1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Taşeron işçilerin sorunları haziran sonuna kadar çözülecek-yeni haklar gelecek-23.12.2012

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Taşeron işçilerin daha doğrusu kamu ve özel sektörde alt işverenlere (taşeronlara) bağlı olarak çalışan işçilerin sorunları gündemden düşmüyor, kapsamlı bir düzenleme yapılana kadar gündemden düşecek gibi de görünmüyor. Kamuda 580 bin, özel sektörde ise 420 bin olmak üzere yaklaşık 1 milyon civarında taşeron işçi çalıştırılmakta (1/11/2012 tarihli haber).

  haber.jpg
  Taşeron işçilerin sorunlarının çözümüne yönelik olarak yeni bir yasal düzenleme yapmak üzere çalışmalar başlatıldığı daha önce belirtilmişti (17/4/2012 tarihli haber). Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, bazı gazetecilerle bir araya geldiği sohbet toplantısında; taşeron işçilerinin kıdem tazminatı, yıllık izin ve diğer sosyal haklarına yönelik sıkıntıların giderilmesi için yapılan çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini ve muhtemelen haziran ayında tamamlanacağını belirtti.
  Bakan Çelik toplantıda özetle;
  - Hedeflerinin haziran ayına kadar bu konuda bir düzenleme yapmak olduğunu,
  - Meclis’te grubu bulunan partilerin temsilcileri, işçi-işveren temsilcileri ve taşeron işçilerin temsilcileriyle ayrı ayrı toplantılar yaptıklarını, iş güvencesi ve tazminatlar konusunda sıkıntı olduğunu,
  - Kıdem tazminatı fonu uygulaması ile taşeron işçilerin tazminat sorunlarının çözüleceğini, ancak fon konusunda da henüz bir ilerleme olmadığını, kıdem tazminatı konusunda fonun çok doğru formül olduğunu, çünkü bir ayırım olmadan bütün işçileri kapsayacağını ve sistemin adil olacağını,
  - Taşeron işçilerin sorunlarının çözülmesi için farklı öneriler geldiğini, bu önerilerden birinin de kamu ihalelerinin 3 veya 5 yıllığına yapılması olduğunu, böylece ihaleyi alan firmanın bir işçiyi en az 3 ya da 5 yıl çalıştıracağını, en azından bu süre içinde işçinin iş güvencesi olacağını, bunun kamuda ihaleye şart olarak konabileceğini, ama özel sektöre bu konuda müdahale edilemeyeceğini,
  - Taşeron işçilerin mesai ve izin problemleri de olduğunu, bunun da çözülmesi gerektiğini, fazla çalışacaksa mesai ödeneceğini, yemek ve yol yardımı gibi hakları da olacağını,
  - Kamunun emeğin aleyhindeki bir haksızlığın öncüsü olamayacağını,
  - Özellikle belediye hizmetleri, kamudan ihale yoluyla alınmış geçici işçiler ve yüklü siparişler sırasında çalıştırılmak üzere alınan taşeron işçilerle ilgili çalışmaların uzun süredir devam ettiğini,
  - Taşeron işçilerin sosyal hakları için işçi ve işveren tarafının çok sayıda teklifi bulunduğunu, bunları incelikle değerlendirdiklerini, çözüm için olmazsa olmazın ise kıdem tazminatı fonu olduğunu,
  ifade etti.
  Öte yandan taşeron işçilerinin sorunları kamuoyunun gündeminden hiç düşmediği gibi, zaman zaman Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine de gelmekte. Bartın Milletvekili Muhammet Rıza YALÇINKAYA ve 21 milletvekilinin, taşeron işçilerin sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergesi (10/386) şu an halen TBMM gündeminde olup, önergenin kabul edilmesi halinde bu konuda Meclis araştırması açılarak taşeron işçilerinin sorunları incelemeye alınacak. Söz konusu önerge aynen aşağıda yer almaktadır.(www.isvesosyalguvenlik.com)
  -----------------------
  TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA
  Türkiye'de, başta eğitim ve sağlık iş kolu olmak üzere, belediyelerden KİT'lere kadar, pek çok alanda emekçiler en ağır şartlarda, iş güvenliği olmadan taşeron işçi olarak çalıştırılmaktadır.
  Türkiye'de taşeron istihdamı, gerek kamu, gerekse özel sektörde hızla yaygınlaşmaktadır. Değişik iş kollarında yaklaşık 3 milyon taşeron işçi çalıştığı tahmin edilmektedir.
  Taşeronluk; asıl yapılacak olan işin bir bölümünde, asıl işverenden iş alınarak bu işte taşeronun kendi işçilerinin çalıştırılması olarak tanımlanmaktadır.
  Türkiye'de taşeron işçiler; izin hakları verilmeden, asgari ücretle, kayıt dışı, sağlıksız ve güvencesiz bir ortamda sadece işveren maliyetlerinin düşürülmesi ve işverenin daha fazla kazanç elde etmesi amacıyla çalıştırılmaktadırlar. İşgücü maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle, taşeron işçiler pirim, ikramiye, sosyal haklar gibi yan ödemelerden mahrum bırakılmakta ve sosyal hayat ayrıcalığına uğratılmaktadırlar.
