1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tam zamanlı uzman dakikası?

Konusu 'İSGKATİP' forumundadır ve şevket ediz tarafından 4 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sorum şu: 1 Ocak tan itibaren , 500 çalışana bir tam zamanlı gerekiyor , ama yaklaşık 580 kişiye kadar tam zamanlı uzmanın dakikası yetiyor. 580 kişiden sonra mı ilave uzman gerekiyor yoksa 501 kişi olunca illa ilave uzman mı gerekiyor?
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Bildiğim şekliyle şu:

Tam zamanlı çalışan (mesai dahil 195+22) ayda 217 saat o da = 13020 dk ya kadar bir tek işyeri için çalışabilir. Bir yerde tam zamanlı işaretlenir ise başka bir işyerinde çalışamaz. Sistem izin vermiyor diye biliyorum.

Kısmi zamanlı çalışan ise ayda 195 saat o da = 11700 dk ya kadar muhtelif işyerlerinde çalışabilir.

Zaten 2016 daki süreler göz önünde bulundurulduğunda uzmana göre 10-20-40 dk, hekime göre de 10-15-20 dk üzerinden baktığınızda hemen hemen mevzuattaki çalışan sayılarına ulaşırsınız.

Çalışan sayısından ziyade yanılmamak için dk. üzerinden hesap yapın ;)
  3. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yani dakika yetiyorsa 2. uzmana yasal olarak gerek yok mu? 580 kişi civarına yetiyor...
  4. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Önce yönetmeliğe bakalım.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri

MADDE 12– (1)(Değişik:RG-30/4/2015-29342)İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

a) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika.

b) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 20 dakika.

(3) Tehlikeli sınıfta yer alan(Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342)500ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her(Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342)500çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının(Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342)500sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

3. fıkrada "her 500 çalışan için tam gün çalışacak en az 1 IGU, 500 sayısının tam katlarından fazla çalışan için 1. fıkrada belirtildiği gibi çalışan başına en az 20 dk" diyor.

580 çalışan için tam gün çalışan 1 İGU (tam gün= işi güçü iş sağlığı ve güvenliği olacak)
    80 çalışan için 80*20 dk = 1600 dk = 16 saat 40 dakika kısmi süreli 1 İGU çalışacak. Bu işyerinde 1 tam gün, 1 kısmi süreli olmak üzere 2 İGU çalışacak.
  5. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Teşekkürler... bi sorum daha var : ama örnek olarak tam zamanlı çalışanın dakikası o 80 kişiye yetiyor... yani 580 kişiye 1 tam zamanlı yetiyor dakika olarak... 580 den sonra mı ilave uzman gelecek?
  6. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

Şevket Bey
    Yönetmelikten alıntı yaptım. Okunduğunda anlaşılacak kadar açık. 500 çalışan için tam gün çalışan İGU diyor, hiç dakikadan bahsediyor mu?

580 çalışanı olan tehlikeli sınıftaki işyeri için
    500 çalışan için tam gün çalışan 1 İSG,
    80 çalışan için 80 X 20 dk= 1600 dk = 26 saat 40 dk kısmi süreli 1 İGU olmak üzere
    1 tam süreli 1 de kısmi süreli olmak üzere 2 İGU çalışacak.

yani 580 kişiye 1 tam zamanlı yetiyor dakika olarak demekle neyi ifade etmek istediniz anlamadım.
  7. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23292
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya
    benimde bir sorum olucak. ben aynı şirkete bağlı fakat ayrı işletmelerin olan 3 fabrikada uzman olarak gözüküyorum.bir işletmede personel sayısı 300 olduğundan sigortam orada 30 gün yatıyor meslek kodu ise iş güvenliği uzmanı gözüküyor.diğer işletmelerde 1 er gün gözüküyor sigorta.burda isg katipte ise kısmı zamanlı gösteriyor ve içe görevlendirme gözküküyor.burda ben bu 30 gün sigorta yatan yerde tam zamanlı uzman olarak mı gzüküyorum acaba.tam zamanlı uzman vasfında mıyım bunu sormak istedim
  8. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Süleyman bey 300 çalışanı olan işyerinin tehlike sınıfı nedir.
  9. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23292
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya
    3 işletmede tehlikeli
  10. ferdi şahinoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DETAM DANIŞMANLIK- SEÇİM OSGB
    Personel sayısına göre kısmı süreli atamanızın yapılması yeterlidir. Ancak söyleminizden anladığım kadarı ile patronunuz sizi 1 fabrikaya sabitlemiş tam zamanlı gözüküyorsunuz. Aynı firmanın fabrikaları olduğu içinse diğer fabrikalara da içe görevlendirme ile uzmanlık yapabiliyorsun. OSGB lerin yaptığı uygulama gibi. Personelleri merkezinden sigorta yapıyor ancak dışa görevlendirme ile farklı firmalara gönderebiliyor. Yani tam zamanlı uzman vasfındasınız.
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Ali bey, yönetmelikte belirtilen bu yönde doğru diyorsunuz, lakin şöyle de bir çelişki söz konusu
    isg katip sisteminde atamalar çalışan sayısının tekabül ettiği dakika hesabı sonrası, dakikanın yuvarlatıldığı saat bazında atama yapılıyor diye biliyorum, daha önce de bu şekilde idi (180
    37,5 iken)

1 tam zamanlı uzman ataması yapıldığında 195+22=217 saat = 13020 dakika = 651 çalışana (tehlikeli işyeri için 20 dk bazında) tekabül ediyor
    yani tam zamanlı bir uzman fazlasıyla yetiyor, ama diğer taraftan yönetmelik 500 ve katları diyor.

