1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tarimsal arazi koruma talimati

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    TARIMSAL ARAZİ KORUMA TALİMATI
    1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimatın amacı; şantiyelerde yapılan faaliyetler sonucu tarımsal arazinin zarar görmemesi gereken koruma esaslarını belirlemektir. Bu talimat tüm şantiye çalışanlarını kapsar.
    2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından şantiye çalışanları VE ŞYSS sorumludur.
    3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
    ŞYP: Şantiye Yönetim Planı
    ŞYSS: Şantiye Yönetim Sistem Sorumlusu, Şantiyelerde ISO 9001:2000, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin gerekliliklerini ŞYP’ lerde belirtilen şekilde yerine getiren kişi.
    4. PROSEDÜR AKIŞI:
    4.1. Onaylanmış İş alanları dışındaki tarımsal üretime, işlerle ilgili hususların zarar vermeyeceği ve engellemeyeceği garanti edilir.
    4.2. Bunlar aşağıdakilerle sınırlı kalmamakla birlikte toz etkisi, toprak kirlenmesi, toprağın sıkıştırılması, ulaşımın kısıtlanması veya zarar görmesi, ürünün zarar görmesi, döküntü veya drenaj etkilerini kapsar.
    4.3. “Şantiye Yönetim Planı” ve İş planı, tarımsal ve diğer ticari veya geçim kaynakları üzerindeki etkileri en aza indirecek hazırlıkları veya önlemleri belirler.
    4.4. Ulaşım yollarındaki zirai faaliyetler ve araçların hareketini engelleyecek tehlikeli tekerlek izleri ve çukurlar düzeltilir.
    4.5. Tekerlek- izleri yarık; ekili ve otlak alanlar üzerindeki sıkışmış toprak belirli bir dereceye kadar düzeltilir ve toprak yapısı taranarak, tırmıklanarak, silindir ile üzerinden geçilerek veya diğer onaylanmış metotlar ile restore edilir.
    4.6. Hendeklere, drenaj kanallarına, setler ve diğer yapılara verilecek hasarlar düzeltilir.
    4.7. Araçların hem yollardan geçerken çıkaracağı tozu minimuma indirmek için bu yollar düzenli olarak sulanır.
    4.8. Toz çıkarıcı işlemlerin tarım arazilerine etkisini azaltmak için gerekli tedbirler (sulama) alınır.
    4.9. İş makinesi ve kamyonların belirlenmiş yollar dışında tarım arazilerini kullanmalarına izin verilmez.
    5. İLGİLİ DOKÜMANLAR
    Toprak Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği

Ekli Dosyalar: