1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Türkiye'de saatte 81 iş kazası oluyor

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 7 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Okan Güray Bülbül
  ogbulbul@hotmail.com
  'Kelle koltukta' çalıştığımızın kanıtı... İş Güvenliği Kanunu'yla önemli bir adım atıldı fakat yine de önümüzde çok yol var. Türkiye'de geçtiğimiz yıl 706 bin iş kazası meydana geldi.

  Bu hafta iş sağlığı ve güvenliği haftası. Ayrıca bu hafta içerisinde İstanbul, 7. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi'ne ev sahipliği yapıyor. Türkiye 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile bu alanda çok büyük bir adım atınca, bu konferansta tartışılacak konular aslında çok daha önemli hale geldi.
  HERKES KARŞILAŞABİLİR
  2013'te istihdam edilen 30 milyon 614 bin kişiden 706 bini yani yüzde 2,3’ü iş kazası geçirmiş. Dolayısıyla bütün çalışanlar bir gün iş kazası geçirme riskiyle karşı karşıya. Çünkü 30 milyon rakamının içerisinde ayda bir saat bile olsa çalışanlar, görece tehlikeli olmayan işlerde istihdam edilenler de var.
  MADENCİLİK İLK SIRADA
  İŞ kazalarının yoğun olarak görüldüğü imalat sektörü, madencilik, inşaat gibi sektörlerde bu oran çok daha yukarılara çıkıyor. Örneğin, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe 2013 yılında istihdam edilenlerin yüzde 10,4’ü iş kazası geçirmiş durumda.
  EĞİTİM ARTTIKÇA RİSK AZALIYOR
  2013 yılında istihdam edilen lise altı eğitimlilerin yüzde 2,8’i iş kazası geçirirken, genel lise mezunlarında bu oran yüzde 1,7, meslek lisesi mezunlarında yüzde 2,4 ve yükseköğretim mezunlarında yalnızca yüzde 1.
  STRES DE ETKİLİYOR
  2013 yılında istihdam edilenlerin yüzde 2,1’i işe bağlı sağlık sorunu yaşadığını ifade etmiş. Çalışanların yüzde 7,1’i çalıştığı işle ilgili zaman baskısı ve aşırı iş yükü nedeniyle ruhsal sağlığını etkileyen bir durumla karşılaştığını ifade etmiş. Fiziksel sağlığını etkileyen faktörlerden dolayı kaza riskine maruz kalanların oranı ise yüzde 17,1.

  http://www.aksam.com.tr/yazarlar/-o...iyede-saatte-81-is-kazasi-oluyor/haber-305397

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   75,9 KB
   Görüntüleme:
   5.810
 2. Serkan Sönmez İSGforum Üyesi

  Rakamlar çok çarpıcı.En küçük kazadan en büyüğüne kadar olan kayıtlı iş kazası sayısı 706.000 !!!