1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tam zamanlı bir yerde çalışırken başka firmalara uzmanlık hizmeti nasıl verebilirim?

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve nejlaaslan tarafından 22 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    170 arayıp bazı sorular sordum ama daha sorarken zaten pişman olmuştum, bu hat niye var hala anlamış değilim:) Sorduğum soru ben bir işyerinde tam zamanlı olarak olarak çalışıyorum( iş güvenliği uzmanı olarak değil) ve ssk lıyım.İş güvenliği uzmanı olarak (varolan işimden ayrılmadan) farklı firmalarda kaç saat çalışabilirim ve çalışabilmem için her ay çalıştığım saat kadar sigorta o işyeri tarfından yatırılacak ama her ay sürekli giriş çıkış mı yapılacak?
  2. Bircan SOYSAL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    170 i aradığınızda sorduğunuz soruya cevapları ne oldu? merak ettim şimdi..
  3. abdulselam aslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynı konudan bende muzdaribim. 171 ten net bir cevap alamadım.
  4. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    verdikleri cevap ''asla çalışamazsınız bir yerde tam zamanlı çalıştığınız için'' .Oysa ki ben şöyle düşünmüştüm 180 saat tam zamanlı çalışıyorum o zaman 37 saat farklı firmalarda hafta sonları bireysel olarak çalışabilirim.Verdikleri cevabın yazılı olarak tarafıma iletilmesini istedim onu da kabul etmediler, yazılı cevap alabilmek için isggm dilekçe yazmak gerekiyormuş.Yukarıda belirttiğim şekilde çalışan arkadaşlar varsa bize nasıl yaptıkları ile ilgili bilgi verebilirler mi?
  5. şakir balcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93988
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    ARDAHAN BELEDİYESİ
    İstediğiniz kadar işyerinde calisabilirsiniz. Sadece ayda 30 gün hesabı olduğunda asgari ücretin 6.5 katına kadar prim hesabı yapılıp emeklide hesabiniza aktarılacak bilgiyi ssk dan aldim. Buda uzman ssk niz asgari ücretten yapılırsa sayı olarak çokça isyerine denk gelir.

.
  6. Yalçın PEKOK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende aynı durumdayım :) Durumu bilen arkadaş varsa merakımızı giderirse seviniriz...
  7. Yalçın PEKOK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir iş yerinde tam zamanlı olarak çalışan biri için sınava hazırlık kursunda verdikleri bilgi şu şekilde idi: "İsg uzmanı olarak çalışacağınız ikinci kurum sizin ssk piriminizi ödemek zorunda kalacak ancak tam zamanlı olarak çalıştığınız için ssk piriminiz bu ödeme ile 30 günü aşmış olacak. Bu durumun SGK açısından herhangi bir sakıncası yok ancak sizin aylık piriminiz her halükarda 30 gün olarak geçecek. Yani fazla pirimden yararlanamayacaksınız. Çalıştığınız işyerinde yaptığınız sözleşme isg uzmanı olarak başka bir iş yerinde yapacağınız ikinci çalışmada sınırlayıcı rol oynayabilir. Eğer sözleşmede farklı bir işyerinde ek iş yapamayacağınıza dair kesin hükümler varsa çalışmanız yasal olarak mümkün ama çalıştığınız iş yeri ile sorun yaşamanıza sebep olacak. Eğer ek işte (isg uzmanı olarak) çalışabileceğinize dair yazılı bir izin alınırsa bu sorunda kalkar." şeklinde anlatmışlardı.
  8. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tam zamanlı çalıştığınız yerdeki iş anlaşmanız gereği başka yerde çalışamazsınız diyen bir madde yoksa önünüzde engel yoktur. Bunun dışında normal şartlarda tam zamanlı olarak 180 saat çalıştığınız için 37 saat fazla mesai hakkınız var, bunu başşka firmanalarda uzmanlık yaparak doldurabilirsiniz. Ancak buradaki önemli nokta fazla mesai olarak gösterdiğiniz zamanı tam zamanlı olarak çalıştığınız zaman içerisinde yapmamanızdır. Aynı anda 2 yerde bulunamayacağınız için öyle bir durum söz konusu olursa yaptığınız işler geçersiz ödenen ssk primlerinizde geri alınmak suretiyle kesilir. (Bu kesilecek olan prim tam zamanlı priminiz değil bunu karıştırmayın)
  9. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bende yukarıda sizlerin anlattığı gibi biliyorum ama 170 ısrarla bana çalışmayacağımı söyledi. 27 şubesi , 400 çalışanı olan tehlikeli sınıfa bir iş yeri ile görüşmüştüm, 170 çalışamazsınız dediği için kabul etsem mi etmesem mi bilemedim.
  10. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Orda çalışamazsın çünkü 400x8=3200 --> Yuvarlak 50 saat çalışacağınız max 37 saat olduğundan sürenizi aşıyor ve bu fazla mesaiyi dediğim gibi normal çalışma saatleriniz dışında çalışmalısınız. Buna dikkat edin..
  11. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Evet 50 saat yapıyor.Ay içinde cumartesi pazar göstererek yapılamaz mı diye düşünmüştüm.Orda da anlamadığım birşey var aslında 37 saat uzmanın uzman olarak 180 saat çalışması üzerine 37 saat daha çalışabilir ibaresi var.Farklı bir işte çalışan için böyle bir saat sınırı şu şekilde düşünülebilir bir kişi yılda en fazla 270 saat fazla mesai yapabilir.Açıkcası bununla ilgili net bir bilgi yok ne kadar çalışabilir nasıl çalışabilir diye.
  12. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ay içerisindeki toplam çalışabilir saatlerinizi hesaplarsanız tam zamanlı olarak 180 üstüne 217 saat te uzman olarak çalışırım diye düşünmeyin bu zaten mümkün değil böyle bir süre yok :) gün içinde max 11 saat çalıştığınızı düşünün ve bunu haftanın hergününe yayarsanız 11x7=77 --> 77x4=308 olur bu da olamayacağına göre size en basit olarak anlattım. 180 saat (7,5x6 yada 9x5 haftalık çalışma saatiniz) üstüne 37 saat max çalışma yaparsınız.
  13. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sanırım söylemek istediğimi tam olarak anlatamadım,ben şöyle demek istedim tam zamanlı bir çalışan yılda en fazla 270 saat mesai yapabilir.Bende tam üreli çalıştığım için acaba bunun üzerine yılda sadece 270 saat mi isg uzmanlığı yapabilirim(fazla mesai gibi düşünüp).Çünkü 37 saat açıklaması isg uzmanının uzman olarak 180 saat çalıştıktan sonra 37 saat daha aylık fazladan çalışma süresi.Bu açıklama bizim gibi tam süreli farklı bir işte çalışanı kapsamıyor.
  14. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sadece uzmanlıkta yapsanız, kendi işinizin dışında ekstra olarak uzmanlıkta yapsanız max çalışma ayda 217 saattir. Sizin tam zamanlı işiniz normal şartlarda 180 saat olacağı için üzerine 37 saat daha uzmanlık yapabilirsiniz demiştim. Demek istediğinizi anladım zaten benim söylediğimde sizin sorunuzun cvbı..
  15. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Eğer 27 şubeli yer sizi mutlaka görevlendirecekse, mevcut çalıştığınız yerdeki işvereninizle anlaşarak kısmi süreli sözleşmeye dönüp her ay 2-3 gün eksik prim ödetip, kalan serbest saatlerinizle 50'yi buldurabilirsiniz.

