1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Tatilden işe dönüş "tüketiyor"

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 9 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Tatil sonrası işe dönüşlerde yaşanılan yoğun tempo ve sorumluluk yükünün yol açtığı stres "Tükenmişlik Sendromu'na" neden oluyor.

  haber.gif

  Yetiştirilemeyen bir sunum, çatışmalı bir aşk ilişkisi, mevki ve mal kayıpları, zamanı yönetememe gibi olumsuzluklar birer stres faktörü olarak nitelendirelebiliyor. Stres kişinin baş etme gücünü aşmaya başladığında bir takım ruhsal, zihinsel ve fiziksel belirtiler yaşanmaya başlaması ile aşırı ve uzamış stresin yaratığı duygusal, zihinsel ve fiziksel tükenme halinde ise "Tükenmişlik Sendromu" ortaya çıkıyor.
  Yapılan işin doğasından ve fazlalığından gibi nedenlerden kaynaklanan "Tükenmişlik Sendromu'na" daha birçok sebep neden olabiliyor.
  Memorial Antalya Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Uz. Dr. Güneş Berk, “Tükenmişlik Sendromu” hakkında bireyleri şöyle uyarıyor:
  "Tek nedeninin stresli bir çalışma ortamı ve artmış iş yükü ve sorumluluk olmadığı, kişinin dünya görüşünün, yaşam tarzınızın, sorunları ele alış biçiminin, kendinden, dünyadan ve gelecekten beklentilerinin ve en önemlisi ayrıntıcı, mükemmeliyetçi, kuralcı, kontrolcü olma gibi bir takım kişilik özelliklerinin bu sendromun ortaya çıkmasına neden olabiliyor."
  Kronik stres bedensel ve ruhsal değişimlere yol açıyor
  Kronik hale gelmiş stres kişilerde, dikkat ve konsantrasyon zorluğu, karar vermede güçlük, olumsuz düşünmeye eğilim, devamlı endişelenme hali gibi bilişsel belirtilere sebebiyet veriyor. Bedensel olarak ise, yorgunluk ve bitkinlik hissi, uyku iştah değişiklikleri, enerji kaybı, baş ve kas ağrıları, mide bağırsak şikayetleri, baş dönmesi ve sersemlik hissi, kalp çarpıntısı, nefes darlığı ve sık soğuk algınlığı geçirme gibi değişikliklere de neden oluyor.
  Tükenmişlik sendromu kişiyi duyarsızlaştırır
  Tükenmişlik hali, kişi iyi bir performans gösterdiği halde bu çabasının karşılığında uygun bir ödül alamadığı veya takdir edilmediği, bunu da kabul edemediği durumlarda yaşanan, kendini aşırı yüklenmiş hissettiği, hizmet sunmaya yetecek duygusal enerjiyi bulamadığı duygusal tükenme halini içeriyor. Duygudan yoksun biçimde tutum ve davranışlar sergilemesine yol açan bu stres yüklenmesi, kişinin ne kadar çabalarsa çabalasın hiçbir değişiklik yaratamayacağı, sistemi değiştiremeyeceği, işinde etkisiz ve başarısız olacağı hissiyatına kapılmasına neden oluyor.
  Uzmanlar tükenmişlik sendromu ve bununla ilişkili ortaya çıkabilecek depresyon, kaygı bozukluğu gibi ruhsal bozuklukları önleyebilmek adına bireylerin, gerektiğinde yardım almaları üzerine uyarıyor.

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   32,4 KB
   Görüntüleme:
   29.733
 2. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bu gün bir haber sitesinde "metal iş sektöründe en fazla iş kazası Pazatesi meydana gelmekteymiş" şeklinde yazıyordu.
 3. Nuray İSGforum Üyesi

  SON dakika 'yı görünce B sınavı ile alakalı zannettim , tatil yapmamakta aynı etkiyi gösteriyormuş onun için gidemeyenler haydi tatile..................................
 4. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  B sınavı başvuru koşullarını dört gözle bakleyen o kadar uzman arkadaş var ki. İnşallah sabır taşımız çatlamdan açıklanır.