1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Türkiye'deki mühendisler ne iş yapar ? mühendisin dramı

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Okan Karaçoban tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Okan Karaçoban İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Mühendislere ne iş yaparsınız dedik. Türkiye'deki mühendislere anket biçiminde sorular yönelttik. Değindiğimiz konu :Mesleğinizi nasıl icra ediyorsunuz, neler yapıyorsunuz ? Türkiye'de mühendis olmak nasıl bir duygu ? İşte bu soruların cevaplarını okuyup neler yapmamız gerekiyor düşünelim. Sizce mühendisler ne yapar ?  Türkiye'deki Mühendisler Ne İş YaparGerçek Mühendis İşleriKalifiye Mühendis Nasıl OlunurMühendislik Dramı

  Herkesin hayallerini süslediği mühendislik fakültesinden mezun olanların çok azı gerçek mühendis olabiliyor. Türkiye'de bu oran % 5 kadar diyebiliriz. Aslında yeni bir tasarım geliştiren olan bir tasarımı yenileyen ve bu tasarım üzerinden harikulade sistemler üreten bu mesleği icra etmenin tabiki kolay olduğunu söyleyemeyiz ancak bir gerçek var ki ülkemizde mühendislik tam anlamıyla yapılmıyor. Bunun sebebi çok açık ve nettir aslında, bunun sebeplerine değinmeden önce kaç türlü mühendis var onlardan bahsedelim.


  Evet, 3 türlü mühendis vardır.

  Bir elektronik firmasının kurucusundan işittiğim üç mühendisin özelliklerinden bahsedeyim. Birincisi liseden sonra çözdüğü testlerle mühendislik fakültesine yerleşen aynı çalışma mantalitesini devam ettirip üniversite döneminde de bir yarış atı gibi çalışan ama ne okuduğunun ne yapacağının farkında olmayan kesimdir. Genelde bunlar hayatlarının devamında da bu şekilde çalışmayı sürdürürler ya da diplomayı çerçeveletip asarlar ancak mesleklerini tam anlamıyla yapmazlar.
  İkinci kesim ise neden mühendislik fakültesinde olduğunu bilip hedeflerini önceden belirleyen kesimdir. Ancak bu da tam mühendislik yapmaz o konuların ana başlıklarını bilir, tam derinine inmemiştir işin. Çalışma hayatında ise farklı alanları ve sektörüde takip eder. Bunlar mühendis işletmecilerdir, yöneticilik ile uğraşırlar daha çok endüstri mühendisinin işlerini yaparlar.


  Her şeyden Önce Mühendis Kavramını Öğrenelim.


  Üçüncü kesim ise mühendislik fakültesinde neden olduğunun farkındadır, çalışmalarını ona göre yapar projelerini ona göre hazırlar. Kendini bu yönde elinden geldiğince yetiştirir ve bir uzmanlık alanına yönelir. Sektörde de o alanda gerek tasarım gerekse yenileme yaparak mühendisliğin asıl işi olan problemi tespit edip çözüme kavuşturma işini üstlenir. Harikulade olan bu mesleği hakkıyla icraa ediyorlar. İşte gerçek mühendisler bunlardır. Şimdi gelelim Türkiye'de mühendislerin geneli ne yapıyor ?


  Türkiye'de Arge Mühendisi Olmak  TÜRKİYE'DE GENELDE MÜHENDİSLER NE YAPAR ?

  Bir ürünü daha iyi ve daha kaliteli olması için yeni özellikler üzerinde çalışan yeni özellikleri icat eden geliştiren, sistemleştiren kişiye mühendis diyoruz. Aynı şekilde tüm mühendislik dalları kategorilerine ve alanlarına göre amaçlar geliştirip, daha iyi ve daha kaliteli özellikler üretmek için çalışırlar. Mühendislerin ürettiği sistemler üzerinde tamirat, bakım vs. yapanlarteknikerlerdir. Ancak Türkiye'deki çoğu mühendis teknikerin işini yapar, hatta daha iyi de yaptığı söylenemez. Tabi tekniker de bunun farkında olduğundan ister istemez gururlanır. Mühendis tasarım, arge, sistemleştirme gibi kendi işini, zor olan işi yapamadığından teknikerin bakım, onarım, kullanım işlerini yapar ve aslında kendisi de mühendis diplomalı bir teknikerdir. Şirketlerinde mühendis yerine tekniker almayı tercih etmelerinin sebebi mühendise sırf diplomasından dolayı fazla para vermek istememesindendir. Şirket aynı işi daha ucuza yaptıracaksa neden daha pahalıyı seçsin ki ? Açıkcası Türkiye'de mühendislerin geneli teknik konulardan pek anlamaz, hem anlaması için çabalayan bir işveren de yoktur zaten, bu yüzden onların gözüyle baktığımızda anlamalarına gerekte yoktur. Hiç bir mühendis alınmamalı, kendimizi kandırmayarak gerçeği görmek için gelişmiş ülkelerdeki kalifiye mühendisleri bir gözlemlemek gerekiyor. Ülkemizdeki mühendisleri aşağılamak için değil bilakis onların yabancı rakiplerine karşı olan hırs ve şevkini arttırmak için eleştirisel bir gözle yazımızı yazıyoruz.