Fakat 27 şube söz konusu olunca bu başlı başına bir iş gibi görünüyor. Yani 50 saat değil tam süreli sözleşme gerektirecek kadar yoğunluk isteyebilir. Her gün farklı bir şubeye gitseniz, ancak kurtarıyor.

Merkezi bir yönetim söz konusuysa, kurul oluşturacak, toplantılarına katılacak, eğitimler vereceksiniz, yeni değişikliklerde risk değerlendirmelerini yenileyeceksiniz, işe yeni alımlar olunca eğitim yeni gelene de verilecek. Bu bence tam süreli olmaya yakın bir iş.
  16. a.kayar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    nejla hanım isg belgenizle ayda 217 saat çalışabilirsiniz. eğer kendi işyerinizde bu belge ile çalışma yapmıyorsanız dışarda 217 saate kadar çalışabilirsiniz tabi bu kadar vakit bulabilirseniz 30 gün üstü yatırılan sigorta primleri emeklilik yaşını etkilemez ama emeklilik maaşına çok faydası olur
  17. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    170 deki arkadaşlar sadece yönetmelikteki cümleleri okuyorlar
    aynı cümleleri biz de okuyoruz yönetmelik harici bir şey sorduğunuzda yine yönetmeliğe bakarak aynı cevabı veriyorlar
    bir şey değişmiyor yani

ama uygulamada diğer arkadaşların da belirttiği üzere çalışabilirsiniz yeter ki sabit işyeriniz izin versin yada söylemeyin bir şey olmaz
    devlet sgk priminin fazla yatmasından şikayetçi olmaz kasasına para giriyor

sadece şu kriter var
    tam zamanlı çalıştığınız için 37 saat fala mesainiz kadar dışarıda hizmet verebilirsiniz lakin
    sistem bunu takip etmediği yada edemediği için 217 saatini dolduranlar da var
    ileride nasıl bir sorunla karşılaşırlar bilemiyorum
  18. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İleri çıkacak olan sorun şu; tespiti halinde fazla olan yada aynı ana denk gelen işin iptali, yatırılan ssk priminin iptali olur. 30 günden fazla yatan prim süresi ne kadar olursa olsun devlet sadece 30 günü baz alır üzeri fazla olarak yatırılmaz ama sizler bu fazla primleri daha sonra geri almak üzere başvuru yapabilirsiniz ;) anlayacağınız fazla gün primleri siz para olarak döner, yine kardayız diyebilirsiniz. :)
  19. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kürşat Bey 27 şube 400 çalışan olunca evet öyle tam zamanlı çalışmak en doğru , ama işveren direk her çalışan için aylık 8 dk yı bildiğinden ücret tam zamanlı ayrı 50 saat için ayrı olacağından tam zamanlıyı kabul edeceğini düşünmüyorum.Birde osgblerin verdiği fiyatların çok düştüğünü duyuyoruz ve işverenler sonuçta ne yazık ki işin maddi boyutuna bakıyorlar.Bizlerde yıllarca çalıştığımız işlerden bu işi yapmak istesek de bir anda vazgeçemiyoruz, çünkü bu konuyla iligli uzmanlar açısında daha hiçbirşey oturmuş değil tam olarak.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Ocak 2014 ---
    Evet Erdem bey işte hangisi doğru yarın birgün sorun yaşamamak için doğrusunu bulalım diyoruz ama nasıl bulacağımızı bilmiyoruz.
  20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Alo 170'in ısrarla çalışamazsınız demesinin sebebi bence tam zamanlı uzman olarak çalışan biri başka bir yerde uzman olarak çalışamaz anlamındadır.