1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tavan vincine kaynak yapilir mi?

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Tevfik AKSOY tarafından 14 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Tevfik AKSOY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111511
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Iyi aksamlar. Tavan vincinin koprusune, ayaklara yetismedigi icin kaynak yapmislar ve koprunun boyunu uzatarak kirislere oturtmuslar. Simdi soru su; kaynaklamak dogru bir cozum mu? Ya da civata baglantili desteklenmeli mi? Kisaca kaynakli ekipman kullanmamak daha mi iyi?
  2. Tevfik AKSOY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111511
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Iyi aksamlar. Tavan vincinin koprusune, ayaklara yetismedigi icin kaynak yapmislar ve koprunun boyunu uzatarak kirislere oturtmuslar. Simdi soru su; kaynaklamak dogru bir cozum mu? Ya da civata baglantili desteklenmeli mi? Kisaca kaynakli ekipman kullanmamak daha mi iyi?
  3. ergulkaynak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96616
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    kaynaklar çok iyi olsa bile statik kuvvetler, değişecektir. üretici firmayla görüşsen iyi olur. tabi işveren huzursuz olacak ama... hem kurulum sonrası test ve kontrollerini yapmak için gelen ekip (MMO çalışanları) durumu değerlendirecektir. neticede yapılan işlem bir bakım ve iyileştirmeden ziyade tasarımda bir değişiklik yapmaya yönelik olduğu için üretici bilgileriyle uyuşmayacağı için kabul görmeyebilir.
  4. Tevfik AKSOY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111511
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Tesekkurler. Buna onay veren(ler) de makina muh. Ben buna sasiriyorum..
  5. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ultanasonik test gibi kaynağın uygun olduğuna dair muayene yapılmasını öneririm. Maliyetli ama en doğru yöntemlerden biridir. Testten uygunluk alırsanız tekrardan periyodik kontrol yaptırmalısınız
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    tavan vinci proje ile yani hesaplamalar ile üretilen bir iş ekipmanıdır statik ve dinamik yükleri hesaplanarak yapılmıştır burada yapılan değişiklik uygun değildir.Tahribatsız muayeneler iş ekipmanındaki kaynak çatlaklarını tespit etmek için burada tavan vincinde değişiklik yapılmış üreticisi ile görüşün onaylı deftere durumu yazın....
  7. Tevfik AKSOY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111511
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Bu uygunsuzlugu onayli deftere yazdim. Ama isverenin cok da umurunda degil. Bugun tekrar gorusecegim..
  8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ozman beyin sorusu buraya taşınmıştır

Arkadaslar ben diger saglik personeli olarak calisiyorum. İlkyardim egitmeni olarak bi arkadasim calisiyor. İstanbulda bende sertifika alsam is bu isi yapabilir miyim?? İs bulabilir miyim? İlanlara baktim ama goremedim bisey. Yardim ederseniz sevinirim :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Mart 2015 ---
    aslında kaynakla da yapılabilecek bir işlem ancak bunu belirleyen ve kaynağın kalitesini ölçen kişinin bir kaynak mühendisi olması gerekli.

kaynak çok çeşitli türlerde yapılır. çok farklı elektrodlar ya da teller var. o metalin o dayanım, yük ve o şartlar altında hangi metod ve elektrodla bileştirileceği doğru seçilmeli ve dikiş doğru atılmalı ve sonrasında da mümkünse röntgen/ultrason gibi yöntemlerle kaynağın kontrol edilmesi gerekli.

bunu "kaynak ustasıyım ben" diyen bir adam yapamaz.

uzun lafın kısası kaynak ile olabilir ancak çok değişkenlikler olacağı için doğru kaynak olduğundan emin olmak zor. menteşe daha güvenli bir yöntem.