1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Tavuk çiftliği ve un fabrikası rd

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Gizem Korkmaz tarafından 28 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  UMUT OSGB
  merhaba arkadaşlar tavuk çiftliği ve un fabrikasında rd olan varmı elinde
 2. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  var ama kendiniz yapsanız iyi olur.
 3. u.eliff İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş
  arkadaşlar benimde un fabrikası ile döküman ve bilgi eksiğim var yardımcı olursanız sevinirim
 4. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  BOŞALTMA, DEĞİRMEN KATLARI, YÜKLEME, TOZ ÖLÇÜMÜ, KKD, SAĞLIK TETKİKLERİ, GÜRÜLTÜ ÖLÇÜMLERİ, MERDİVENLER, KAYIŞ KASNAK TERTİBATLARI, ZİNCİR VE KORUYUCU AKSAMLAR, KORKULUKLAR, YÜKLEME VE BOŞALTMA RAMPALARI, HAVALANDIRMA, YANGIN SÖNDÜRÜCÜLER, GÜVERCİN VE KUŞLAR, ELEKTRİK TERTİBATLARI, PANOLAR, YALITKAN PASPASLAR, UYARI VE YÖNLENDİRME LEVHALARI... İNCELENMESİ GEREKİR.
 5. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  UMUT OSGB
  arkadaşım kendi yaptığım var zaten fikir edinmek için başkalarınada göz atmak istiyorum sonuçta burdan aldığımız rd yi çıkartıp firmaya vermiyoruz. kendim yapıp yapmamam konusunda fikir istemedim ben sadece yapan varsa paylaşmak isterse paylaşabilir ;)
 6. murat907 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14963
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BİREYSEL
  Siz paylaşın Gizem hanım, bizlerede katkınız olmuş olur. Fikirlerimizi söyleyebiliriz böylelikle.
 7. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Un fabrikalarında en büyük tehlikelerden biri toz patlamasıdır. Toz patlaması özellikle konveyörlerde, elevatörlerde, silo ve depoların doldurulması ve boşaltılmasında, valslerde buğdayın öğütülmesi sırasında statik elektrik sebebiyle meydana gelebilir. Önlemek için çok iyi bir aspirasyon sistemine gerek vardır.
  İkinci bir tehlike silolara insan girmesi gerekirse yaşanır. Burada hem boğucu gazlardan dolayı, hem de içindeki akışkan malzemenin içine batıp kurtulamama tehlikesi olduğundan hayati tehlike vardır. Buğdayın içine batan bir insanın kurtarılabilme süresi 90 saniyedir, ancak üzerindeki yükten dolayı insanı yukarı çekebilmek imkansız olabilir.

  Daha fazla bilgi için aşağıdaki linkleri incelemenizi tavsiye ederim.
  http://www.buhlergroup.com/global/downloads/Brochure_Dust_Aspirations_Systems_EN_001.pdf
  http://www.hse.gov.uk/food/dustexplosion.htm
  http://www.zdf.de/ZDFmediathek/beitrag/video/1386682/Staubexplosion


 8. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  UMUT OSGB
  henüz tamamen bitmemiş ve düzenlenmemiş bir yem rd ekleyebileceğim bişeyler varsa sn düzeltmeyi yapmadan ekliyeyim arkadaşlar
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Mart 2014 ---
  tavukçiftliği henüz paylaşamamçok başındayım

  Ekli Dosyalar:

 9. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Gizem Hanım elinize sağlık ancak değerlendirmenizle ilgili naçizane bir kaç tavsiyelerim olacak. RD analizlerinde, yönetmelikde direk ve dolaylı olarak olması gereken parametreleri ilave etmeniz gerekir. Faaliyet Alanları, tespit ve tehlikeler de tanım ve açıklamalarda anlam kaymaları olmuş ve yanlışlıklar yapılmış. yani faaliyet alanı deyince ne anlıyoruz, işlem operasyon deyince ne anlıyoruz tehlike deyince ne anlıyoruz risk deyince ne anlıyoruz sonuç deyince ne anlıyoruz gibi. bunlara karşılık gelen uygun anlamlar yüklenmeli. bu tanım ve tariflerle ilgili uluslarası RD standartlarından faydalanabilirsiniz.

  RD lerde olması gerekenler yapılacak olanlar seklınde talepler olmuş. Mevcut durumların olmadıgını, eksik veya yetersiz oldugu bunların kontrol mekanizmaları da açıklanmalı. ikinci bölümde alınacak aksiyonların önem dereceleri termin (planlanan termin ve gerçekleşme tarihi) sorumlusu isim olarak açıklanmalı. aksiyon sonuçlarını test edip yeterliliklerini gözden geçirdikten sonra yeniden değerlendirmelisiniz. Artık kalan ve azalttığınız risklerin yönetimi için bir kontrol ve iş organizasyonu dökümante etmelisiniz.

  tespitlerinize ve rakamsal olarak verdiğiniz değerler işe özgü oldugu için bir yorum getirmiyorum. Yalnız 25 olan değerler o operasyonu durdur acil önlem almak demektir.

  Revizyon hanesi koyun ve sürekli güncelleyin