1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tam zamanlı uzman dakikası?

Konusu 'İSGKATİP' forumundadır ve şevket ediz tarafından 4 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. drgndry İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    60389
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba;bende bir group şirketinin üç farklı sektördeki iş yerine bakıyorum,üçündede kısmi zamanlı çalışıyo olmuyormuyum.sigortanızın 30 gün yatması tam zamanlı olduğunuzu gösterir mi?bence sizde bende kısmi zamanlı uzman olarak çalışıyoruz.sizce?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Kasım 2015 ---
    merhaba;bende bir group şirketinin farklı kollarında isg uzmanı olarak çalışıyorum.sigortam 25-3-2 olarak yatıyor ve tooplamda 30 gün sigorta yatıyor,böyle ayrı ayrı yatması ileriki zaman için bir sorun teşkil edermi,yani faydasımı olur,zararımı olur.yardımcı olursanız cok sevinirim
  2. faysal sinan karğın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99564
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    500-700 arası çalışanı bulunan çok tehlikeli bir işletmede kaç iş güvenliği uzmanı çalıştırılmalı ve bu çalıştırılacak olan uzmanların uzmanlık sınıfı ne olmalıdır.Bununla ilgili yorumlarınızı bekliyorum çünkü yönetmelikte tam cevabını bulamadım.

saygılarımla..
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Çok Tehlikeli sınıfta A sınıfı İş Güvenliği uzmanı olmalı geçici süreliğine B sınıfı uzman da olabilir. 250 kişiye bir tam zamanlı uzman çalıştırılmalı, 250'nin katı üzerine kalan kısım için kısmi süreli uzmanlık sınıfı fark etmeyen uzman çalıştırılmalı;
    yani 700 kişi çalışıyorsa 250+250=500 kişi için 2 tam zamanlı A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
    kalan 200 kişi için kişi başı 40dk hesaplanacak şekilde ( 200*40 /60 = 133 saat ) kısmi zamanlı sertifika sınıfı fark etmeyen İş Güvenliği uzmanı çalıştırılmalı.
  4. faysal sinan karğın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    99564
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Ocak 2016 ---
    çok teşekkürler orkun bey..4
  5. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar bir sorum olacak,
    Tehlikeli bir sınıfta 220 çalışanı bulunan bir fabrikada tam zamanlı C sınıfı isg uzmanı olarak çalışmaktayım. İSG KATİP'teki atamamda tam zamanlı olarak 11700 dk aylık çalışma+1350 dk mesai çalışma yazmakta. Firmada tam zamanlı gözükmeme rağmen (220 x 20 = 4400dk) 11700-4400dk = 7300 dk lık başka bir yerde yine tam zamanlı olarak çalışabilir miyim?
  6. trapezuslu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sizin 4857' ye göre yapmış olduğunuz iş sözleşmesi tam zamanlı, isg katip sözleşmeniz kısmi sürelidir. İsg katip' in tam zamanlı olabilmesi için 11700' ün tamamını o işletmeye vermeniz gerekir.
    4857' ye göre tam zamanlı sözleşme yaptığınızda başka bir yerde çalışmak için işvereninizin onayı lazım gelir. Aksi durumda işverenin iş akdini haklı fesih hakkı doğar.
    Eğer işvereniniz sorun çıkartmıyorsa, 11700-4400= 7300 dakikalık zamanı başka bir yerde kısmi süreli olarak kullanabilirsiniz.
  7. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Teşekkür ederim ancak bizim işveren ile anlaşmamız sözlü olarak, yazılı olarak bunula ilgili bir beyan bulunmamaktadır, anladığım kadarıyla her halukarda işverenden bir onay yazısı gerekli. Ancak anlamadığım bir konu İSG katipte çalışma sürem tam süreli olarak tanımlanmakta. İSG katip sözleşmemin kısmi süreli olduğunu söylemişsiniz. İleride B sınıfına geçmem için sorun yaratır mı bu durum
  8. trapezuslu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İsg katip te tam süreli olabilmesi için tüm sürenizi tanımlamanız lazım, ancak o zaman tam süreli olur. Bir problem olur mu? Düne kadar olmaz diyordum ama bir tuhaf uygulama çıkarmışlar; yükseltme eğitimi için eğitim kurumlarından 1095 günlük isg katip ataması istiyorlarmış. Kesin bilgiye henüz ulaşamadım, ama forumlarda bu durumlardan mağdur olduğunu beyan eden birkaç arkadaş oldu. Durum böyle ise bir hayli sıkıntı.