1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tbmm'de torba yasa görüşmelerinde 55. ve 56. madde kabul edilmiştir

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 7 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14829
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ben yeni c sınıfı uzman oldum.tehlikeli yerlere bakabilecek miyim ?bakabileceksem ne kadar süre bakabileceğim ?
 2. aykutcengiz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  hem yasayı cıkarıyorlar sonra da ertelıyorlar herkesın verdıgı paralar da cabası bu ulkede meslek baslmadan nasıl bıtırılır onu ogrettıler gercekten
 3. dogan7 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bu C belgesi olan isg uzmanının sınavla B olması olayını ayrıntıları ile bilen varsa açıklayabilirmi nasıl olucak o iş ?
 4. İlker Yılmaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47546
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Emek OSGB
  Ayrıntılar sonra belli olur heralde o zamana kadar tekrar yasa çıkmazsa b sınıfına geçmek için yapılacak sınava girilecek ağustosa yetişmez ama sanırım bu özle durum için bi sınav organizasyonu yapılır heralde
 5. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
 6. adanascuba İSGforum Üyesi

  Arkadaşlar bu Mülga 81. madde haric diyor nedir bu madde bilgisi olan varmı
 7. İlker Yılmaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47546
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Emek OSGB
  iŞ KANUNUNDA YÜRÜRLÜLÜKTEN KALDIRALAN MADDE 81. -
  Devamlı olarak en az elli işçi çalıştıran işverenler,
  SSK tarafından Tedavi masrafları karşılanmayan işyerleri iş yeri hekimi bulundurmak zorunda ama hangi işyerleri onu bilmiyorum
 8. Sanirim girebilecek
 9. ben anlamadım burada herhangi bir gün sayısı yok ?

  bi de bahsi geçen madde bu mu yanlışım varsa düzeltilsin lütfen .

  İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
  GEÇİCİ MADDE 4 (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.
 10. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  bu geçici maddeye yeni bir fıkra ekliyorlar (madde 55'i). eklenen fıkranın bu fıkrayla ilgisi yok bu fıkra halen geçerli.
 11. Orhan _Yılmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  bu durumda yüksek lisans yapmanın dezavantajları nedir
 12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  yüksek lisans yapmış olmak avantaj..:) ve baralar harcamak boşuna...dezavantaj
 13. isgcevmuh İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yüksek lisansa eğitici eğitimi olma olasılığı nı geri vererlerde kurtulsak
 14. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  yüksek lisans yapmak elbette faydalı olur. daha nasıl bir düzenleme yapacakları belli değil.
 15. kubilay23 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  bireysel
  Hangi adımı atsak adamlar alternatif koyuyor ya :) yüksek lisans olayına el atıp da tezsiz ibaresi kalkarsa o zaman biterim işte :))
 16. Kemal Ev İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  EMK
  Yasayı , anlaşılır bir Türkçe ile hazırlayıp yayıma sunanlar , bunu sayfada paylaşanlar , sayfada okuyup yorumlayanlar , yorumlayamayanlar ve ne acıdır ki ; BİRKAÇ SATIRI OKUMAKTAN İMTİNA EDİP ANLAMSIZ SORU SORANLAR ... Allahaşkına siz hangi gruptansınız ?
 17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  senin gibi uzman adayı grubundanız..:)
 18. MADDE 55 (KABUL EDİLDİ)- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4. üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
  “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”

  Anladığım ve aklıma takılan sorular.
  1-Geçici 4. Madde kaldırılmadı. ekleme yapıldı.
  2-Kimler sınav hakkı kazanacak? Şartları bakanlık belirleyecek pirim gün sayı 750 mi olacak 500 gün mü olacak bakanlık belirleyecek.
  3-En son c sınıfı belge alanlar bu haktan yararlanabilecek mi? evet yararlanabilecek .Fıkranın yürürlüğe girdiği anda belgesi olanlar sınav hakkını bir yıl içinde açılacak sınavlara girerek kullanacaklar.
  4-Burada sormamız gereken asıl soru fıkranın yayınlandığı tarihten bir sonraki sınava girip c sınıfı belge alan ve bakanlığın belirleyeceği prim gün sayısı şartı tutanlar bu sınava hak kazanacak mı?
  5- Anlaşılan c sınıfı belgeye sahip birinin sınava girip B sınıfı olabilmesi için minimum 6 ay sürecek gibi. Peki bu hak ile B sınıfı olduk diyelim. 2,5 yıl A sınıfı gibi hizmet verebileceğiz. Bu süreçte Biz Çok tehlikeli bir iş yerine işe girdik bu hakkımızla 2,5 yıl sonra B sınıfı belge ile 4 yıl çalışmak gerektiğinden A sınıfı belge alamıyoruz. . Bu durumda 2,5 yıl çok tehlikeli iş yerin de çalıştıktan sonra belgemiz artık çok tehlikeli sınıfa bakmaya yetmeyeceği için işimi bırakacağız. Bu konu nasıl çözülecek.
 19. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Ankara
  Sertifika Numarası:
  14848
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TİM OSGB
  Bir tanıdığım var A B C uzman. Aslen belge itibarıyle C Sınıfı, Tehlikeliye de bakabildiği için B Sınıfı, bu yasa ile birlikte de A Sınıfı :D
  Benim aklıma takılan da en fazla iki sınav ne demek? Yani C uzman, fıkranın kabulünden sorna ilk B sınavına girip B, sonraki ikinci sınavda da A sınavına girip A uzman olabilir mi demek bu??
 20. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu

  benim anladığım kadarı ile o iki sınav hakkı şu ki,
  bunu bakanlık daha sonra belirleyecek. Meslek grubu ve tecrube dikkate alınarak c nin A ya bakabilmesi için bir sınav tertip edecekler yani B A ya bakabildği için C yi B yapmak için kriterler belirlenip 3 sene beklemeden direk sınava alacaklar. Normaldede C için sınava girerken 2 kere hak olayı ondada gecerli olacak gibi. birde 1 sene içinde diye bir ibare koymuslar bu maddeler yayınlandıktan sonra.

  bir deli bir kuyuya taş attı hadi cıkaralım bin akıllı oalrak :D