1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Tbmm'de torba yasa görüşmelerinde 55. ve 56. madde kabul edilmiştir

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 7 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    çok net ve emin bir şekilde yazdığım için farkettim, yönetici arkadaşlara konu hakkında bilgi verdim, hata insana mahsustur herkes yapabilir, ama benim yazdığım doğruydu, arkadaşlara tavsiyem emin olmadıkları mesajları değiştirmesinler :)
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    ilk defa sizden duyuyorum nereden duydunuz?
  3. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Emekli bir müfettiş yakınımdan. Teknik bir müfettiş.
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    doğru olabilir çünkü emekli müfettişlerin bağlantıları oluyor, o zaman yönetmelik değişikliği yapacaklar, muhtemelen bu torba yasadaki maddeye dayanarak yaparlar. aşağıdaki kısım değişecek o zaman, üst sınıf belge almak için 2 sınav hakkı verilmesi ile bunu da ekleyebilirler.

İş güvenliği uzmanlığı belgesi
    MADDE 8 – (1) İş güvenliği uzmanlığı belgesinin sınıfları aşağıda belirtilmiştir:
    a) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
    1) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
    2) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde mühendis, mimar veya teknik eleman olarak en az on yıl görev yapmış olanlardan (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara,
    3) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
    4) İş sağlığı ve güvenliği alanında müfettiş yardımcılığı süresi dâhil en az sekiz yıl teftiş yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişlerine,
    5) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde iş sağlığı ve güvenliği alanında uzman yardımcılığı süresi dâhil en az sekiz yıl fiilen görev yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan Bakanlık iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına,
    EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
    b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
    1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
    2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği alanında yüksek lisans yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara,
    EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
    c) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi; (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara EK-1’deki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.
    (2) Birinci fıkranın (a) bendinin (4) ve (5) numaralı alt bentlerinde sayılanlar, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına doğrudan katılabilirler. Bakanlıkta geçen çalışma süreleri fiilen iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi süresinden sayılır ve bu durumda olanlar Bakanlıktaki görevlerinden ayrıldıkları takdirde hak ettiği belgenin sınavına doğrudan katılabilir.
  5. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    sürekli mimar mühendis ve teknik eleman tanımları dönüyor... ben de anlamadım sosyalleri hangi sınıfa sokuyorlar...
  6. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    sosyal değil de lisans mezuniyeti mühendis, mimar vb teknik bölüm olanlara verilebilir ben de söylediğinizi gözden kaçırmışım sosyal bölüm mezunu dediğiniz sanırım iktisat, işletme vb. bunlar nasıl yapacaklar bu işi? böyle bir düzenleme yaparlarsa çok mantıksız. kendilerine sorarsanız bu işi çok güzel yaparlar. ama her işin bir doğrusu var.
  7. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    müfettişler iki alanda hizmet veriyor. birincisi teknik müfettişler; bu kişiler iş teftiş kurulunda olup işyerlerini denetlemeye giderler. teknik açıdan gözlemlerini teftişlerini yaparlar. mühendis mimar ve teknik eleman. diğerleri de sosyal müfettişler; bu kişiler de SSK işlerine bakarlar. işçilerin sigortaları, tazminatlar, mesailer vs.... konuları incelerler. teknik vasıfları yoktur.
  8. Caner T. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    http://www.memurlar.net/haber/388907/
    haber burda

Şuanki düzenleme göre sadece mühendis, mimar veya teknik eleman unvanını (teknik öğretmen, fizikçi, kimyager) alanlar iş güvenliği uzmanı olabilmektedir.
    Kabul edilen önergeyle,
    1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile SGK'da müfettiş olanlar
    2- Sadece mimar unvanını alanlar değil tüm mimarlık fakültesi mezunları
    3- Biyologlar
    iş güvenliği uzmanı olabilecektir.
    İŞTE MECLİSİN DÜN GECE YARISI KABUL ETTİKLERİ
    YENİ KABUL EDİLEN ÖNERGE METNİ
    MADDE 101- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) ve (s) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"f) İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı.

s) Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,"
    ESKİ KANUN METNİ
    Madde 3 - (*)
    (1) Bu Kanunun uygulanmasında;
    f) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı,
    s) Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi ve kimyager unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,
  9. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    kabul oldu di mi yani bu önerge Caner Bey
  10. Caner T. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    haberde edildiği yazıyor Hilal Hanım, takip ettiğim bir konu değildi açıkçası,haberi okumam ve sizin konuyla ilgili sorduğunuz soruyu görmem peşi peşine geldi diyebilirim.ama görünen kaynağınız doğru söylemiş : )
  11. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Sokakta her iki kişiden biri uzman olacak artık :D
  12. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    Arkadaşlar bu böyle olmamalı... Ne yapılacak bu torba yasa ile ilgili olarak. Bireysel veya kitlesel olarak yapılabilecek birşeyler var mı. Anayasa mahkemesine kişisel olarak dava açabilir miyiz?
  13. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  14. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Kaynağınız nedir bilmiyorum , ama ülkede yaşanan sadece bilgi kirlenmesi değildir. O kadar çok kirli insanın mecliste cirit attığını düşünürseniz , yasa kirlenmesinin önü açılınca igu luğu o yapmış bu yapmış ya da siz yapmışsınız ne farkı kaldı sorularına muhatap olmamak içten bile değil. Muhtemeldir ... Ve daha durun kimler çıkacak sahneye , assolistler en son çıkarlar malum .
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Temmuz 2013 ---
    Kaynağınız nedir bilmiyorum , ama ülkede yaşanan sadece bilgi kirlenmesi değildir. O kadar çok kirli insanın mecliste cirit attığını düşünürseniz , yasa kirlenmesinin önü açılınca ; " igu luğu o yapmış bu yapmış ya da siz yapmışsınız ne farkı kaldı " sorularına muhatap olmamak içten bile değil. Muhtemeldir ... Ve daha durun kimler çıkacak sahneye , assolistler en son çıkarlar malum .​
  15. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
  16. Atakan çelik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar anayasa mahkemesi bireysel başvuru almaya başlamış ama benim anladığım ara oyalama, bıktırma, davadan vazgeçirme taktiği gibi duruyor. Ayrıca şuan OSGB ler muhasebecileri bağlamış, vergi mükelleflerini cezalarla korkutarak, kuyumculara bile risk analizi yaptırmaya başlamışlar ama çalıştırdıkları İş güvenliği uzmanlarına 2000 liradan fazla para vermeyerek (büyük OSGB lerden bahsediyorum) emeği sömürmekteler. İş Güvenliği Uzmanlığı işinin 1 sene içerisinde cılkının çıkacağına inanıyorum. Bu konuda ise yapılabilecek hiç bir şey yok, TMMOB yetkilerinin de alınması ile iyice savunma mekanizmaları çökertilecektir.
  17. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    biliyorum, bana tarif etmenize gerek yok. biyologlar da isg uzmanı olabilecek hayırlı olsun.
    cılkı çıkmıştır artık, çok afedersiniz eşeğin kulağına karpuz suyu kaçmıştır.
  18. Emine Hilal Aksu Ankara Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Ankara
    Sertifika Numarası:
    14848
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TİM OSGB
    peki :)
  19. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Bu kadar da yalın anlatılmaz ki ama ... :)
    Raks sırasında ayaklarının kayıp sahnede muhtemel kaza ile karşılaşmalarına ilişkin bir risk analizi var mıdır ? Yoksa oryantal dans işiyle iştigal edenlerin İGU olmalarının önünün açılmasını beklememz mi gerek ? Bilgisi olan var ve yanıtlarsa sevinirim .
  20. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    genelde bu kadar yalın yazmıyorum :) 3. cümleniz biraz ağır mı olmuş, yoksa cuk diye oturmuş mu desem bilemedim.