1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tahlisiye ekipleri yarıştı!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 4 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Tahlisiye Ekipleri, Maden Ocağındaki Yaralıyı Kurtarmak İçin Yarıştı

  03 Aralık 2013 18:18​
  Türkiye'deki maden iş kazaları başta olmak üzere deprem gibi doğal afetlerin isimsiz kahramanları olarak bilinen Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK) Tahlisiye ekipleri, tarihinde ilk kez tatbikat yarışmasına sahne oldu.

  tahlisiye-ekipleri-maden-ocagindaki-yaraliyi-5383349_o.jpg

  Türkiye’deki maden iş kazaları başta olmak üzere deprem gibi doğal afetlerin isimsiz kahramanları olarak bilinen Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK) Tahlisiye ekipleri, tarihinde ilk kez tatbikat yarışmasına sahne oldu.

  Maden iş kazalarına karşı 1938 yılında kurulan Merkez Tahlisiye İstasyonu’nda tatbikat gerçekleştirildi. TTK Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kozlu, Üzülmez, Armutçuk ve Karadon Müesseselerindeki 6 kişilik Tahlisiye İstasyonu ekipleri, tatbikat senaryosu gereği ocakta mahsur kalan işçiyi en kısa sürede kurtarmak için kıyasıya yarıştı.

  İstasyondaki tatbikat ocağına sürünerek giren ekipleri, suni solunum cihazları kullanarak ilk önce ocak şartlarındaki engelleri aştı. Daha sonra dışarıda kurulan parkura koşan Tahlisiyeciler, havalandırma borusunu tamir etti ve tahkimat yaptı. Daha sonra ocakta yaralanan işçiye maske takan ekipler, ocak ortamında karşılarına çıkan engelleri aşarak yaralıyı sedyeyle dışarıya çıkarmayı başardı. Bu arada tatbikatı izleyen kurum çalışanları görevini başarıyla tamamlayarak kısa sürede yaralıyı dışarı çıkaran ekipleri alkışladı.

  "İLK KEZ YARIŞMA DÜZENLEDİK"

  TTK İş Güvenliği ve Eğitim Daire Başkanı Mesut Öztürk, Zonguldak Maden Mühendisleri Odası'nın talebiyle tarafından düzenlenen yarışma kapsamında kuruma ait müessese müdürlükleri bünyesindeki Tahlisiye ekiplerinin hünerlerini sergilediğini anlattı.

  1938 yılından beri Türkiye’ye hizmet veren Tahlisiye İstasyonu hakkında bilgi veren Öztürk, "Tahlisiyeci, ocaklarda meydana gelen bir felaket veya olaydan sonra ocakta mahsur kalan insanları, ölüleri veya malzemeleri kurtarmak amacıyla özel olarak yetiştirilmiş kişilere deniyor. Tahlisiyeciler en az 3 en fazla 6 kişiden oluşan ekipler halinde çalışıyorlar. Bunlar suni solunum cihazları takılı bir şekilde, ortam havasından bağımsız olarak kurtarma faaliyeti yapan insanlar. Bir gaz, toz veya bir patlamadan sonra olaylara müdahale eden kişilerdir. Bu konsepte uygun olarak ilk defa böyle bir yarışma düzenledik." dedi.

  İstasyonun TTK'nın yanı sıra Türkiye'deTatbikatta her şeyi incelediklerini belirten Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim bu merkez istasyonumuz sadece TTK’ya değil, Türkiye’deki 40 istasyona hizmet veriyor. Bizim 700 civarında tahliyecimiz var, ama ülke çapında 1040 civarında eğittiğimiz tahlisiyeciler var. Bu sistem 1938’den beri işliyor. Bu bina ilk Almanlar tarafından yapılmış. Geçen senelerde tatbikat ocağını yaptık ve daha modern hale getirdik. Türkiye çapında hizmet vermeye devam ediyoruz.

  "VAN DEPREMİNİ UNUTAMIYORUZ"

  Tatbikatın Tahlisiyecilik adına bir milat olduğunu ifade eden Karadon Müessesesi Tahlisiye Sorumlusu Maden Teknikeri Orhan Gebeş, "Bizim açımızdan çok verimli geçti. İnşallah sık sık bunu tüm istasyonlar arasında yaparak eksiklerimizi görme imkanı buluruz. Sonuçta hepimiz afette veya iş yerlerimizde göreve gittiğimizde insan üstü çalışıyoruz ve birbirimize bağlı çalışıyoruz." diye konuştu.

  Gebeş, en unutamadığı kurtarma olayını söyle anlattı: "En unutamadığımız Van Erciş’teki çalışmalardır. Orada canlı olarak aldığımız çalışmayı unutamıyorum. Onlar bizim için çok önemli, çok özel. Ayrıca kaçak ocaklar veya kendi işletmelerimizde almış olduğumuz yaralı arkadaşlarımızın o anda boynumuza sarılması anlatılmaz. Bu duygu benim ömrüm boyunca taşıyacağım en büyük anılarımdır."

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   65,4 KB
   Görüntüleme:
   22.444