1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tüzük hkk.

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve ERKANERTURK tarafından 26 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67075
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar,

İş sağlığı ve İş Güvenliği tüzüğünün şu an kanunda dayanağı olmadığını biliyorum. Bu konuda sizce durum nedir?
  2. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bence dayanak olarak kullanmaya devam et. ta ki yenisi ile yüzleşene kadar
  3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    tüzük hükümsüzdür(bilgilerinden faydalanılabilir)tüzüğün yenisi çıkmayacak,6331 , yönetmelik ve standartlara atıf yapılacak
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Yürürlükten kaldırılması için taslaklar hazırlandı bekliyor şuan.
  5. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67075
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mesela tüzükte
    Madde 376 – Kaldırma makinaları, kabul edilen en ağır yükün en az 1,5 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olacak ve bunların bu yüke dayanıklı ve yeterli yük frenleri bulunacaktır.
    diyor.
    Ben bunu dikkate alacak mıyım?
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    yeni tüzükte sanırım 1,25 olmuştu... olmuşsa yeni tüzük geçerli.
  7. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67075
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yeni tüzük değilde yeni yönetmelik çıkmıştı. İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik yönetmeliği orada 1,25 yazıyor.
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    tamam onu dikkate alacaksınız artık..
  9. Ahmet A. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57070
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teknik Öğretmen
    Tüzüklerin yürürlükten kaldırılması için taslaklar hazırlandı,paydaşlara gönderildi.Sınava kadar taslaklar yürürlüğe girebilir. Bu nedenle yeni yönetmelikler devrede.Bakanlık sınavların mer-i mevzuattan yapılacağını açıklamıştı zaten.
  10. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67075
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben sınav için sormuyorum. uygulamada merak ediyorum. isg tüzüğü 1475 sayılı kanunun 74. maddesine dayanarak çıkartılmış fakat daha sonra çıkartılan 4857 ve 6331 nolu kanunlarla 1475 sayılı kanunun 74. maddesi yürülükten kaldırılıyor. Bu durumda 1475 sayılı kanunun 74. maddesine göre çıkartılan İSG tüzüğünün' de dayanağı kalmıyor. bana göre böyle
  11. Ahmet A. İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57070
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teknik Öğretmen
    Sn.ERKANERTÜRK
    Tüzüklerin yürürlükten kaldırılmasının gerekçesi tam da sizin belirttiğiniz mevzuattır.
  12. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bence en iyisi sadece yönetmeliklere bakmak, tüzüklerle yönetmeliklerin çeliştiği yerler var kafa karıştırır
  13. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    ve ilgili standartlara
  14. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tüzük yürürlükten kalktı ancak bu yürürlükten kaldıran dayanak nedir?

Normlar hiyararşisine göre tüzük yönetmelikten önce gelir.. ve tüzük'e aykırı yönetmelik yok hükmündedir. bu durumda yönetmelik var olduğuna göre tüzük yürürlükten kalkmış, ancak kaldıran nedir?
  15. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1475 sayılı kanun ve 74. maddesi yürülükte değildir. kanun maddesine göre çıkartılan isg tüzüğü ise halen yürürlüktemidir? yani kanun yürülükten kalktı diye tüzüğü yürülükten kalktığını varsaymak mümkün değildir. tüzüğün kalkmasını öngören bir yasa yada yeni bir tüzük yayınlanmasıyla mümkün olur. yönetmelik yayınlamaklada tüzük yürürlükten kalkmaz! hatta tüzüğe aykırı yönetmelikte olmaz! iptal davası açılırsa yönetmelik iptal edilir.
  16. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yürürlükten kaldırmak içinde hazırlanmış bir tüzük taslağı vardı ama henüz yayınlanmadı sanırım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Eylül 2013 ---
    o uzun iş o standartları bulmakta mesele, gidip tse den satın alman lazım.
  17. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tüzüğü parçalamış yönetmeliklere ek yapmışlar galiba, madenlerde isg ile ilgili yönetmeliğe baktım bire bir karşılaştırmadım ama yönetmelin eki sanki tüzüğün kopyası gibi geldi
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman