1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Taşeronlarda dahil gördüler ki teftişin içi boş çıktı!!

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Mesut Karakuş tarafından 9 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Aradan geçen onca zaman sonunda işyerimiz şubat ayında bakanlık müfettişlerince teftiş edildi. önce 33 noksanlık belirlediler, bir sonraki gelişlerinde hiçbir şey yapılmadığı halde 20 noksanlığı yapmış gibi kabul edip 13 noksanlığa düşürdüler. Bu mudur işverenlerin önlem almalarını sağlamak? Eğer vaziyet böyle olacaksa o müffettişler hiç gelmesin en azından teftiş olursa şu cezalarla karşılaşırsınız diyerek önlem aldırabiliyordum. Şimdi taşeronlarda dahil gördüler ki teftişin içi boş çıktı, aldıkları önlemleri de almaz oldular.
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İşimiz zor desene teftişler proaktif yaklaşıma uygun yapılmakta fakat işverenler suistimal etmeye alıştıkları için ceza olmaz yada bana bişe olmaz mantığı ile çalışmaya devam etmekte ve bu bizi kanun karşısında aciz ve zayıf kılmaktadır.
 3. Fatih AKÇAYIR İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79749
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Herşeyden önemlisi, olacak herhangi bir kazada önlem aldıramadığımız için tüm sorumluluğu bize bırakmakta.
 4. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Hiç mi ceza kesilmedi mesut bey 13 kusur için?
 5. dogubati İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  GEÇMİŞ KAZALAR İÇİN 3 YIL DAHİ GEÇSE ÖNLEM ALINMADIYSA VE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANININ YETKİ VE SORUMLULUKLARINI KISITLAMAKTAN CEZA ALIYORLAR ..
 6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Bilmiyorum denetleme yapılan şehir ve ilçeyi söyleyebilir misiniz? İş Teftiş Müfettiş yardımcısı bir arkadaşımla konuştuğumda denetlemelere artık kendilerinin çıkacaklarını söylemişti.
  Acaba Müfettiş yardımcıları mı sahaya indi merak ediyorum. 33 bulgunun 20sinin kendiliğinden silinmesi mantık işi değil çünkü.
 7. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Sait Bey, eğer yazıldığı gibiyse eyvahki ne eyvah :(
 8. cersoz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bakan zaten bizzat acikladi 2014 yilinda hicbir isyerine isg den dolayi ceza kesilmeyecek dedi!..
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Mart 2014 ---
  Benle anlasmak üzere olan 2 isyeri iptal etti.. baksaniza naslsa 2014 te ceza yokmus diye:(((
 9. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Tecrübeye dayalı olarak diyebilirim ki teftiş tutanağı ile cezanın firmaya tebliği arasında 6 - 8 ay gibi bir süre olabilir. Ayrıca 13 kusur için tutanak tutulması firmaya en az 14.560 TL ceza gelecek demektir.
 10. betül cano İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Teftiş görevi bence belirli bir süre tecrübesi olan İSG UZMANLARI arasından sınavla seçilmiş kişilere verilmeli.
 11. serdar altay İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  77236
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Sayın uzman arkadaşlar eğer müfettiş gelmiş ve yapılamayanı yapılmış gibi göstermiş ise sizde kayıt altına alın ve bakanlığa bildirin. müfettişler bizden üst değiller bizlerinde onları denetleme gibi hakkımız var. onların eğer onay verdiği şeyden kaynaklanan kaza olursa kayıtları sunun evrakları zamanı gelince sürün piyasaya.
  Bir inşaatta ölümlü kaza oldu inşaat 10 gün duduruldu 11. gün faaliyete başladı.
  bir hummalı iş güvenliği çalışmaları varki sormayın. herşey 4x4
  illa birinin ölmesi gerekiyor sanki. biz kendi denetimimizi yapıyoruz ve işlem yapmayanı şikayet edeceğimizi söylüyoruz. Ancak görüyorlar ki inşaat 10 gün sonra devam ediyo bizi açıkçası sallamıyolar. Suan yıldırma politikası içindeyiz hergün gidiyor yıldırıyoruz isteklerimizle ben bu kadar uğraşırken müfettiş gelir işvereni tutar beni ezerse kimse kusura bakmasın bende müfettişi ihbar ederim.
 12. Kemal Ev İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  EMK
  Güzel dostlar ,
  Uyuyanlar , uyandırılmak istemeyenler , üzerine ölü toprağı serilmişler kulaklarınızı açın desem de , anlamsız kalacak. Yerel seçimler önümüzde. Genel seçimler de arkamızda değilya... Onlar dururken , bir de bakanlığı temsilen gelen sözümona ...tişler ya da onların yardımcıları ya da herne ... oluyorlarsa... Gelip " arkadaşlar ceza yok , uyarı var " diyorlar ve onların kulağını çekmeye hazır amirleri varken ne yapılmasını bekliyosunuz ki. Zaten genel seçimlerin ardından erken genel seçimler gelir nasıl olsa. Ortam A - B - C sertifikalı igularla ve onları keriz yerine koyan politikacılar , patronlar ve çakallarla doluyken çok şey beklemek aptallık gibi geliyor...
 13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  @serdar altay beyin fikri çok da makul aslında.
  @Kemal Ev sizin dediğiniz haklı sebeplerden dolayı boşvermek bizim işimize gelmez öncelikle. Adamların bu denli rahatlıklarının sebebi zaten bizim gibi günah keçilerinin etrafta bol miktarda olması. Ne de olsa herşeye eyvallah diyen, hiçbir kanunsuzluğa sesini çıkarmayan uslu İGU'ları piyasada var. Ama sonuçta bu işin mahkemeleri de var.
  Biz elimizden geleni yapalım. Hz. İbrahim ve karınca olayındaki gibi. Gerisi zaten şimdiye kadar bize kalmadan planlanmıştır bile. Birşey yapmadan böyle oldu demekten iyidir.