1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Taşeronlarla ilk görüşdüğümüzde ana şirketin isg uzmanı neler yapmalı bu taşeron firmayla?

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Ali Bayramov tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Ali Bayramov İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba arkadaşlar.Düşünüyorum ki açdığım bu konu önemli, çünkü taşeron firma çalıştırma ihtiyyacı duyuyor her bir şirket. Peki biz İSG uzmanları bu taşeron firmalarla hangi işlemleri yapmalıyız, hangi sözleşmelerde bulunmalıyız, hangi prosedürler var? Bilgili arkadaşlar fikirlerinizi bildirmenizi rica ediyorum...
  2. EMİNE ÜNAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32566
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu konuda benim de bilgiye ihtiyacım var.. yardım ederseniz sevinirim arkadaşlar
  3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Sevgili @Ali Bayramov ve @EMİNE ÜNAL
    Taşeron konusu gerçekten çok hassas bir konu.
    İşin detayları çok fazla ama ben buradan sizlere kısaca araştırma yapacağımız ve ilk etapta nelere dikkat edeceğimizi bildirmek isterim.
    Konu ile ilgili mevzuatımızda Alt İşverenlik Yönetmeliğine(İlgili Konu) hakim olmamız gerekmektedir.

Taşeronların da işveren olduğunu bilerek ve çalışanları olduğunun bilinci ile onların da İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda gerekli önlemleri sizden bağımsız olarak almaları gerektiğini, gerekli sayıda ve sürede İş üvenliği Uzmanı desteği ve İş Yeri Hekimi desteğini alması gerektiğini bilmemiz gerekir. Unutmayın. Sizinle çalışmasalar bile eğer sigortalı çalışanları var ise bu kanuna tabiler ve yasal yükümlülüklerinin tamamını yapmak durumundalar.

Zaten kendi yaptıkları iş dalı ile ilgili risk değerlendirmeleri olmak zorunda. Özel koşullarını sizden daha iyi biliyorlar. Ona göre önlemlerini almak zorundalar. Bununla beraber sizin çalışma alanınıza gelerek farklı tehlikeler ile çalışmak zorundalar. Bu durumda kendi iş yeriniz ile ilgili özel koşullar ve risk değerlendirmenizi sizin beraberce yapmanız gerekmektedir. Onların mevcut ADP, RD gibi dokümanlarını kullanarak bu yeni duruma özel güncellemeleri yapıp taşeron firmaya ve kendi çalışanlarınıza da anlatmanız gerekmektedir. Çünkü onların sizin çalışma alanınıza gelmesi ile ortam, durum ve şartlar değişmiş oluyor. Yeni tehlikeler eklenmiş oluyor. Farklı çalışma alanları iş yerinize getirilmiş oluyor.

Tüm bu veriler ışığında yeni ve özellikle ortak çalışma yapmanız önem arz etmektedir.

Merak ettiğiniz daha ayrıntılı bir konu varsa bilen arkadaşlarımız cevaplayacaklardır.

Saygılar.
  4. Ali Bayramov İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Salam.Ben inşaatımızda çalışan taşeron firmanın sahibine ilk önce "Alt İşveren İş Sağlığı ve Güvenliği sözleşmesi" imzalattım.Daha sonra kendisi ve mühendislerile bir toplantı yaparak ana firmanın İSG politikası və kuralları konusunda onlarla konuşmam oldu.İşçi sayısı 50-den fazla olunca bir İSG uzmanı bulundurmak zorunda olduklarını, 50 kişiden az olunca ise bu görevin taşeron firmanın tüm işlerinden sorumlu mühendisin üzerine düşdüyünü söyledim. Anlaştık ve imzalar atıldı. İSG ile ilgili tüm problemleri şantiye şefine rapor ederek işleri yürütmeye başladım.Bir işe başlamadan önce de bana risk analizi yapılarak önlemlerin alındığını kanıtlamak ve benden işlerin başlamasına izin almak için mühendisler odama geliyorlar.
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    50 kişiden olunca kısmı biraz farklı olmuş. Taşeronun tüm işlerinden sorumlu mühendis değil, İş Güvenliği Sertifikası olan bir mühendis veya yetkilinin bu işleri yapması gereklidir.
    Risk analizlerinin sizin kontrolünüzde olması çok güzel. Sizin de kontrollü olmanızı sağlar bu.
  6. Ali Bayramov İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Evet,yazmayı unutmuşum, o mühendise ben bizim ülkedeki Fövqəladə Hallar Nazirliyindən (The Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan) "İş Güvenliği Sertifikası" aldırmayı da taşeron firma sahibine söyledim ve bunu yaptılar.
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Anladığım kadarı ile Azerbaycan ile Türkiye arasında çalışan sayısına göre uzman belirleme kriteri farklı. Bizdeki rakamlar daha değişik.
    Ama şuna sevindim.
    İşveren sizin bu toplantı, eğitim verme vb. durumlarınızdan rahatsız olmamış ve hatta sizi desteklemiş gibi.
  8. Ali Bayramov İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Evet bizim şirket İSG konusunda çok hassas. Biz ana firma olarak bi takım gibi çalışıyoruz. Çünkü hepimiz o şirketin işçisiyiz ve şantiye şefi bana problem yaratmak, kurallarıma saygısızlık etmek istemez. Tüm konuları tartışmaya koyarak bi ortak sonuç alıyoruz.
  9. abgok İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Önce Asıl iş veren alt işveren arasında sözleşme ve isg sözleşmesi yaptırın. Sonra alt işverenden (taşeron) aşağıdaki belgeleri isteyin

1. Tüm çalışanların özlük dosyaları

2. Tüm çalışanların periyodik muayene belgeleri

3. İş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldığına dair belgeler

4. Mesleki eğitim belgeleri

5. İlk yardım eğitim belgeleri

6. Uygun KKD verildiğine dair belgeler

7. Kendi iş yerleri için yapılan risk analiz örneği

8. Görevli iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlığı sözleşmeleri

9. Çalışan temsilcilerinin atama yazıları

10. 50 den fazla çalışanı olanlar için alt işverence oluşturulan iş sağlığı ve güvenliği kurul kararları
  10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    11. Çalışanların aylık SGK bildirimleri (Kendi işyerinizin altında açtılarsa dijital olarak da takip edebilirsiniz)

12. Onların işinizle alakalı yaptıkları 3.taraf sözleşmeleri

13. 50 den az çalışanları varsa ve toplam sayınız 50 yi geçiyorsa kurulunuza katılacak temsilci bilgileri,

14. Mümkünse aylık saha kontrolleriniz (tutanak halinde ve mümkünse resimli)

15. İşinizle alakalı kullandıkları araçlar varsa ilgili yönetmeliklere göre bakım ve kontrol formları

16. Özel donanım isteyen işler ile alakalı personellerinin kalifikasyonları (Örn: Kaynakçı sertifikaları)
  11. EMİNE ÜNAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32566
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim arkadaşlar. Bu alt işveren isg sözleşmesi dediğiniz sözleşmeyi kediniz mi hazırlıyosunuz yönetmelikte bi ek göremedim de
  12. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Be bunu kullanıyordum. Ama eminim daha iyilerini hazırlamışlardır. Bazı maddelerin vurgu yaptığı yönetmelikler kalktı yalnız güncellenmesi gerekiyor.

Ekli Dosyalar: