1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tüzükler hakkında bir soru

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve songuko tarafından 25 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Arkadaşlar
    1) tüzüklerin kalktığına dair bir yazı görmüştüm burada. Tüm tüzükler için geçerli mi?
    Hani dün notlara bakarken şu "merdiven mukavemet katsayısı 4 max yük 500, eğim 20-45derece,
    gibi bu tarz bilgilerin olduğu tüzük var. Yapı işlerinde İşçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü

şimdi burada yaklaşık 90sayfalık bir bölüm ayırmış kitap. Bolca da ezberlenecek bilgiler var.
    Soru: sınavda çıkacak mı çalışacakmıyız? Tüzük kalktı biliyorum. ama burda ki bilgiler de yabana atılacak cinsten değil?
  2. Resmi yazı yok fakat bazı müfettişler onlara bakmıyor fakat bence sınav -da çıkar
  3. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Sınavda çıkmayacaktır. Ağustos ayının sınavında iptal olan sorulardan 6 tanesi Tüzüklerden geldiği için iptal edilmiştir.
  4. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    diyelim sorulmayacak.peki uygulamadada o zaman tüzük iptal diye kaçamaklar mı yapılacak.bana kalırsa yerine yenisi gelene kadar eskisi geçerli olur.yoksa büyük açıklar meydana gelir diye düşünüyorum
  5. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    işte orası halen tartışılan bir nokta :)
    ben yazdığım denetim raporlarında, rakamsal önerilerde bulunmuyorum bir süredir. cümlelerine sadık kalıyorum tüzüğün ancak rakam kullanmıyorum. haklısınız bir açıklık var, ancak tüzüklerin açıkça iptal olduğuna dair kanun maddesi de var sizler de iyi biliyorsunuz.
    sınavlarda sorulamaz çünkü müfredat dışıdır. ancak uygulamada büyük açıklıklar devam ettiği sürece rehber özelliği hala olmalıdır.
  6. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    sınavlarda bilmem ne tüzügüne göre diye başlayan sorular iptal ettiler ama tüzügün icinden alınıp basında şu şu tüzügüne göre diye baslamayan soruları iptal etmediler :S

yani cümle tüzükten bire bir alınmıs olmasına ragmen sorunun basında tüzük lafı gecmiyor diye iptal etmediler.

her zamanki yaptıklarında bir tutarlılık yok. bu sınavdada böyle bir şey yapabilirlermi diye dusunmuyor değilim. tüzük oldugunu belirtmeden tüzügün iceriginden soru sorarlarsa ortalık karısır :)