1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Taşeron işçinin üretimde iş kaza geçirmesi

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve yigiten tarafından 1 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. yigiten İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar taşeron firmanın iş güvenliği uzmanlığını yapıyorum. Taşeron işçilerin çalışma alanı depo iken işçi üretimde çalıştırılmış ve bu esnada iş kazası geçirmiş. Konuyla ilgili polise ifade verilecek nelere dikkat edilmeli ? Normalde asil işverenin bu işçiyi üretimde çalıştırmaması gerekli idi.
    Daha önce böyle bir durumla karşılaştınız mı ?
  2. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Eğer personel şikayetçi değilse herhangi bir şey olmaz kazanın ciddiyeti de önemli nasıl bir kaza Kırıklı mı , burkulma gibi
  3. yigiten İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hafif bir sırık.
  4. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ufak bir sıyrıksa depoda oldu diye ifade versin olsun bitsin. Lakin işin öbür tarafina gelirsek işveren taseronun işçisini istediği yerde çalıştırılan siz bundan nasıl bihaber olursunuz. Neticede asıl işveren alt işverenler birlikte sorumludur. Orda olan kazalar her türlü sizi baglar
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bence olay aynen aktarılmalı.
    Bakın biz İSG uzmanları olarak bile işin kaçamaklarını arıyoruz, sonra da etikten bahsediyoruz. O adam orada ölseydi ne olacaktı? Kimin sorumsuzluğundan dolayı ? Hiç mi vicdan azabı çekmez insanlar.
    Bu olay atlatılınca siz inanıyor musunuz o işveren veya ilgili uzman tekrar yapmayacak o işi?
    İşin yolunu bulduğunu sanıp daha da tehlikeli işlere girişecek. Neden? Başından geçti o tecrübe bir kere ve birşey olmadı.
    Keşke biraz daha vicdan eğitimi alsak. madem böyle bir olaya göz yumacağız, neden İş Güvenliği Uzmanı derler ki bize?
  6. yigiten İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Taşerona ait bir çok işyeri var hepsini her gün denetlemek mümkün değil. Bilgim dışında olan bir olay. Asılişverenin eleman yokluğunda depodan bizim elemanı alması.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Kasım 2013 ---
    Ben burada etik dışı bir şey aramıyorum. İlk defa İSG uzmanı olarak ifade vereceğim çok şeffaf bir şekilde ne yapmam gerektiğini soruyorum.
  7. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44592
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
    Muhtemelen ifadeler verilmiştir fakat, kişisel görüşüm olayın olduğu gibi anlatılması olurdu. Adeletin kestiği parmak acımaz diye bir söz var. İşçi bugün sizin veya işverenin isteği doğrultusunda ifade verip daha sonra bu ifadesini "beni zorladılar" vb. gibi gerekçeler gösterip değiştirebilir. Böyle bir durumda ileriye dönük olarak adli durumlarda güvensiz olarak bile nitelendirilebilirsiniz.
    Nasıl olsa yaralanma ciddi değilmiş. Hem böylece asıl işveren de "işçi benim istediğim gibi çalıştırırım" düşüncesini kafasından siler artık.
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

İyi de polise nasıl ifade vereceğim diye neden soruyorsunuz onu anlayamadım. Olay nasıl olduysa anlatacaksınız. Sizin İSG uzmanı olmanız vereceğiniz ifadeyi değiştiriyorsa zaten benim dediğime geliyorsunuz.
  9. yigiten İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sevgili meslektaşım herşeyin bir yolu yordamı var. Kaldı ki ben asıl işverenin İGU değilim.Burada esas iş asıl işverene düşüyor. Yapmaması gereken bir işi yapmış ve taşeronu imallatta kullanmış.
    Karşındaki hakkında sui-zan etmeden önce empati yapmanı öneririm. Aynı şey senin de başına gelebilir.
  10. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Tamam işte.
    Neden bu kadar tepki veriyorsun onu anlayamadım.
    Eğer durumu bilmiyorsanız, sizden gizli yapılan bir durum ise zaten kimse size birşey diyemez.
    Ama durumu bildiğiniz, gördüğünüz halde uyarılarınızı yapmadıysanız... Orasını bilemem.
    Suizanı şundan dolayı yaptım sanırım. sizin kendinizi savunmanız esnasında yanlış birşey yapmanızdan korkmanız oldu. Oysa sizler önleminizi aldıysanız, uyarılarınızı yaptıysanız, size kimse birşey diyemez. Çünkü ilgili yönetmelik (İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ) İKİNCİ BÖLÜM, Madde5, (2) der ki;
    Risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmiş olması; işverenin, işyerinde iş sağlığı ve
    güvenliğinin sağlanması yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.
    demektedir. Siz yükümlülüklerinizi yerine getirdikten sonra olayı olduğu gibi anlatacaksınız. Bunda kızıp gerilmeye gerek yok. Bizim mesleğimizin en önemli kısmının empati kurmak olduğunu biliyorum şükür.
    Allah kimsenin başına vermesin.