanun ve yönetmeliklerin, 2. basamağı sonuç olarak kazaların, ölümlerin, hastalıkların önüne geçmekten çok etik olmayan bir sürü hususu içeren, adil olmayan cezacı yaptırımların, 3. Basamağı ise Düzeltmekten, öğrenmekten, öğretmekten daha çok dedektif gibi suçlu arayan başta kendi meslektaşını kurban eden bir şekilde yürüdüğüdür.

Dediğim gibi bu demecimle ilgili isteyen Kamu Görevlisi hakaretten istediği işlemi yapar veya yaptırır ama gerçekler asla değişmez.

Üst Geçitler, yolda ölüm yaşanmadan yapılmaz, bu mantık devletin tüm kurumlarında hakimken asla adil bir ülke olamayız, bu da bizim işimizin ne kadar riskli olduğunun en kısa özeti..
  16. Müge Ataseven İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Peki denetim yok mu ....saldim çayıra mevlam kayira durumu mu ......bu RD ler kontrol edilmiyor mu.....ya da edilsede bir ise yaramıyor mu.....cezası bedeli yok mu......bu gibi durumlarda önce kontrol inceleme değerlendirme komisyonlarinin geliştirilmesi gerekmiyor mu........acaba mufettis sayısı ne kadar ....zaten mufettis lerin çoğu A sertifikasi peşinde kosuyor.....ben C sınıfı uzman adayıyım ....sorunlu bir sınav sonrası 12 eylülde aciklanacak sonuçları bekliyorum......umarım sertifika mı aldıktan sonra dürüst bir şekilde çalışmama müsade edilir !!!
  17. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8833
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    opel plaza
    çok iyi açıklamışssınız
  18. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim eğitim aldığım kurumda, bizim eğitim bittikten sonra B sınıfı eğitimi yapmışlardı. İzmir'de olanlar Ergon'a bir sorsunlar bence.
  19. Müge Ataseven İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Engin bey ben de izmirde oturuyorum......18 ağustos sınavı için kurs basvurusunda çok acele ettim ve yılana sarıldım resmen ....isim vermeyecegim !!! Şu anda 69 - 70 de kivraniyorum ....kendi çabamla ve ergonun sorularını çözerek birşeyler yapmaya çalıştım.....kursun bana hiç faydası olmadı......sadece çok iyi bir arkadaş grubu edindik......
    Yeni kursa yazilacaklardan ricam lütfen kurs seçimini iyi yapin.....mutlaka referans alın.....bu iş önce kursun iyi olmasıyla başlıyor....siz çoook şanslısınız :)
  20. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Ergona tavsiye üzerine gittim ve iyi de ettim. Notların hepsini yazılı olarak 2 klasör halinde veriyorlar ve sınavdan önce 1 ay boyunca her pazar 2 sınav yapılıyor ve bilemediğimiz soruların yorumlamasını yapıyorlar. Düzenli olarak katılım yapınca kazanma ihtimalinizi gerçekten arttırıyor. Ama şu da bir gerçek çalışılmadan kazanılacak bir sınav değil.

Bende sınav sonrası 68 netteydim. İptal edilen soru ve boş sorularımdan 3 net geldi 71 le kazandım. Umarım sizinde öyle olur.

Asıl olay kazandıktan sonra.. Bunu da bilesiniz..