1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tam zamanli uzman olarak calisip disaridan bir firmaya da hizmet verebilir miyim?

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Nilcan Parlak Sütcü tarafından 18 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Nilcan Parlak Sütcü İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48011
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaslar,

Sizlere bir şey danışmak istiyorum. Ben bir firmada tam zamanlı uzmanlık yapıyorum. Esimin calıstıgı firmada ISG uzmanı ihtiyacı var. Az tehlikeli firma (danısmanlık sektorunde). Onlara dısarıdan hizmet verebilir miyim uzman olarak?

Bir de firmanın merkezi İstanbulda. farklı sehirlerde de subeleri var. Hizmet verebilmek icin hangi sehirden hizmet alınması gerekiyor? merkez ofisin oldugu sehirden mi? subelerin oldugu sehirden de alınbilir mi? tesekkurler
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işyeri hangi ilde ise o ilde bulunan osgb den hizmet alabilir ve osgb il sınırları dışında hizmet veremez.tam zamanlı uzman başka yerde hizmet veremez.
  3. Ronin 48 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, ben bir işletmede kalite müdürü olarak çalışmaktayım, c sınıfı uzmanlık belgesini aldım şimdi kafama takılan birkaç soru var yanıtlarsanız memnun olurum.
    1-Ben mevcut işime ilaveten isg uzmanı olarak çalışabiliyormuyum?
    2-Mevcut işimi bıraktım yine kendi şirketimle sadece isg üzerine anlaşma yaptım diyelim.Sektörüm Turizm.3 tane otelimiz var.Bu otellerin ikisinin şirketi aynı diğerinin şirketi farklı.3 otelin toplam personel sayısına mı bakacağız.Ayrıca bir otelde kışın 150 yazın 450 personel çalışıyor.Sözleşme nasıl olacak 12 ayın ortalamasınımı alacağız, yoksa her ay yenileyecekmiyiz?
    3-Ben c sınıfı uzman olarak kaç saat çalışabiliyorum? yani ben 3 otelimizle anlaşsam dışarıdanda oteller ile çalışabilirmiyim?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Ocak 2013 ---
    son ve can alıcı soruyu unutmuşum?3 otelin isg uzmanlığı için ne kadar ücret normaldir?:))
  4. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Merhaba,
    Tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyor iseniz,dışarıdan başka firmaya uzmanlık yapamıyorsunuz.
    Tam zamanlı çalışıp süresi kadar uzmanlık yapıyor kalan zamanda harici başka işler yapıyor iseniz,firmanız ile görüşüp yapabilme durumunuz var.Ancak genelde sözleşmelerde başka işte çalışamaz ibaresi vardır ve bu sizi sıkıntıya sokar.
    Farklı illerde ayrı sgk da ise bireysel uzmanların her ilde sigortalanması gerekir. OSGB den hizmet alınacak ise o ilde bulunan OSGB den hizmet almalılar.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Ocak 2013 ---
    1-Evet çalışabilirsiniz.
    2-Farklı şirketten de sigortalanmanız gerekir.Bildirimleri kişi sayısı değiştikçe(10-20 içindeğil tabiki 150 den 450 ye geçişte) yenilemelisiniz. İstersenizde bakanlıktan görüş isteyebilirsiniz bu konuda sanırım farklı birşey söylemeyeceklerdir.
    3-217 saate kadar çalışabiliyorsunuz.Diğer otellere de bakabilmek için,sanırım zamanınız kalır.
  5. Ronin 48 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  6. Ronin 48 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tuğba hanım öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.
    bir soru daha sormak istiyorum, anladığım kadarı ile bu konuda oldukça deneyimlisiniz.
    bizim şirketimizin 3 oteli var üçüde aynı yerde. bir otelimizin personel ortalaması 200, diğerleri de hemen hemen aynı.
    kalite müdürlüğü görevime ilaveten bana 3 otelin isg işini de vermek istiyorlar.Oteller az tehlikeli gruptalar.
    sizce otel başına ne kadar ücret istemeliyim?bana yardımcı olursanız sevinirim.
  7. Kerem ERSİN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    Sizin durumunuza benzer bir durumu şu an bende yaşamaktayım, çalışma planını ve sözleşmeyi ne şekilde yaptınız? Bu konuda beni de yönlendirir misiniz?

