1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tüzükler yürülükten kalktı mı arkadaşlar?

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve buket kani tarafından 29 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. buket kani İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    114557
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü kalktımı arkadaşlar bilgisi olan?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tüzüklerin kaldırılmasına dair taslaklar yayınlandı..fakat tüzükler hala yürülüktedir..

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tüzük Taslağı Tıklayınız

Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzüğün Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tüzük Taslağı Tıklayınız

Parlayıcı Patlayıcı Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzüğünün Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tüzük Taslağı Tıklayınız

Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tüzük Taslağı Tıklayınız

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=IS_TUZ_KAL_TAS
  3. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    tüzükler yürürlüktedir ancak sınavda sorumlu değiliz sadece..
  4. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    4 adet Tüzük yürürlükten kalktı. Bu nedenle soru
    çıkmayacak. (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü, Parlayıcı,
    Patlayıcı, Tehlikeli Ve Zararlı Maddelerle Çalışılan
    İşyerlerinde Ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük,
    Yapı İşlerinde İSİG Tüzüğü, Maden ve Taş Ocakları
    İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük)
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Alper bey kalktığına dair kanıt yada kaynak lütfen sunarmısınız...
  6. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Düzeltiyorum

4857 Sayılı kanunda
    GEÇİCİ MADDE 2. - 1475 sayılı Kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu Kanun hükümlerine aykırı olmayan hükümleri yeni yönetmelikler​
    çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır. (Mülga:20/6/2012-6331/37 md.)​
  7. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    son sınavda ilgili tüzüklerden sorulan sorular iptal edildi.yürürlükte olması bizi ilgilendirmez.biz sınava bakalım...bizim için soru sorulacak konular önemli
  8. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    Yasa,tüzük ve yönetmeliklerin Resmi gazetede kaldılırıldığına dair bir yönetmelik yayınlanmamışsa hepsi yürürlükte demektir.
  9. buket kani İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    114557
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben sınavda çıkar mı çıkmaz mı kısmını merak ediyordum aslında teşekkür ederim arkadaşlar..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 31 Ekim 2013 ---
    sanırım cıkmayacak bu yuzden çalışmama gerek yok tekrar tesekkurler.
  10. yusufhayriye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EKOGLOBAL İŞ VE ÇEVRE SAĞLIĞI HİZMETLERİ
    Tüzükler 4857 e göre çıktığı için dayanağı kalmadı. Müfettişler tüzük lafı duymak istemiyorlar.
  11. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    4857 ve 6331 i iyi okuyalım.ve bağlı yönetmelikleri...iyi okuyalım ve özet çıkaralım diyorum çünki soru soran abilerimiz cümle tamamlama soruyorlar ilkokuldaki gibi...tekrar tekrar okumalıyız.çıkmış soruları tekrar tekrar çözmeliyiz.eski sorularda çıkabiliyor. benim tekniğim bu.herkese başarılar
  12. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  13. buket kani İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    114557
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isg tüzüğü kalktı ama şimdi bu işyerlerinde kolidor,açık alanlar,kaba malzemelerin taşınması, ince işlerin yapılması vb. şu kadr lüks bu kadar lüks olcak diye bilgiler vardı tüzük kalktına gore bunlar çıkmayacak mı ve ya başka bı yonetmelkte varda ben mı kacıryorum bilgisi olan arkadaşlarım var mı ?? konuyla pek alakalı olmayabılır ama sorma gereği duydum. Ayrıca kaldırma makinası v.b güvenlik katsayıları falan bunlar da vardı yine tüzükte ezberledk okadar bunlar da tabı cıkmacak sanrm bunların karsılıgı yeni cıkan yönetmelkte var mı yanı sınavda cıkacaksa nasıl cıkacak yada hıc cıkmayacak mı anlamıs degılım?
  14. Tuncay Aydın Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Antalya
    Sertifika Numarası:
    38443
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KAMU-05070785451
    isg tüzük bilgileri uygulamalarda halen geçerli..ancak sınav da geçersiz..
  15. Hakan KORKMAZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    -İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,
    -Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,
    -Parlayıcı Patlayıcı Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük,
    -Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük,adlı tüzükler, 25 Ağustos 1971 günlü ve 1475 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesine dayanılarak çıkartılmıştır.

25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri, 10.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanununun 120 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır.

Ancak aynı kanunun (4857 sayılı İş Kanununun) Geçici 2 nci maddesiyle “1475 sayılı Kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu Kanun hükümlerine aykırı olmayan hükümleri yeni yönetmelikler çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır.” Hükmü gereğince yürürlükte kalmıştır.

Fakat, Geçici 2 nci madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 37/ç maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.

Özetle tüzüklerin son yasal dayanağı olan Geçici 2 nci madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan dolayı yukarıda sayılan tüzüklerin herhangi bir dayanağı kalmamış ve hükümleri geçersizdir.

Kaynak: http://www.bilgit.com/mevzuat/ykm/ykm-aciklama.html