1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tam zamanlı isg uzmanı hafta boyunca rutin olarak ne işler yapar?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 20 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar, tam zamanlı olarak bir fabrikada çalışmaktayım. Ancak bazı zamanlarda yapacak iş bulamıyorum. Belge düzenlemek haftalık ve aylık kontroller, aylık çalışma raporları ve denetim raporları düzenlemek, eğitim slaytı düzenlemek, sahayı gezmek vs. Bunların dışında başka yapmam gereken şeyler nelerdir?
  2. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

Yapacak birşeyler mutlaka vardır. Çalıştığın sektörü daha iyi tanıyabilmek için araştırmalar yapabilirsin.
  3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet, sektörü tanımak için araştırma yapabilir, sektörde daha önce yaşanmış iş kazalarını inceleyebilir, her gün sahayı gezebilirsiniz. Ayrıca vaktiniz bol ise ve işvereniniz sorun çıkarmıyor ise kritik görevlerdeki personelleri tek tek eğitebilirsiniz. Yani bireysel eğitim verebilirsiniz. Ekip ekipman kullanım talimatlarını ve periyodik muayenelerini kontrol edebilirsiniz, genelde eksikler çıkıyor.
  4. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eksikler yok demiyorum elbetteki var, ancak hemen giderilemiyor biliyorsunuz bunlar zaman alan işler. Eğitim vermek çok güç hele ki üretimin sürekli olduğu yerde, metal işleme sektörü olarak beyaz eşya üretmekteyiz. Araştırma yapmaya biraz daha yönelebilirim. Peki sizler rutin olarak neler yapıyorsunuz?
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1-İsgkatip Atamalarının Profesyonellerce Ve İşverence İmzalanıp Her İki Taraf Dosyasında Muhafaza Edilmesi.

2-Risk Değerlendirme Raporları,

3-Acil Durum Faaliyet Raporları

4-Yıllık Çalışma Ve Eğitim Planları

5-Eğitim Katılım Ve Diğer Formları

6-Kurul Tutanakları

7-Saha Gözetim Ve Denetim Tutanakları

8-İsg Öneri Ve Tavsiye Defteri Otokopileri

9-İletişim Ve Bilgilendirme Yazışma Ve Raporları

10-Yıllık Değerlendirme Raporları

11-Sağlık Raporları

12-Talimatlar Ve Tutanaklar

13-Uyarı Ve Diğer Tutanaklar

14-Hayati Tehlike Arz Eden Durumlar İle İlgli Yazılan Tutanaklar

15-İş Kazası Ve Ucuz Atlatma Raporları

16-İyi Uygulama Raporları

17-Düzeltici Ve Önleyici Faaliyet Raporları

18-Çalışan Temsilcisi Tutanakları

19-İzleme Ve Ölçme Planları İle Ortam Ölçüm Periyodik Bakım Raporları
  6. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2 ay önce denetimden geçtik ve bunların hepsini yaptım. Hepsi mevcut ve günceldir. Genel yapılacaklardan değil biraz saha uygulamaları ve özel yapılacaklar ile ilgili bilgiler istiyorum.
  7. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işte o yüzden bireysel eğitim üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Bir veya iki kişinin o gün eğitim görüyor olması işleri çok fazla aksatmayacaktır. Sonuçta bu çalışanlar yıllık izine de çıkıyorlar. önce ustabaşı ve en yüksek riskli gördüğünüz alanlar üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. bireysel eğitim emin olun ki toplu eğitimlerden çok daha faydalı oluyor. her şey bir tarafa çalışana kendisine değer verildiğini ve bu konuda kendisine güvenildiğini çok rahat aşılayabiliyorsunuz.
  8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    biraz daha işinizi mükemmelleştirip avrupa standardına geçebilirsiniz.

mesela
    • davranış odaklı iş güvenliği sistemini inceleyip firmanızda gözlem turu sistemini başlatabilirsiniz
    • walk-to-talk ya da toolbox gibi sistemlerde operatörlere planlı ayaküstü 5 dakikalık bilgilendirme eğitimleri verebilirsiniz
    • yönetim kadrosu için özel davranış odaklı ve kültür odaklı eğitimler hazırlayabilir, her ay yarım saatlerini rica edip (çok ısrarcı olursanız alırsınız) onların bakış açılarını geliştirecek eğitimler hazırlayabilirsiniz
    • operatörlerle kişisel iletişim sistemine geçebilirsiniz. yani onları tanımaya vakit ayırıp mesela çaya onlarla çıkıp, hatlarda dolaşırken yanına gidip 2 kelam edebilirsiniz. inanın iletişiminiz aarttıkça hiç fark etmediğiniz iş güvenliği risklerini size söyleyeceklerdir ve işiniz artacaktır.
    • eğer beyazeşya sektöründeyseniz sizin için ergonomi önemli bir konu. kendinizi bu alanda geliştirip, istasyonları inceleyebilir ve daha sağlıklı olmaları için hatları kuran departmanla beraber çalışabilirsiniz.

aslında yapacak çok şey var :) yeter ki siz kendinizi ve firmanızıdeki isg seviyesini geliştirmek isteyin
  9. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim gerçekten çok yararlı bilgiler oldu.