1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tabanca boyacılığı ile metal boyama işi yapılan boyahane de kullanılması gereken kkd'ler nerlerdir?

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve buketdemir tarafından 13 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. buketdemir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  tabanca boyacılığı ile metal boyama işi yapılan boyahane de kullanılması gereken kkd'ler nerlerdir?
  3.10.1. Solunum Sisteminin Korunması
  Solunum yollarının korunması için tasarlanan KKD’ler kirlenmiş ortam havasına maruz kalınması ve/veya ortamda yeterli miktarda oksijen olmaması durumunda, kullanıcıya solunabilir hava sağlayabilecek özellikte olmalıdır.
  KKD’den kullanıcıya sağlanan solunabilir hava; kirli havanın koruyucu alet veya cihazlarla filtre edilmesi veya temiz havanın bir kaynaktan boru sistemiyle sağlanması gibi uygun yöntemlerle elde edilmelidir.
  Bu sınıf KKD’lerin yapıldığı malzeme ve diğer elemanlar, öngörülen kullanım koşullarındaki giyilme süresince, kullanıcıya yeterli solunumu sağlayacak ve hijyenik şekilde seçilmeli veya tasarlanmalı ve birleştirilmelidir.
  Yüzü koruyan parçaların sızdırmazlığı, nefes alma sırasındaki basınç düşmesi ve filtreli araçların kullanılması durumunda filtrelerin temizleme kapasitesi, ortamdaki kirleticilerin girişini, kullanıcının sağlığını ve hijyenini koruyabilecek özellikte olmalıdır.
  KKD’lerde, imalatçının tanıtıcı işareti ve bu tip donanımların özelliklerini belirten detaylar bulunmalı; bu bilgiler kullanma kılavuzu ile birlikte, eğitilmiş ve kalifiye kişilerce KKD’lerin kullanıcı tarafından doğru olarak kullanılmasını mümkün kılmalıdır.
  Filtreli cihazların kullanıldığı durumlarda, kullanım kılavuzunda, bu cihazların hiç kullanılmadan orijinal ambalajında korunması durumunda filtrelerin depolanma ömrü de belirtilmelidir.

  tamam özellik bunlarda piyasada çok çeşit maske var ve ben bilemedim hangisini kullandırmak gerektiğin :S
 2. buketdemir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  :)
 3. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  ortam ölçümü yaptırma şansınız nedir_?
 4. buketdemir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  maruziyet süresi çok az deniz bey.iş çıktıkça yani belki bi gün hiç yapılmıyor.bazen günde bir saat.ortam ölçümü yaptırma şansım çok düşük maalesef şu sıralar.
 5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  yani sizin yapacağınız iş şu halde kimyasal gaz maskesi kullandırmak, en azından MSDS lere bakarak ortamda ne var ne yok bir çıkartabilirseniz ona göre tedarikçilerin herhangi birinden daha iyi yardım alırsınız...

  sanayide oto boyacısı ise bu işletme, zaten işiniz çok zor... :)
 6. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Merhabalar Buket hanım
  Boyahane de yapılan çalışmalarda havalandırma debisi ile ortamda işlenen parçanın boyanan yüzeye göre kullanılacak kkd değişir ortamda havalandırma sabit bir debide ise 3m 9914 nolu maskeyi kullanması kerekir eğer ortamdaki havalandırma sürekli değil ise yarım yüz maskesi 3m 7000 serisini kullanması gerekir eğer kapalı ortamda havalandırma yok ise yada doğal havalandırma kapı pencere açılarak havalandırma yapılıyor yada havalandırmanın yetersiz olduğunu düşünüyor içeride boya atımında yoğun bir gaz olduğundan şüpheleniyorsanız tam yüz maskesi 3m 6000 serisi gaz maskesi kullanması gerekir.
  Çalıştığım işletmede boya kahinlerimiz var burada çok iyi bir şekilde havalandırılmasına rağmen 7000 serisi yarım yüz maskesi kullanmaktayım umarım sorunuzun cvb ulaşabilmiş sinizdir

  Not: eğer ortamda çalışma var iken gaz ölçümü yaparsanız ne kullanacağınız daha net ortaya çıkar ayrıca kullanılacak olan filtreler ABEK olmasında yarar var