1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tavukçuluktaki tehlikeler ve riskler nelerdir?

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 14 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    tavuk üretim ve satış firmalarındaki tehlikeler ,riskler nelerdir ?
  2. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    koku,bakteri üremesi,havalandırmanın özenli olması gerek aksi halde telef olur hayvancıklar
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kesilmelere bağlı uzuv kopmaları çok yaşanır,birde iş hijyeni ön planda olan yerlerdir..
  4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    işe bağlı hastalık ve meslek hastalıkları neler olabilir ?
  5. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    patlama riski de var tabi tavuğun pisliği de biriktikçe metan sıkışması olur diye düşünüyorum
  6. ebru İSGforum Üyesi

yaniiiii ne metanı havalandırması hiç hayatınızda kümese girdiniz mi:) kime neden lazım bana ulaşabilirsiniz ziraat müh yim ve damızlıklarda çalışıyorum
  7. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sen hiç tavuk gübresinden biyogaz üretimi diye bir şey duymadın mı ?
  8. ebru İSGforum Üyesi

konu farklı bence hayvan oldugu sürece fanlar sürekli çalışır durursa hyl ölür zaten çıkıncada gübre atılır perdeler açılır
  9. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hijyene çok dikkat edilmesi gerekir.Kümese girerken tüm kişisel koruyucu ekipmanları giyilerek girilmesi gerekir.Tavuk kümeslerinin etrafında veya tavanında kuş yuvası v.s olmamasına dikkat ediniz.Tavuk kümeslerinde tavuk toplama işlemi esnasında ilgili kişilerin koruyucu maske,eldiven gibi ekipmanları kullanarak işlerini yapması gerekir.Kümes içindeki techizatın bakımlarının periyodik olarak yapılması önemlidir.Tavukların taşlıklarında 3-5 cm uzunluğunda çiviler görmüştüm,herşeyi yutuyorlar.
  10. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu gübreler depolanmıyor mu ? misal veriyorum üst üste yığılmış gübreleri havalandırması olan bir ortamda tutsan ne faydası olabilir ki ? benzer bir örnek vereyim size siz hiç kömür yığınının kendi kendine patladığını duydunuz mu ? Stok sahasında metan sıkışmasından patladığını duydum hem de açık havada aynı olay tavuk gübresi için neden olmasın
  11. ebru İSGforum Üyesi

tavukçu hayvan kesildi mi gübresini atar satar asla çiftlikte tutmaz onu çıkarır temizlik yapar yeni civciv koyar ciddi sorundur ,onun için tavukçuluk risklerinde gübre depolama olamaz onun için ne alaka dedim yoksa gübre tabi ki tehlikeli
  12. sekmekci76 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Nisan 2014 ---
    ebru hanım mail adresinizi almak isterim bir kaç şey sormak istiyorum size
  13. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    konveyör bantlarda pislik birikiminde elle müdahale sonucu uzuvkaybı meydana geldibirtavukçuda
    diğer birinde toplanan hayvan pislikleri kamyonla tarlaya dökmeye giden şöför damper açık yürümüş ve elektrik hattına takıp elektrik çarparak ölmüş
    gündelikçi işçi çalıştırma problemi çok fazla
    siloların korkuluksuz olması
    kümeste aile kalıyorsa sigortalı erkekten çok eşlerinin çalışması
    alakasız bir kaza ama bir tavukçudada spiralle palet kesmeye kalkan işçi elini kesti
    toz maskesi kullanılmaması kümeslerin içleri sürekli hava sirkülasyonu nedeni ile toz oluşumu yüksek
    tavuk yumurta vermeyi kesince formaldehitli bir karışım ile kümesler dezenfekte ediliyor bu işlemi yaparken koruyucu tulum ve tam yüz maskesi kullanması gerekiyor.
    yem üretimi ileaynı yerde ise kümes yem hammadde çukurlarının üzerinde ızgaraveya herhangi koruyucu olmaması helezonların bıçaklarının açık olması yüksek oranda toz gürültü olması
    aklıma gelenlerbunlar şimdilik şehirdeki tüm tavuk sektörü benm neredeyse :))
  14. sekmekci76 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kümes bakıcıları için sadece toz maskesi yeterlimi onlar için de tulum gerekir mi ?
  15. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    bazı kümeslerde ince beyaz tulumlar kullanılıyor paçalar ve kollar lastikli bence kullanılması önerilmeli