  4857 sayılı İş Kanunu'nun 2. maddesinde tanımlandığı üzere, asıl işveren alt işveren (taşeron) ilişkisinde, aslında taşeronluğun uzmanlık gerektiren alanlarda yerine getirilmesi gerekirken, maalesef ülkemizde taşeronluk maliyetlerin düşürülmesi amacıyla uygulanmaktadır.
  Türkiye'de sigorta prim ücretlerinin ve vergilerin ağır olması işçi maliyetlerini artırmakta, bunun sonucunda da taşeronluk; her alanda özellikle de emeğin yoğun olduğu inşaat, güvenlik, sağlık, yemek, temizlik, servis, bakım-onarım, sosyal tesis işletmeciliği gibi iş türlerinde sıklıkla uygulanmaktadır.
  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonunun hazırlamış olduğu 2011 yılı "Taşeron ve Güvencesiz Çalışma Raporu"na göre; güvenlik, bina ve çevre düzenleme gibi taşeron işçiliğin yoğun olduğu iş kolunda 634 bin, gemi inşa sektöründe 25 bin, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde yaklaşık 130 bin taşeron işçi çalışmaktadır. Emeğin iş güvencesini ortadan kaldıran taşeronluk; iş güvencesi, kıdem tazminatı, yıllık izinler, fazla mesai gibi, işçi sınıfının yıllarca mücadele ederek elde ettiği kazanımlarını ortadan kaldıran bir sistem olarak ülkemize yerleşmiştir.
  Türkiye de taşeronda çalışanların güvenilir bir geleceğe sahip olması, işten çıkarılma korkusu yaşamamaları ve eşit işe eşit ücret kapsamında gelir elde edebilmeleri için, taşeron işçiliğin tamamen ortadan kaldırılması ve işgücü maliyetlerini düşürecek yeni bir sistemin hayata geçirilmesi gerekmektedir.
  Bugün değişik iş kollarında çalışmakta olan taşeron işçiler, genelde örgütsüz olmaları nedeniyle haklarını arayamamaktadır. Taşeronda çalışan
  herkesin, insanlık onuruna yakışır bir yaşam ile adil ve elverişli bir ücret alma ve çalışma hakkına sahip olması gerekmektedir.
  Onların çalıştıkları iş kollarında saatlik giriş çıkış yaptırılarak kıdem tazminatı almaları engellenen, fazla çalışmaya zorlandıkları halde mesai ücretleri verilmeyen, görevleri dışında diğer işlerde çalışmaya zorlanan, çalıştıkları kurumlarda ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören, yönetici pozisyonundaki bürokratların tehditleri neticesinde onların özel işlerinde çalıştırılan, zor şartlar altında, sağlıksız bir şekilde, iş güvencesi olmadan çalıştırılan taşeron işçilerin güvenli gelecekleri, işten çıkartılma korkusu yaşamamaları, ücrette adalet, demokratik yaşam ve sosyal hayat ayrıcalığının ortadan kalkması gerekmektedir.
  Bu nedenlerle; taşeron işçilerin sorunlarının tespit edilmesi ve bu konuda gerekli önlemlerin alınması amacıyla, TBMM İç Tüzüğünün 104. ve 105. maddeleri ile Anayasanın 98. maddesi gereğince "Meclis Araştırması" açılmasını arz ederim. 29.11.2011
  1) Muhammet Rıza Yalçınkaya (Bartın)
  2) Candan Yüceer (Tekirdağ)
  3) Ayşe Nedret Akova (Balıkesir)
  4) Mahmut Tanal (İstanbul)
  5) Recep Gürkan (Edirne)
  6) Ali Özgündüz (İstanbul)
  7) Ahmet İhsan Kalkavan (Samsun)
  8) İhsan Özkes (İstanbul)
  9) Aylin Nazlıaka (Ankara)
  10) İlhan Demiröz (Bursa)
  11) Gürkut Acar (Antalya)
  12) Mehmet Şevki Kulkuloğlu (Kayseri)
  13) Muharrem Işık (Erzincan)
  14) Mehmet Ali Ediboğlu (Hatay)
  15) Celal Dinçer (İstanbul)
  16) Veli Ağbaba (Malatya)
  17) Ahmet Toptaş (Afyonkarahisar)
  18) Haluk Eyidoğan (İstanbul)
  19) Erdal Aksünger (İzmir)
  20) Sedef Küçük (İstanbul)
  21) Kadir Gökmen Öğüt (İstanbul)
  22) Ali Demirçalı (Adana)
  ---------------------
  Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, makale, açıklama, bilgi ve içeriğin tüm hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu doğrultusunda isvesosyalguvenlik.com'a aittir. Sitemizden herhangi bir şekilde kopyalama, alıntı yapılması, ticari amaçlı kullanılması, başka bir yerde yayınlanması yasaktır. Ancak web sitemiz kaynak gösterilmek ve aktif link verilmek kaydıyla, kısmen alıntı yapılarak başka yerde yayınlanabilir.
  KAYNAK