?????
  12. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23292
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya
    300 çalışanı olan işyerinde isg katipde içe görevlendirme ve kısmi süreli yazıyor. bu durumda yine tam zamanlı uzman olarak gözükebilir miyim bence yanlışlık var gözükemem diye düşünüyorum.
  13. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ?????? yorumlar kafa karıştırıyor :)
  14. Serdar Özcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    130386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Şöyle olacağını düşünüyorum ben.. Önceden yönetmelikte eğitim süreleri 4 saat ve katları olacak şekilde düzenlenir diye bir cümle , uzmanın çalışma süresiyle tezatlık oluşturuyordu, 2016 da süreler değişti. İş güvenliği uzmanları şikayet ederse işvereni nolacak diyoduk, şikayet sonucu işveren iş sözleşmesini fesih ederse 1 yıllık ücretini öder diye düzenleme yaptılar,depolarda malzeme istifi 3m yüksekliği aşmaz vardı, tüzüğü kaldırdılar ... Nitekim bu sıkıntınızıda iş güvenliği uzmanı görev yetki sorumluklukları hakkındaki yönetmelikte değişiklik yaparak sıkıntıyı çözeceklerini düşünüyorum
  15. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firmanın 505 çalışanı olsa uzman almamak için 5 kişiyi işten çıkarır. Devlet anayasaya göre istihdam yaratmak zorunda değil mi? 5 kişiyi işinden etti komedi
  16. Gökhan Maho İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    105050
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bunda niye böyle bir kafa karışıklığı yaşanıyor anlayamadım. Önceden de yönetmelik bunun aynısı idi. Bir uzman AZ TEHLİKELİ sınıfta kısmi süreli olarak birden fazla işverene yada aynı işverenin birden fazla sigorta numarasına hizmet verecekse 195+22=217 saat=13020 dakika/6=2170 kişiye bakabiliyordu. Yani 500+500+500+500+170 (örneğin 5 farklı işveren ya da aynı işverenin 5 farklı sigorta numarası) kişiye bakabiliyordu. Ama yine aynı yönetmelik diyor ki ey işveren senin 2000'den fazla çalışanın varsa 2000'i için 1 tam zamanlı uzman çalıştır, 2000'in üzerinde kaç kişi varsa ona göre de yeteri kadar kısmi süreli uzman çalıştır. Yönetmeliği uzmanın kısmi süreli olarak 2170 kişiye bakabiliyor olması ilgilendirmiyor. Tek işverende ya da bir sigorta numarası altında 2001 çalışan varsa en az iki uzman diyor. Sadece değişen süreler ve çalışan sayısı. Yeni haliyle çalışan başına süreler 10,20, 40 dakika uzman çalıştırma zorunluluğu 1000, 500, 250 kişi oluyor. Yeni yönetmeliğe göre; Az tehlikeli sınıfta: 195+22=217 saat *60=13020/10=1302 kişi, bir işverenin az tehlikeli sınıfta farklı sigorta numaralarında 1302 çalışanı varsa bir uzman çalıştırabiliyorken, bir sigorta numarası altında 1302 çalışanı varsa 1000'i için bir tam zamanlı uzman, kalan 302 kişi için kısmi süreli bir uzman daha çalıştırmak zorunda.
  17. trapezuslu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kafanız karışmasın :) İşyerinizin tehlike sınıfının "tehlikeli" olduğunu varsayarak 500 çalışan için tam zamanlı görevlendirileceğinizden ve tam zamanlı olarak görevlendirildiğinizde yanlızca o şirkette mesai yapabileceğinizden 580 kişiye Siz yetiyorsunuz. En azından bunun aksi bir mevzuat yok ve fiili isg katip sistemi yanlızca tam süreli çalışan iş güvenliği uzmanına mesai girişi veriyor.
  18. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    :) bir üstteki yorumda trapezuslu arkadaşımızın yorumu sizden farklı...
  19. Gökhan Maho İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    105050
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben bu konuda size katılmıyorum. Yönetmelik çok net;
    ........
    (3) Tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
  20. trapezuslu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok kafa yormaya da gerek yok 55 gün sonra anlaşılır. Zaten sözleşmelerin hepsini yenilemek zorunda kalacağız. Ama şu anki sistemde mesai kullanabilmeniz için (yanılmıyorsam 37 saat) bir işyerinde tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olmanız gerekiyor. Bu da sgk girişiyle değil isg katip girişiyle. Buradan da anlaşılan tam zamanlı olduğunuz iş yerinde fazla mesai yapabileceğinizdir. Yukarıdaki örnekte de 27 saat civarı bir ek süreye ihtiyaç vardır. Mevcut mevzuat buna net bir karşıtlık oluşturmamaktadır. Uygulama zaten izin vermektedir.