teşekkürler,
  8. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Rica ederim,gün geçtikçe deneyimimiz artıyor,aktif olarak bu işin içindeyim..
    Kalite müdürlüğü oldukça sorumluluk gerektiren bir iş, oteller evet az tehlikeli sınıftalar,200 er kişi olduğunu anlıyorum,yanılıyor muyum?
    Aynı yerde olması,hepsinin otel olması da bir avantaj uzman için,normal şartlarda az tehlikeli 200 kişilik bu tarz işlerde 1500 ila-2000 tl arası ücret alınıyor artık buna göre bir çalışma yapabilirsiniz,
    Ama dışarıdan hizmet almanız,iş yükünüz için daha uygun olabilir tabi
  9. oguzzhann61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bureau veritas
    tam zamanlı çalışıyorsanız işyerinizin muhasebesine çalışma günlerimden haftasonlarını yani cumartesileri çıkarın deyin böylelikle tam zamanlı çalıştıgınız yer size 26 gün sigorta ödemiş olur sizede 4 gün kalır bu 4 günüde anlaşmak istediğiniz yerlere yarı zamanlı olarak yarım gün sigorta ödetin (gerçi çalışan sayılarını bilmiyorum bu söylediğim 3_20 çalışanı olan yerler için geçerli vereceginiz hizmet 8ssati geçmesin yarı zamanlı istiyosanız) böylelikle fazladan max 8 şirkete daha bakabilirsiniz
  10. oguzzhann61 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bureau veritas
    sorularınıza bildiğim ölçüde cevap vereyim 1. kalite müdürüyseniz isg uzmanı olarak çalışamazsınız isg uzmanı iseniz kalite müdürlüğü yapamazsınız çünkü kanunen isg uzmanı başka yerlerde çalıştırılamaz başka iş yükü getirilemez der o yüzden muhasebe eger niyetiniz varsa sizi sadece isg uzmanı olarak bakanlığa bildirsin müfettiş denetlemeye geldiğinde hem müdürüm hem isg ciyim demeyin. 2. sorunuzuda yine müfettişler bazında ele alayım saatiniz doldurmamak için az kişiyi baz alın 200 falan diye bildirin saatiniz boşuna tamamen dolmasın kışın olmayan kişiler yüzünden maaş olayınıda kesinlikle düşük tutmayın az tehlikeli gibi gözüksede otellerde yangın mutfak havuz kazan daireleri gibi yerler çok büyük tehlike yaratabilir işyerinize açıkça söyleyin 450 ye kadar kişi çalışıyor sorumluluğu var otelin tehlikesi var 3 şirkete bakıcam ve en az 3000 lira isteyin kesinlikle ucuza gitmeyin çünkü bir arkadaşımın 80 90 kişilik butik otelleri 1500 liraya bağladıgını iyi biliyorum .
  11. yaşarsalur İSGforum Üyesi

merhaba bende suan fırmada kalite ve iş guvenlıgı yonetıcı gorunuyorum fakat sıgortaya bıldırım yaparken ıs guvenlıgı olarak bıldırım yapıyorlar kalıte konusunda taahhut fırması oldugumuzdan dolayı uretımımız yok sadece denetımlere hazırlanıyorum v denetımlere gırıyorum kalıte konusunda bır sıkıntı olmaz umarım maasımı sormayın gıtsın mayısda uzmanlık sınavım uzman olursam kısmet olursa oturup konusucam :(
  12. Kerem ERSİN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba,
    ben toplu yemek sektörü içerisinde yer alıyorum ve gıda mühendisiyim. şu anda kalite'ye bakıyorum. aynı zamanda son dönem itibari ile isg uzm. oldum ve bu işin yöneticiliğini de bana vermek istiyorlar. benim burada asıl öğrenmek istediğim, kalite yönetim sistemlerini bırakmak istemiyorum bu alanda yüksek lisansımda, eğitimlerinde mevcut, isg uzm. toplam 3 farklı yer olacak, az tehlikeli sınıfta olduğumuzdan bu 3 yerinde uzmanlığını yürütmekle birlikte 217 saatten arta kalan kısımlar için kalite yönetim md. için sözleşmemi yapmalıyım, yoksa 180 saat bir fiil isg uzm.lığı mı olmalı? kısacası sözleşmenin türü ne şekilde olmalı ve hangi şartları içermeli?
  13. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayın nke;

Kalite yönetim Md. yapmış olduğunu ispatlamak gibi bir zorunluluğunuz yok ise ( isg uzmanı olarak bu zorunluluk vardır) Devlet birimlerine karşı isg uzmanlık sözleşmesini bildirir, iş yerinde hem isg uzmanı hemde Kalite yönetim Md. görevlerinizi yaparsınız. İsg uzmanı olarak oluşacak sorumluluğunuzun ve risklerini göz önünde bulundurmanızı rica ederim.