  Zamanında bir yerde okumuştum. Asteğmenler kantinde toplanmış oturuyorlar. bir tane astsubay gelip 3 tane makine mühendisi lazım diyor. 3 tanesini seçiyor.

  assubay - araba çalışmıyor

  Mühendis X - Immm şey.. Biz tam araba tamir edemiyoruz.

  Assubay - Tamir etmeyeceksiniz ? ittireceksiniz.

  Evet, bu işler böyle. Fazlamı abartıyoruz, abartıyorsak yazıların aksini ispatlayın.

  Neden Türkiye'de Teknoloji GelişmiyorAnlıyor Musunuz ?


  Bazı mühendisler meclisten dışarı ancak Türkiye'deki %90 mühendis çavuşluktan başka bir şey yapmazlar. Patron tabur komutanı, müdürler subay ve astsubay, işçiler er, sende çavuş. Bekçilik, bakıcılık, gözcülük, çobanlık, iş takipçiliği... adını siz koyun..


  Her türlü ayak işleri. Excel' de işçilerin izin durumlarını tablolar ile düzenler, Word ile değişen servis güzergahını yazar, Outlook ile tüm bu yaptıklarını müdürlere mail atarsın. Tabi birde paint var, onunla da evrak düzenlersin !! Açıkcası lise talebesinin dahi yapabileceği işlerdir bunlar. Şirketlerde pek bir şey beklemez aslında çünkü bu işleri de yapması gereken bir insan olmalı, mühendis alıp mühendislik beklememesi de şaşılacak bir durum, demek ki alışmışlar.

  Mühendislik deneyim ve uygulama yoluyla matematik ve fen bilimlerine ilişkin edinilen bilgilerin, doğanın sunduğu malzeme ve enerjilerin insanlığın yararına ekonomik bir şekilde kullanılması için yöntemler geliştirmek üzere değerlendirmeler yapılmasını ve uygulamaya geçirilmesini sağlayan meslek olmasına karşın hala mühendislik mesleğinin başka işlerde yapıp mühendis olunabileceğini savunan insanlarla doludur memleketimiz.


  Herşeyden Önce Mühendislik Ne Demektir Öğrenelim

  Hayır ben yetkin bir mühendisim mi diyorsunuz ? :Tıklayın.  Türkiye'nin en nezih kuruluşlarında bile bu böyledir. Ürünler yurtdışından ithal edilir. Yabancılar gelip kendi ürünlerini kurarlar, yerleştirirler, ooh ne rahat! Üstelik kurulum, bakım onarım hizmet bedellerini de alırlar.Bizim mühendiste geçer makinenin başına hiç bir profesyonel bilgi gerektirmeyecek şekilde , sistemin kullanılışını işleyişini öğrenir ve işini yapar. Aynı işi tekniker de yapar tabi. Hatta yurtdışından getirilen malların özelliklerini bilip satan kişi mühendis ise ona satış elemanı denmez sanki mühendislik yapıyormuş imajı verilerek satış mühendisi denir. Az da olsa teknik konulara aşık olmalı mühendis.


  Peki Kimdir Gerçek Mühendislik İşlerini Yapan?

  Tabi ki yabancılar. Onlar sistemi tasarlar, hesaplar, analizlerini çıkarırlar, testini yapıp dökümanlarıyla birlikte Türk mühendislerin eline verirler, oto sanayide çalışan çırağın bile anlayabileceği projeyi önüne koyarlar. Sen de işlerin projeye uygun gidip gitmediği kontrol eder, teslim tarihine kadar ürünü çıkartmaya çalışırsın. Yeri gelir senden daha çok tecrübesi olan ortaokul mezunu tornacıya yalvarırsın, yeri gelir parasız parça tedarik edersin, yeri gelir sahte belge ile uygundur raporu alırsın, yeri gelir yurtdışından gelecek parça gümrükte takılmasın diye rüşvet verirsin ki tabi bunları her mühendis yapar demiyoruz. Arada her zaman mühendislik yapmasa dahi işini sağlam yapan temiz kişiler vardır. Bunlar Türkiye'de mühendislik yapan kişilerin anketlerinden alınan sözler ki anlatılmak istenen tüm bu ayak işlerini burada ki mühendis yapıyor.


  Ankette mesleğini gidişatını eleştirisel bir gözle değerlendiren mühendis


  Evet, kesinlikle ve kesinlikle ürün istenenden uzaktır ve zamanında bitirilemez. Müşteriye taklalar atarak yalanı sen söylersin, yıkama yağlama pasta cilayı sen çekersin.Tüm bunların yanında müdüründen herkesin içinde küfür boyutunda hakaret işitir, maaş çekmek için bankamatiğe gittiğinde, işi telefonlara bakmak olan santral görevlisinden 1,5 kat fazla para aldığını acı içinde görürsün.


