1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Taşeron firmaların işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu

Konusu 'İşyeri Sağlık Gözetimi ve Denetimleri' forumundadır ve Sabri Mert Büyüklü tarafından 29 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. Sabri Mert Büyüklü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkese merhaba,

Bina,rezidans ve tesislerin teknik bakım,güvenlik ve temizlik gibi ihtiyaçlarını karşılayan bir firmada iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaktayım.Güvenlik ve temizlik gibi işleri bize bağlı olan taşeron firmalar üstlenmekte.Dolayısıyla bize bağlı olan taşeron firma , yönetimini aldığımız tesiste taşeronun taşeronu konumunda.Sormak istediğim şu :

- Hem bizim firmamızın hem de taşeronlarımızın çalışanlarının bulunduğu tesislerde ( örneğin 50 kişiden fazla ) belirli saatlerde iş yeri hekimi bulundurmamız gerekiyor mu ? Yoksa çalıştığımız tesis ve ya işyerinin işyeri hekimi bulundurmak zorunda mı ?

- Örneğin bir binanın veya üniversitenin güvenlik işlerini yapıyoruz.Bütün güvenlik çalışanlarıda teşeronumuza bağlı diyelim.İşyeri hekimi ihtiyacını taşeron firma mı , biz mi yoksa üniversite ( ve ya bina ) kurumumu karşılayacak ?

Saygılarımla,
  2. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şöyle düşünün eğer firma anlamında ordaysa ve sgk sicil numarası varsa, sonuçta bu sicil numarası üstünde yani firma üstünde bir doktorun görünmesi lazım. Bazen ana firma isg olayı için anlaşma yapıp parayı ona göre planlıyo ve alt taşeronun böyle eksikleriyle uğraşmamak için baştan parayı kesip, kendi dokturunu direk taşeronun da doktoru yapıyor. o noktada da doktorla konusarak, taşeronun da hekimi olarak görünmesini sağlamak lazım.
  3. Sabri Mert Büyüklü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yani ana firmanın sgk sicil numarası üzerinde bulunan işyeri hekiminin ,benim taşeron çalışanlarımın da doktoru olma zorunluluğu yok anladığım kadarıyla.Bu benim işveren ile yapacağım anlaşmalara mı bağlı ?
  4. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aynen öyle. Şöyle örnek verebilirim, ben şu an bir fabrikanın uzmanıyım, altımda 3 tane alt taşeronum var ve benim çalışanlarımın içinde çalışıyorlar diyebilirim. Fakat benim doktorum ayrı, onların her birinin uzman ve doktoru ayrı.
  5. Sabri Mert Büyüklü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Semih Bey.
  6. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ne demek Sabri Bey, yardım edebildiysek ne mutlu. İyi çalışmalar diliyorum