Kolay Gelsin
  14. Kerem ERSİN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler, peki isg'de B sınıfına yükselmek için toplam 180 saati doldurma şartı var mı? Yoksa bir yer bile bildirim sadece bu yer üzerinden de olsa 3 sene sonra B'ye yükselme şansım var mı?
  15. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayın nke;

Sadece bir bildirim yeterlidir.
  16. Kerem ERSİN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayın fayas,
    İsg ile birlikte yapılması gereken (evrakların hazırlanması) nasıl bir yol izlenmeli? Sistem üzerinde numaralandırma nasıl yapılmalı? Tekli sistem olarak ele alınıp mı hazırlanmalı ve takibi sağlanmalı? Entegre sistemler üzerinden takip ettiğim bir kalite yönetim sistemim var. Buradaki paylaşım ve iletişim ne şekilde olmalı?
  17. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sayın nke;

Kalite yönetimi ile İsg ana mantık olarak aynı yönde ilerlemektedir. ( puko ) Evrakların numarandırmasıda aynı yöntem hem etkili hemde denetlemelerde sizi çok daha etkin kılacaktır. Sizdeki belgelendirmeleri bilemediğimden mesela biz 9001-18001-14001 denetlerimizi aynı kalite yönetimi içine (maddeleri nerede ise aynıdır, sadece biri diğerinin madde numarasına tekabül eder) sokarak artık tek bir denetlemeden geçtiğimizden, Kalite yönetimi üzerinden hareket etmekteyiz.

Sorunuzu bu şekilde algıladığım için yazdım. Şu an çıkmak zorundayım. İyi tatiller dilerim
  18. Kerem ERSİN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlginiz ve yönlendirmeleriniz için teşekkürler...
    9001-22000-14001-18001 sistemlerinin tamamının oluşturulduğu 1 şube var, diğer şube de 9001-22000, diğer yerde ise yeni kurulduğu için oluşturulacak. Bu 3 şirket üzerinde kurulumlar ve takip değişecektir. En uygun çözümü bulmak istiyorum. Burada kalite ve isg birlikte yürüyeceğinden dolayı nasıl olur diye düşünüyorum? Şu durumda var; İSG uzm. olarak sadece bu iş ile uğraşsam da kalitenin içerisinde de olmak gerekiyor, ikili yürütüm şartı doğuyor. Acaba bunu OSGB'ler aracılığı ile yürüten şirketlerde nasıl bir düzenleme var?
  19. h.gokduman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar Merhaba;

Ben de az tehlikeli sınıf (tekstil) üretim planlama müh. olarak çalışmaktayım. Ben de ısg uzmanı olarak çalışmam isteniyor tabiki normal işimle birlikte. Peki ısg uzmanı olarak yeni sözleşme yaptığımda şimdiye kadar ki kazanmış olduğum yıllık izin-tazminat vb. kaybına neden olur mu. Yasal olarak isg uzmanı olarak çalışırken aynı zamanda üretim planlama işimi de yapmam isteniyor. yeni sözleşmede ne kadar maaş talep etmeliyim. İlginiz ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
  20. Ronin 48 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tugba hanım başta olmak üzere verilen tüm cevaplara teşekkür ederim .Henüz anlaşma yapmadım.Kalite Müdürlüğü görevime büyük ihtimalle devam edeceğim.Çünkü zaten 4 gıda mühendisim var ve 4 yıldır benimle birlikteler çok zorlanmam diye düşünüyorum.isg işi içinde ortalama 220 personel sayımız olduğundan otel başına 1000 tl istemeyi planlıyorum.Gelişmeleri ve nasıl yol izlemem gerektiğini konuşuruz....otel başına 220 personelimiz var tabi(yıl ortalaması)