1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tam zamanlı bir yerde çalışırken başka firmalara uzmanlık hizmeti nasıl verebilirim?

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve nejlaaslan tarafından 22 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Onur Bey ısrarla bende uzman olarak çalışmadığı farklı bir işte çalıştığı belirttim.Hatta çok net çalışmazsınız dediği için yazılı talep ettim bilgiyi veremeyeceklerini söyledi yazlı olarak.Sanırım 170 de karşınıza kim çıkarsa o kendine göre farklı bilgiler veriyor çünkü 18 ağustos sınavı öncesi de sınavda nerden sorumlu olduğumuzla ilgili her arayana farklı şeyler söylemişlerdi :)
  2. Serkan Turgut İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78873
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kendi iş yerinizden izin alırsanız sizin için daha iyi olacaktır.iş yerinden izin almanızdaki maksat ilerleyen zamanlarda yapılacak denetimlerde bulunmanız gerekeceğinden problemi baştan gidermiş olursunuz. c.tesi varsa pazar günleri başka bir iş yerinde İSG uzmanı olarak çalışabilirsiniz. İsg uzmanı olarak çalışacağınız yerle isg katip üzerinden sözleşme yapacaksınız. bu işveren size vereceği ücreti 30 gün üzerinden hesaplayarak sgk'ya bildirecektir. sgk iki vaya daha fazla işyeri ile 30 günlük sigortalı gözükmeniz halinde çalışma günü olarak sadece 30 günü baz alacaktır. ancak toplam kazancınızın tüm vergilerini ödediğiniz için emeklilikte herhangi bir problem yaşamayacaksınız. sadece prim gününüz yine her ay 30 gün olarak ilerlemeye devam edecektir. umarım açıklayıcı olmuştur. küçük bir not daha.. sistem sizin nerede hangi günlerde, hangi saatlerde çalıştığınıza bakmaz sadece toplam çalışma sürenize bakar. şimdiden iyi çalışmalar dilerim...
  3. gooooo İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    İş Yeri Hekimi
    bende şöyle sorayım arkadaşlar...

Şimdi ben tam zmanlı olarak bir firmada çalışıyorum. Fakat bunun haricinde tanıdığım bir çok firmadanda bize hizmet ver konusu oluyor herkese oluyordur.

Ben diğer firmalarada hizmet vermek istiyorum. Diğer firmalarda İSG Katipten onaylamak konusunda sıkıntı yok ama ben diğer firmalarda sigortalı olmak istemiyorum. Diğer firmalar beni sigortalı göstermeden benden hizmet alabilr mi?

Serbest meslek makbuzu kesip bunu yapabilr miyim?

Eğerki yapabilrisem bunun yolu nedir?
  4. Asena Tuztaş Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sorunun cevabı tam da bu kadar basit :) Teşekkürler Orkun Dalyan...
  5. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşin diğer boyutu, iş yerine gereken süreden az bir zaman hizmet vermek ihtar puanı almaya sebebiyet verebilir. 180 + 50 = 230 h

incelemede sıkıntı olabilir. yılda 270 i geçmeyecek şekilde ayarlamak lazım.
  6. Ebru Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    nejla hanım
    bu iş yan gelir ek iş olarak yapılamayacak kadar ciddi ve riskli
    sürekli kontrol edemeyeceğiniz 400 kişiden mesul olmak !!! ben geceleri uyuyamaz 24 saat mesai yapıyor olurdum :(
    tam zamanlı olunca göze alınabilir
    hele ki bu işe , devlet nerden açtı başımıza boşa para veriyorum zihniyetinde bir patrondan uzak durmanız bana daha mantıklı geldi
    kolay gelsin
  7. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    SGK TARAFINDAN İKİNCİ İŞVERENDEKİ GÜN VE PRİMLER NASIL DEĞERLENDİRİLİR.

Elektronik ortamda, işverenler tarafından ayrı ayrı verilen aylık prim ve hizmet belgelerindeki çalışma günleri ve sigorta primine esas kazançları sigortalının kütüğüne sistem tarafından işlenir. Sigortalının hizmet kütüğünde aynı ay için iki yada daha fazla bildirim yapıldığı görülür. Örneğin sigortalı iki ayrı işyerinde çalışıyorsa , birinci işveren 20 günlük bildirim ikinci işveren ise 30 günlük bildirim yapmışsa, Sosyal Güvenlik Kanununa göre bir ay 30 gün olduğundan bildirimi yapılan günler toplanır, çalışma gününün toplamı 30 günden fazlaysa prim günü, 30 gün olarak kabul edilir. Prim günü hesabında 30 günden fazla olan günler hesaba dahil edilmez. Aynı sigortalı için birinci işveren tarafından 1000 TL, ikinci işveren tarafından da 1000 TL ücret bildirimi yapılmışsa bu defa bildirilen ücretler toplanır ve o ayın ücretleri bulunur. Ancak ücretler toplandığında sigorta primi tavanını aşıyorsa bu kez aylık ücret bildiriminde tavanı aşan kısım dikkate alınmaz.

Yukarıda belirtilen açıklamadan görüleceği üzere SGK'ya göre ayda 50 günde prim yatırılabilir, isterseniz de daha fazla gün. Prim gününüz ve yatan prim yukarıda belirtilen sınırlar dahilinde dikkate alınır. İkinci işverende yaptığınız çalışma fazla çalışma olarak değerlendirilemez. Fazla çalışma aynı işverende haftalık 45 saati aştığınızda söz konusudur. Bu sebeple yıllık 270 saat sınırını da aşmazsınız.
    ISG-Katip'te 217 saatiniz olduğundan, bu da bir engel teşkil etmemektedir. Normal tam zamanlı çalışma süreniz ISG uzmanlığı yapmadığınızdan bu süreden düşülemez.
    Ancak tam zamanlı işvereninizden izin almak ve 400 kişinin sorumluluğunu almak konusunda diğer arkadaşlara katılıyorum. Çalışacağınız sektör ve sizin bu sektörü ne kadar tanıdığınız bu durumda çok önem kazanıyor.