1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Türkkan: 'işçi ölümlerinin nedenlere ortaya çıkarılsın'

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 26 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, işçi sağlığı ve güvenliği konusunda neler yapıldığının belirlenmesi, iş kazaları ve işçi ölümlerinin nedenlerinin ortaya çıkarılması amacıyla araştırma önergesi verdi.

  Araştırma önergesinin gerekçesinde “AKP iktidarının yanlış politika ve uygulamaları sonucu işçilerin yaşamı her gün daha da kötüye gitmekte, iktidar partisi işçi sağlığı ve güvenliğini hiçe saymaktadır.” diyen Türkkan, son dönemde yaşanan işçi ölümlerinin bunun en büyük kanıtı olduğunu ifade etti.Birçok işçi güvencesiz çalıştırılarak tam anlamıyla sömürülmekte, güvensiz bir şekilde çalıştırılarak telafisi mümkün olmayan kazalara zemin hazırlanmakta, kalıcı hasar yaratan yaralanmalı hatta ölümlü kazalar yaşanmaktadır vurgusunu yapan Türkkan, İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin son raporunu da örnek gösterdi.MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, araştırma önergesinin gerekçesinde rakamlar da verdi.Türkkan gerekçede “Rapora göre 2013’ün ilk 10 ayında 1.017 işçi hayatını kaybetmiştir. Ocak ayında 84 işçi, Şubat ayında 61 işçi, Mart ayında 74 işçi, Nisan ayında 74 işçi, Mayıs ayında 115 işçi, Haziran ayında 105 işçi, Temmuz ayında 120 işçi, Ağustos ayında 148 işçi, Eylül ayında 127 işçi ve Ekim ayında 7’si kadın, 4'ü çocuk olmak üzere 109 işçi yaşamını yitirmiştir.” dedi.

  HAYATLAR BİR BİR SON BULUYOR
  İşçiler bir maliyet unsuru olarak görülmekte, işçi sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli önlemler alınmadığı için hayatlar bir bir son bulmaktadır diyen MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, bu nedenle kazaların esas nedenlerinin ortaya çıkarılması, yeterince denetim yapılıp yapılmadığının belirlenmesi ve sorunların çözümlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

  Türkkan'ın meclise sunduğu önerge şöyle:'Günümüzde işçi sağlığı ve güvenliği her geçen gün daha da kötüye gitmekte, AKP iktidarının yanlış politikaları ve uygulamaları sonucu işçilerin yaşamı tehlike oluşturmaya devam etmektedir. Hemen hemen her sektörde ölümlü ve yaralanmalı kazaların günden güne artış göstermesi de bunun en somut kanıtıdır. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin yayınladığı son rapor da felaketin boyutunu gözler önüne sermektedir. Rapora göre 2013’ün ilk 10 ayında 1.017 işçi hayatını kaybetmiş, yalnız Ekim ayında 7’si kadın olmak üzere en az 109 işçi yaşamını yitirmiştir. Bu rapor sonuçları da göstermiştir ki Türkiye’deki iş kazaları bir kaza değil, adeta cinayettir. Bu nedenle işçi sağlığı ve güvenliği konusunda neler yapıldığının belirlenmesi, iş kazaları ve işçi ölümlerinin nedenlerinin ortaya çıkarılması amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104. ve 105. Maddesi uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz.'
  Kaynak: Güvenli Çalışma