1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Taşeronlara ait bikaç soru

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 26 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba arkadaşlar,
    Birkaç sorum olacak.

1-)
    Bir inşaat firmasında asıl işveren firmada çalışıyorum. Taşeron firmalar var. Bunların bildirimleri yok ve bu konuyu aramızdaki toplantıda dile getirdiğimde gerek yok denildi.Ben işverenime ne kadar yönetmelikleriyle anlatsamda o sadece bizim bildirim yapmamızın yeterli olduğu görüşünde nasıl yol izlemeliyim? Açıkçası diğer çalışan arkadaşlarıma da sorduğumda küçük taşeron firmaları genelde bildirim yapmıyormuş ancak büyük firmaların taşeronları bu uygulamaya geçmiş, böyle devam edersem ve eğitimlerini ben verirsem bir sıkıntı yaşar mıyım ileride?

2-) Şuan firma doktor ile anlaşamadı yeni arayış içerisinde ve 1-2 hafta sürecek gibi duruyor. Benimde kurulu kurmam gerekiyor. doktorsuz kurul olmayacağına göre ne yapmam gerekiyor? tespit öneri defterine yazsam yeterli midir? birde kurulda tüm taşeronlardan birer kişi kurula yazmam mı gerekiyor?

3-) Çalışan temsilcisi seçerken taşeronların çalışan temsilcilerini ayrı mı seçiyorum? 2-50 arası bir çalışan temsilcisi gerekiyor. Bizim ana firma 25 kişi taşeronları katınca 70-80' e varıyor. Çalışan temsilcisini nasıl seçmeliyim?

4-) Risk değerlendirme ekibine taşeronları katmalı mıyım ? Ekibe, her taşerondan bir yetkili yazmam gerekiyor mu?

Şimdiden teşekkürler.
  2. Taşeron firma sayısı? taşeron çalışan sayısı?
  3. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    taşeron sayısı 4 toplam işçileri 60
  4. İş sağlığı ve güvenliği kurulları hakkında yönetmelik
    ç) Asıl işveren ve alt işverenin çalışan sayıları ayrı ayrı ellinin altında ve toplam çalışan sayısı elliden fazla bulunduğu durumlarda ise koordinasyon asıl işverence yapılmak kaydıyla, asıl işveren ve alt işveren tarafından birlikte bir kurul oluşturulur. Kurulun oluşumunda üyeler 6 ncı maddeye göre her iki işverenin ortak kararı ile atanır.
  5. Risk değerlendirme yönetmeliği
    madde-15 Bir iş yerinde bir veya daha fazla alt işveren bulunması halinde:
    a) Her alt işveren yürüttükleri işlerle ilgili olarak, bu Yönetmelik hükümleri uyarınca gerekli risk değerlendirmesi çalışmalarını yapar veya yaptırır.
    Alt işverenler hazırladıkları risk değerlendirmesinin bir nüshasını asıl işverene verir. Asıl işveren; bu risk değerlendirmesi çalışmalarını kendi çalışmasıyla bütünleştirerek, risk kontrol tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığını izler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar.
    Asıl işveren, alt işverenlerce yürütülen risk değerlendirmesi çalışmalarını denetler ve bu konudaki çalışmaları koordine eder.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Mart 2014 ---
    Her firmanın ayrı ayrı çalışan temsilcisi olmalıdır..bunların olabilmesi birinci sorunuzun çözümüne bağlıdır
  6. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    yönetmeliği biliyorum işte ama çözümü yok ilk sorunun o zaman o firmaları görmeden mi sadece bizim firmayı baz alarak mı yapsam?