1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Taşınabilir yangın söndürme tüpleri yatay şekilde yerleştirebilir mi ?

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Sabri Mert Büyüklü tarafından 14 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. Sabri Mert Büyüklü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar;

Taşınabilir yangın söndürme tüpleri yatay olarak yerleştirilebilir mi ? Bazı uzman arkadaşlardan ,yatay olarak muhafaza edilemeyeceği bilgisini aldım.Fakat çoğu yerde( avm'ler,plazalar ), tüplerin yatay şekilde konumlandırılmasını sağlayacak yangın dolaplarının dizayn edildiğini gördüm.Bununla ilgili bilgisi olan var mıdır?
  2. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yatay olmasının ne gibi bir etkisi olabilir ki negatif anlamda? Bana göre yerden 90cm yüksekte yatay olarak da durmasının bi problemi yok. zaten önemli olan yangın anında hızlı hareket etmek.
  3. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Aldığımız yangınla mücadele eğitiminde "İçi boş, bakıma gidecek tüpler yatay konur." diye anlatım yapılmıştı. Bunun yanında yatay durmasında bir sakınca olmasa, tüpün dik durmasını sağlayacak ekipman yapılmazdı diye düşünüyorum.
  4. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bakıma gidecek tüpler duvara yatay asılmıyor ama Cumhur Bey, yere yatay konur ki sıkıntı olduğu belli olsun. ayrıca yerde yatay durmamalı ki yangın sırasında yere egilip onu almayla ugrasılmasın. ama duvara yatay şekilde tam ele gelecek şekilde asılmasının hiç bir olumsuzlugu yok bence. Mantık olarak da düşünürsek önemli olan tüpün içeriği ve tehlike anında hemen ulaşılması. duvara yatay ve kolay alınacak şekilde asılması bu iki maddeye de aykırı değil. Ayrıca büyük firma ve plaza denilen yerler de eğlencesine yapmamıştır. Yangın tüpleri konusunda anlaşmalı firmaları dahilinde yapılmıştır.
  5. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Bu konuda en doğruyu yangın tüpü imalatı yapanlar söyler. Onların düşüncelerini dinlemek daha doğru olur.
  6. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    [​IMG] [​IMG]

Yeni tarz yangın dolapları. İçerisinde tüpü de olan ve yatay yerleştirilen.
  7. Sabri Mert Büyüklü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Resimlerdeki tüplerin duruşu bana doğru gelmiyor.Cumhur Bey'in söylediği gibi imalat firmalarından teknik bir açıklama yapılmasının daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.
  8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  9. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    CO2 tüplerinde yatay durmasında hiçbir sakınca yoktur.

KKT tüplerinde de yatay yada dik durmasında bi sakınca yoktur ama içerisindeki kimyasal taşlaşmaması için haftada bir duruş pozisyonu değiştirilmelidir. bu yüzden KKT lerin yatay durması daha iyidir. çünkü pozisyonu değiştirilebilir.
  10. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    ÇALIŞTIĞIM YERDE 322 ADET ÇEŞİTLİ BOYLARDA TÜP VAR BUNLARIN HER HAFTA DURUŞ POZİSYONUMU DEĞİŞEK CEK OLMAZ BOYLE BİŞEY

SATEN AYDA BİR KONTROL YAPILIYOR
  11. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    TS EN 671-1 standardında bir yangın dolabıdır tüpler yerden 90cm rahat alınabilecek şekilde koyulması yeterlidir.

İster çapraz ister yatay ister dik olsun farketmez yeter ki acil bir durumda rahat ve hızlı şekilde alınabilsin
  12. Akın Kundakçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    107353
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yangın söndürme tüpleri de basınçlı kaptır nihayetinde ve yerde yatay durduğunda üstünden darbe alma şansı vardır ve detantörden açılma yapınca tüp kontrolsüz olarak sağa sola roket gibi fırlar. ancak Dolap içinde yatay durması ihtiyaç halinde alınmasını zorlaştırmıyorsa bence bir sorun yoktur. Sonuçta dolap alacağı darbeleri muhafaza eder ve tüpün kontrolsüz hareketini de önleyecektir.
  13. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Güzel soru tebrik ederim arakadaşı:) ben biraz araştırma yaptm yabanci bir sitede şöyle bir açıklama yapılmış. İngilizcesi olan arkadaşlar çevirirse sevinirim
    Can fire extinguishers be stored in a horizontal position? What is proper fire extinguisher storage?

A modern fire extinguisher can be stored horizontally. The contents are under pressure, and the angle of storage will not cause the system to leak. Proper fire extinguisher storage includes using the appropriate mounting brackets, and being sure that you do not allow for your fire extinguishers to freeze. It is also proper to be sure to store your fire extinguisher within easy reach of areas where there is more fire danger, such as within easy reach of the kitchen stove, or near the door of your garage.
  14. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ilk cümle yatay olabileceğini belirtiyor. sonrasında tehlike durumuna göre şuraya yakın buraya uzak koyun yazıyor işte.
  15. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yatay saklanabilir.
  16. Sabri Mert Büyüklü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    'Modern' yangın söndürme tüpleri olarak belirtmesinden, bazı tiplerinin yatay olarak konumlandırılamayacağını anlıyorum.
  17. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    "the angle of storage will not cause the system to leak" bu cümleyi de okursanız ama açık ve net olarak "depolama açısın sistemin sızdırmasını etkilemeyeceğini" belirtiyor. mantık olarak da bakarsanız doğru zaten. sağa ya da sola doğru vs koyma ile içerisindeki sıvının özelliği aynı kalır. Normal tüplerde dik tutulup kullanımın nedeni içerisinde sıvının gaza dönüşmesi ve hortum yardımıyla sizin o gazı çekmeniz. eğer tüpün açısı 30 dereceyi geçerse doluluğa başlı olarak gazı çektiği deliğe sıvı teması ihtimali olur ve böylece tüpün içerisindeki sıvıyı çekersiniz. Bunları kesin söyleme nedenim benim başıma gelmiş olması. yıllar önce ev arkadaşımın azalan tüpü yan yatırmak yerine baş aşağı yapması üzerine tüm şofben borularının içine sıvı şekilde dolmuştu ve tüpü çıkarsanız dahi alev yanmaya devam ediyordu ve sonunda patlamaya neden oldu.
  18. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    yatay olmasının hiç bir mahsuru yoktur.Kullandığınız çoğu araçlarda bile yatay ve hareket halindedir.Önemli olan yatay pozisyonda bulunan cihazı alırken dikkat etmek gerekir.