  Mühendisin ağzından dökülen sitem


  Yapılan itiraz ve istekler reddedilir. Firma bir yardım kuruluşu veya vakıf değildir, para kazanmalıdır. Hep daha çok para...Mevcut durumda senden maksimum gelir elde etmelidir ki çok çok para kazansın..7 gün 24 saat fabrikada kalıp çalışsan kimse sen napıyorsun demez ama sabah 10 dakika geç kalsan, hemen sorguya çekilirsin. Ayrıca kapıda işsiz onlarca mühendis beklemektedir. İstifa etsen bile yerine adam bulmaları, halı sahadaki maça adam bulmaktan kısa sürer. Sürekli bununla tehdit edilirsin. Toplantıların bitiş konuşması tamamen tehditlerle doludur. Tüm bu olanlardan sonra saat 20:00 de eve gelir düşünürsün. "Bu şekilde 30 yıl çalışsam bir ev satın alabilir miyim diye?" Sonuç olumsuz... Maaşım bu değil de şu olsa, burada değil de şurda yaşasam hayalleri içinde uyur kalırsın kendini, sabah saat 06:00 da yoğun kar yağışı altında külüstür bir servisi beklerken bulursun. Gelişmiş ülkelerden örnek verirsem mühendis iş gücü olarak patrondan bir kademe daha üstedir, çünkü şirkete işi yapan odur para kazandıran da o, yetkinliğiyle aranan adamdır. Kaybedilmek de istenmez. Şirketten ayrılmasın diye kalifiye mühendisin önüne servetler serilir , bir dediği iki edilmez. Tabi hem Türkiye'deki mühendislerin yetkinliği hem de sektör yapısı ne yazık ki bu denli gelişmiş şirketlerle rekabeti sağlayacak ölçüde değil. Kısaca, bir mühendis olarak tavsiyem, eğer Türkiye'de yaşayacaksanız ve rahat içinde yaşamak istiyorsanız yapacağınız şey belli. Kalifiye mühendislerin yanında olun, Kalifiye mühendislik yapın ve kendi işinizi yapın,kalifiye mühendis olun. Adanmışlardan Olun. İşte yazının ortasındaki serçe gibi olun. Yıllarca okul okuyup, yukarıdaki eziyeti çekerim diyen varsa onuda ayrı bir tebrik etmek lazım.

  Not: Alıntıdır.
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  çok güzel bir yazı.......
 3. rvydayd İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı

  Kendi işimi yapmak istesemde ne yazık ki işsizlik buna elvermiyo. Her mezun bulabildiği işe giriyo. Ben üretim planlamacı olmak istiyorum ama bir buçuk yıl oldu mezun olalı buna göre bir iş bulamadım çalıştığım iş ise ondan çok farklı. Ne yazık ki istediğimiz değil istenilen işlere giriyoruz. Mühendisin iş seçme şansı yok.
  Ben yine de hedefimden vazgeçmeyeceğim tabi ki:)
 4. Ali Ekber İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bana göre gereksiz bir yazı olmuş. Her mühendis en azından mühendisliğin ne olduğunu bilir arkadaşım. Önemli olan, toplumun ve devletin onu ne olarak gördüğü ve konumlandırdığıdır. Toplum ve devletin konumlandırması diplomasında mühendis ibaresi olan kişi imza sorumlusu veya montaj sorumlusu olduğundan, bu ülkede mühendislik yapmak pek mümkün değildir. Bundan 12 sene önce birlikte çalıştığım arkadaşımı yaptığımız işin bir teknisyen (tekniker bile değil) olduğunu söylediğimde baya bir kavga etmiştik. şimdi o dediğim işi orta okul mezunlarına bedava ücrete yaptırıyorlar.
  çok çok spesifik işler haricinde tecrübenin, bilgininde piyasa dikkate alındığına inanmıyorum. Adamlar bir iş ilanı veriyor 10 kişilik meziyet istiyor, hiçbir tercih hakkı sunmuyor ee ücret ne diyince asgari ücretten biraz fazla. Böyle bir ortamda ne mühendisliği olacak. İnsanlar önce karınlarını doyuracaklar ki sonra kalanla kendilerini geliştirecek bir şeyler yapsın.
  Bununla birlikte bence sorunun en temelinde devletin arz talep dengesini düzgün uygulayamaması var, ülkenin 100 mühendise ihtiyacı varken 2000 mühendis yetiştirirsen, sonuç böyle olur. Bunun adı rekabette değildir, ekonomik hiçbir modele de uymaz, gelişmiş ülkelerin hiçbirinde de böyle bir uygulama göremezsin. ülkede mühendisten geçilmiyor ama yetişmiş ara eleman yok. Burda kimseyi küçültmek değil amaç. Ama şu bir gerçek ben burdaki sistemin içinde bir mühendis olmaktansa Almanyanın ki gibi bir sistemin içinde tekniker olmayı tercih ederdim.
  sistem bozuk o yüzden sorun mühendis kimdir in tarifi değil, Mühendisin toplum ve devlet gözündeki yeridir.
  Maalesef bizim en iyi yaptığımız şey Katma Değer üretmek değil, zaten değer olan varlıklarımızı değersizleştirmek.
  o yüzdende fırsatını bulan yurdışına kaçıyor.